Modrava. Ilustrační snímek.

Modrava. Ilustrační snímek. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Bakalova“ Modrava může přijít o desítky milionů kvůli riskantní investici

  • 67
Malá šumavská obec Modrava může kvůli nepovedené investici do německých fondů přijít o velké peníze. Vesnička proslula tím, že v ní má trvalé bydliště tuzemský miliardář Zdeněk Bakala. I díky jeho daňovým odvodům má Modrava daleko větší příjmy než srovnatelné obce. O část z nich však zřejmě přijde.

Obec se na podzim roku 2013 rozhodla investovat 80 milionů korun. Z toho 1,4 milionu eur, tedy skoro polovina, šlo do německých fondů Shedlin. Z těch však velká část peněz zmizela a je otázka, zda se ty zbývající podaří získat zpět.

To nyní prověřuje advokátka Modravy Monika Novotná. „Prozatím jsou jednání v úvodní fázi, nicméně návratnost je odhadována na 40 až 80 procent,“ míní právnička. Podle jiných lidí zasvěcených do případu z peněz možná nezbylo nic.

Německé uzavřené fondy Shedlin slibovaly skvělou investici do různých projektů v Číně, Latinské Americe, východní Evropě či na Blízkém Východě s výnosy 14 a více procent ročně. Nalákat se nechaly minimálně stovky lidí z Německa, Rakouska i Česka.

Čechům fondy prodávali poradci společnosti Ertrag & Sicherheit (která je spojená s kauzou německého falešného zlata, o níž MF DNES nedávno informovala) a později i Lloyd Morgan. Ti v investicích radili i Modravě přes svého zástupce, firmu Cityfinance Investment.

O možnostech investování se zastupitelé Modravy dozvěděli na semináři pro města a obce, který pořádal jeden ze společníků Cityfinance Luděk Tesař. Ten o sobě tvrdí, že radil Bohuslavu Sobotkovi v době, kdy byl ministrem financí.

Na semináři se prezentovala i firma Lloyd Morgan s fondy Shedlin. Podle advokátky Modravy Moniky Novotné působila prezentace důvěryhodně i proto, že fondy byly zajištěné německou centrálou. „Navíc pan Tesař byl i s ohledem na své předcházející působení na ministerstvu financí pro zastupitele dostatečnou zárukou odbornosti a spolehlivosti,“ vysvětluje právnička.

U obcí jsou podobné investice neobvyklé

Obec poté dostala doporučení investovat mimo jiné do fondů na výstavbu solárního parku a hydroelektrárny. „V době rozhodování zastupitelstva byl celoevropský boom solárních projektů, EU opakovaně informovala o záměru zvýšit podíl vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů apod. I tyto důvody vedly zastupitelstvo obce Modrava k přesvědčení, že investice do solárních projektů a hydroelektráren budou zajímavou a spolehlivou investiční příležitostí,“ říká Novotná.

Takové investování je podle mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánky Filipové spíše neobvyklé, obce bývají v případě investic do finančních produktů více konzervativní. „Spekulativní investování rozhodně nespadá do zákonem stanovených kompetencí obcí, nicméně kdyby to přineslo zisk, nikdo by asi nic nenamítal,“ doplnila Filipová.

Správcovská firma fondů Shedlin Capital AG je však od konce loňského roku v insolvenci. To by na jednotlivé fondy nemuselo mít vliv, protože jde o samostatné právní entity. I přesto mají mnohé z nich problémy a nachází se v nich zlomek toho, co do nich investoři vložili.

Je možné, že ve fondech nezbylo nic

Ve fondech, do kterých investovala Modrava, zbývá podle vedení Shedlinu třetina až polovina investovaných peněz. Podle německého advokáta Petera Mattila, který zastupuje některé poškozené klienty, ale nezbylo nic.
„Vypadá to, že fondy vůbec neinvestovaly do projektů, do kterých měly. Předpokládáme, že Robert Schmidt (šéf Shedlinu, pozn. red.), management a správci všechno utratili,“ míní Mattil.

Podle zdroje důvěrně obeznámeného s případem, který si přál zůstat v anonymitě, vedení Lloyd Morgan už od února 2013 vědělo, že Shedlin má problémy. Tedy půl roku předtím, než do fondů nechalo investovat Modravu.
Smlouvu s obcí za Cityfinance podepsal poradce Daniel Šenkýř. Ten dnes tvrdí, že vůbec neměl tušení, že se se Shedlinem něco děje.

V Praze se před dvěma týdny konala konference určená pro prodejce fondů Shedlin, ve kterých má peníze i Modrava. Vedení navrhlo spojit oba fondy a investovat například do realit v Brazílii. „Chtějí pokračovat, převést to na nové firmy - zřejmě aby investoři s odsouhlasením převodu na jiné společnosti odsouhlasili tu ztrátu,“ míní již uvedený anonymní zdroj.

Německý advokát Mattil tvrdí, že za ztráty investorů odpovídají kromě Shedlinu i distributoři, tedy například Lloyd Morgan. Vyjádření jeho vedení se MF DNES však nepodařilo získat. Mailová adresa ani telefony uvedené na stránkách firmy nefungují.

Případného finančního odškodnění Modravy je ale ochoten účastnit se Šenkýř. „Nechci strkat hlavu do písku a nezříkám se odpovědnosti, chci na trhu působit dál,“ říká poradce. „Až se bude vědět, kolik se podaří získat zpět, jsem ochoten v případě potřeby sáhnout i do vlastních zdrojů a něco postupně splácet,“ tvrdí.