Moira: český nápad pro sportovce

  0:01
V Česku vyrostly v uplynulých letech tisíce podnikatelů, kteří svůj úspěch postavili na zajímavém nápadu a letech těžké dřiny. Nový seriál vám chce na příkladech některých z nich přiblížit, jaké podoby má cesta od nuly k milionům. Mario Vlček si svou cestu utkal z "chytrého vlákna".

Mario Vlček sedí za stolem ve své pražské kanceláři a jeho prsty se probírají kusem červené tkaniny. "Teď zrovna zkoušíme kombinaci polypropylenu s hedvábím a má to velice zajímavé vlastnosti," říká pětapadesátiletý podnikatel.

Vlček dokázal dát polypropylenovému vláknu speciální tvar a utkat z něj příjemnou tkaninu, pro kterou vymyslel značku Moira. V uplynulých letech se oblečení a nejrůznější doplňky z moiry staly v Česku nezbytnou součástí výbavy cyklistů, horolezců i turistů.

Název moira se natolik vžil, že se do velké míry stal synonymem i pro konkurenční oblečení obdobných vlastností. Z původně domácí krejčovské dílny se obchody rychle rozrůstaly a v současné době ovládá Vlček mezi 60 až 70 procenty trhu, odborně řečeno, s funkčním prádlem.

Firmy kolem jeho společnosti TG 900 Moira zaměstnávají celkem 150 lidí a jejich výrobky v různé míře nabízí 1200 obchodů. "Náš roční obrat se pohybuje kolem sta milionů korun," říká Vlček.

Od peří k chemii
Nadšený horolezec Vlček začal s "podnikáním" už za socialismu. "Když jsme chtěli kvalitní oblečení, museli jsme si ho vyrábět sami. České husí peří bylo bezva a já ho kupoval od zaměstnanců jedné firmy, kde ho zpracovávali. Měli nárok na dvě kila deputátu ročně," vzpomíná Vlček.

Vybavení pro horolezce mu brzy zajistilo informované odběratele z celého světa a od peří se pomalu dostával i ke tkaninám.

Po pádu komunistů hned běžel pro živnostenský list. "Byli jsme takové mezinárodní krejčovství pro ultrasporty a mezinárodní kontakty se zužitkovaly. S dvěma holkami jsme šili od rána do jedenácti večer, ale pořád jsme z toho nic moc neměli. Nemohli jsme jít nahoru s cenou, protože lidé tehdy mezi kvalitou moc velký rozdíl nedělali," říká Vlček.

V roce 1993 už byl podle svých slov "tak udřený", že začal uvažovat o změně. Rozhodl se vyrábět prádlo speciálních vlastností a jeho volba byla trefou do černého. Mario Vlček věděl o dřívějších výzkumech s polypropylenovým vláknem a dobře znal jeho vlastnosti.

"Když roztavíte polypropylen, můžete do něj přidávat, co potřebujete, aby tkanina měla specifické vlastnosti. Keramický pigment odráží sluneční paprsky, stříbro zvyšuje ochranu lidí pracujících u radarů, vápenné krystaly zvyšují savost vody," říká.

Na počátku musel překonat zásadní překážku, kvůli které nenašel polypropylen od výzkumu širší uplatnění v textilním průmyslu dříve. "Nikdo mi nevěřil, že z toho upletu přízi," říká Vlček.

S pomocí zkušeností lidí z Fezka Strakonice vymyslel originální způsob. Vlákna vyrobená protlačením roztaveného polypropylenu speciální tryskou s několika tisíci mikrodírek spřádá do příze a to celé v mokrém procesu.

"Z vlákna se cestou voda odpaří a do stroje to jde suché. Chlapík, s kterým jsem to dělal, v sobě musel popřít pletaře a upřednostnit výzkumníka. Stříkat vodu na pletací stroj bylo do té doby nepředstavitelné," říká Vlček.

Výsledkem bylo laločné vlákno o třicet procent lehčí, padesát teplejší a dvakrát lépe odvádějící vlhkost než klasická kulatá vlákna. "Profilované vlákno se dělalo od šedesátých let, ale nebylo příjemné na omak," dodává Vlček.

Řada výzkumných ústavů v Česku se rozpadla, a proto vyrábí vlákno ve slovenském VÚCHV Svit. V Německu dochází k dalším úpravám, v Hamburku je přádelna a v prostorách Fezka se plete. "Hamburskou přádelnu vytěžujeme na sto procent, a proto uvažujeme o užším propojení," říká.

Nezbytná kapka štěstí
Po "vynálezu" vlákna musel Vlček opatřit stroje, lidi a rozjet výrobu. "Udělal jsem dobré zkušenosti s úřady práce a získal řadu skvělých lidí." Štěstí se obrátilo čelem. "Jedna krachující firma prodávala všechny své stroje a v nich se vyznám. Jeden nový union special stál tehdy téměř půl milionu a já ho odkoupil za třicet pět tisíc."

