Monopoly v energetice končí

Lidé si od roku 2006 už nebudou muset povinně nakupovat elektřinu od svých regionálních distributorů, což je například v hlavním městě Pražská energetika, ale budou si moci svobodně zvolit, zda ji nakoupí od jiné společnosti, či přímo u výrobce. Dosavadní monopoly na trhu s elektřinou a plynem totiž zruší nový energetický zákon, který včera schválila Poslanecká sněmovna. S jeho platností se po schválení v Senátu počítá již od ledna 2001.

Kdo a kdy si bude moci svobodně vybrat dodavatele energií

elektřina
* od 1. ledna 2002
právo zvolit si dodavatele mají koneční zákazníci, jejichž spotřeba elektřiny včetně výroby pro vlastní spotřebu je vyšší než 40 GWh ročně v roce 2000 nebo v období od 1.7. 2000 do 30.6. 2001; právo přístupu do soustavy mají i všechny elektrárny s výkonem vyšším než 10 MW
* od 1.ledna 2003
právo na volbu dodavatele majíkoneční zákazníci se spotřebou vyšší než 9 GWh v roce 2001 nebo v období od 1.7.2001 do 30.6. 2002; právo přístupu do sítí mají všichni výrobci elektřiny
* od 1. ledna 2005
volbu dodavatele mají všichni koneční zákazníci, jejichž spotřeba elektřiny překročila 100 MWh v roce 2003 nebo v období od 1.7. 2003 do 30.6. 2004
* od 1.ledna 2006
všichni koneční zákazníci včetně domácností mají právo volby dodavatele
plyn
* od 1. ledna 2005
právo zvolit si dodavatele plynu musí mít takové množství odběratelů, jejichž spotřeba představuje 20 procent celkové roční spotřeby plynu v zemi; k oprávněným odběratelům mají patřit elektrárny, které spalují plyn, distributoři plynu a společnosti, jejichž roční spotřeba přesahuje 25 milionů m3
* od 10. srpna 2008
dodavatele si mohou zvolit zákazníci, odebírající celkem 33 procent celkové roční spotřeby plynu v zemi; patří mezi ně elektrárny, distributoři a odběratelé s roční spotřebou vyšší než 5 milionů m3 ročně

Pramen: Energetický zákon

PODNIKY OČEKÁVAJÍ POKLES CEN

Už skoro za rok, od ledna 2002, dostanou svobodnou volbu pro výběr dodavatele elektřiny největší podniky. "Očekáváme, že se nám díky konkurenci podaří nakupovat elektřinu za lepší cenu. Například v Německu se po otevření trhu pro velké odběratele zlevnila v průměru o 25 procent, což u nás asi tolik nebude, ale i kdyby to bylo deset procent, ušetříme v nákladech desítky milionů korun," říká ředitel energetiky v bohumínských ŽDB Karel Plášil.

Také jeden z největších odběratelů elektřiny v zemi, státní firma České dráhy, již nyní předpokládá, že od roku 2002 ušetří. "Nyní odebíráme elektřinu od všech osmi regionálních distribučních společností, ale s novým zákonem bychom chtěli jejich počet snížit. To znamená, že od jednoho dodavatele odebereme více, což by se mělo projevit ve značně výhodnějších cenových i platebních podmínkách," sdělila mluvčí drah Martina Rousková. Dráhy se přitom chystají na to, že na budoucího dodavatele vypíší veřejnou obchodní soutěž a v ní si vyberou.


ČEZ: ZLEVNÍME


Sami distributoři i výrobci elektřiny připouštějí, že ceny právě pro velké firmy mohou klesnout.

"Pro velké podniky by mohlo být snížení cen významné, pro ostatní spotřebitele zřejmě ne. Hlavně ale předpokládáme razantní zlepšení služeb," uvedl obchodní ředitel Pražské energetiky František Krákora.

Také elektrárenská společnost ČEZ předpokládá, že elektřinu zlevní. "My nabídneme distribučním firmám výhodnější cenu už příští rok. A v roce 2002, kdy budeme moci oslovit i velké podniky, pro ně budeme mít nabídky velice zajímavé. Co bude v dalších letech, se uvidí, záleží na nabídkách konkurence. My ale věříme, že v konkurenci za rovných podmínek uspějeme," sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Druhý největší výrobce elektřiny v zemi, Elektrárny Opatovice, rovněž předpokládá, že na trhu uspěje. Jejich výroba je navíc takzvaně kogenerační, což znamená, že výroba elektřiny je spojena s výrobou tepla, a produkci tedy musí ze zákona přednostně odkoupit distributor. Stát tak chce tyto zdroje podpořit, protože jsou velmi efektivní.
"Záležet ovšem bude na tom, za jakých podmínek se elektřina bude vykupovat. To se stanoví až vyhláškou, jež teprve vzniká, a parlament nad ní nemá kontrolu," uvedl František Hejčl pověřený řízením Opatovic.


PLYN PŘIJDE NA ŘADU AŽ POZDĚJI


Pro dodávky plynu začne platit konkurence až v roce 2005, ale ani výhledově by neměla být pro všechny: pouze pro velké podniky a elektrárny, jejichž spotřeba však nepřevyšuje celkem třetinu tuzemského trhu. Stát tak chce ochránit především dovozce plynu Transgas, který v minulých letech uzavřel smlouvy na import s délkou trvání zhruba dvacet let.

Pokud by v konkurenci větší část trhu ztratil, musel by nasmlouvaný plyn stejně zaplatit.
Pouze částečné otevření trhu s plynem také