První měsíc s dvěma spolupracovnicemi udělali 25 triček a zákazníci byli hlavně cyklisté. "Znáte cyklisty, ti to rozkecali v hospodě u piva a poptávka po tričkách, která jsou cedníkem na pot, rostla," říká s úsměvem.

Skutečný skok přišel podle Vlčka v době, kdy jeden cyklista v rozhovoru chválil výrobky z moiry. "Vůbec jsem nevěděl, že o moiře někde mluvil, ale byla to reklama nesmírná."

Klaka nešlo nevzít
Vlčkova firma však už tak velký zájem nestíhala. Vlčkovým známým byl Jan Klak, syn bývalého náměstka ministra financí, a s ním se pustil koncem devadesátých let do rozhovoru o problémech.

"Zajímalo ho, jak to, že nestíhám. Do večera mě trápil otázkami, které byly velice kompetentní. Tak mě zaujal, že nebylo možné ho nevzít," říká ke spolupráci Vlček. Pár let spolupráce znamenalo nebývalý rozvoj obchodu a nárůst prodeje. Měsíčně se prodává kolem 35 tisíc kusů prádla.

Klak se stal významným manažerem a později i třetinovým vlastníkem Vlčkovy společnosti TG 900 Moira. Postupně se jejich představy o dalším vývoji firmy rozešly a partnerství skončilo. Jan Klak zůstal podílníkem, ale na každodenní chod firmy už nemá vliv.

Francouzská reportérka
O vzniku značky Moira se často spekuluje, že jde o přesmyčku jména Mario. "Je to francouzské jméno a patřilo šéfredaktorce časopisu o horolezcích, s kterou jsem se potkal v Kanadě. A mně se to slovo líbilo, je měkké i tajemné," říká.

Po deseti letech práce od rána do večera prý Vlček trochu "zvolnil". Z koníčků zůstalo kolo, lezení po horách a hlavně rogalo. A plány, co dál. "Uvažuji rozšířit výrobu, jít do outdoor oblečení a prosadit se více v zahraničí."

Autoři:

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Česko bude odebírat uran také z Kazachstánu. Posilujeme diverzifikaci, říká ČEZ

Kazachstánská společnost Kazatomprom bude příštích sedm let dodávat energetické společnosti ČEZ přírodní uran. Pokryje asi třetinu potřeb pro palivové soubory, které vyrábí americká firma...

15. dubna 2025  12:34

Letošek bude návrat k normálu, věří firmy. Náladu mají nejlepší od jara 2022

Nálada firem v Česku se od podzimu zlepšila. Index očekávání firem ČSOB, který rozpoložení tuzemských podniků pravidelně měří, je nejvyšší od jara 2022. Podnikatelé jsou optimističtí v oblasti...

15. dubna 2025  11:08

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Vysíláme

Během několika hodin zhodnocení o dva tisíce procent. Právě takové podezřelé transakce zaznamenal burzovní makléř Martin Uher krátce před klíčovým oznámením Donalda Trumpa o odložení cel na 90 dní v...

15. dubna 2025

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025

Nvidia slibuje továrnu v Texasu a výrobu čipů a serverů za 500 miliard dolarů

Další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, je Nvidia. Hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou...

14. dubna 2025  22:07

Trump zvažuje zrušení cel v autoprůmyslu. Firmy potřebují čas na změnu, řekl

Americký prezident Donald Trump v pondělí naznačil, že by mohl automobilový průmysl dočasně osvobodit od cel, která na něj uvalil, aby dal výrobcům automobilů čas na úpravu dodavatelských řetězců....

14. dubna 2025  21:17

Těhotnej kuchař nově kraluje českému Facebooku. Předběhl gigant Lidl

Oblíbený food influencer Jaroslav Vajgl vystupující pod přezdívkou Těhotnej kuchař se stal nejsledovanějším profilem na českém Facebooku. Aktuálně ho tam sleduje 904 tisíc uživatelů, čímž překonal...

14. dubna 2025  20:43

Už žádný „check-in“. Letectví čeká revoluce, místo pasů postačí digitální průkaz

Cestování letadlem by do tří let mohlo projít největšími změnami za posledního půl století, uvedl britský server The Times s odvoláním na expertní organizaci OSN. V praxi by to mělo znamenat, že se...

14. dubna 2025  20:02

Akciové trhy ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské i americké akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým...

14. dubna 2025  10:51,  aktualizováno  16:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Konec úsporného období. Češi kvůli chladnější zimě spotřebovali více plynu

Spotřeba plynu v Česku během současné topné sezony vzrostla meziročně o dvanáct procent. Hlavní příčinou zvýšeného odběru bylo chladnější počasí, kdy byl plyn využíván zejména k topení.

14. dubna 2025  14:15

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

14. dubna 2025  14:03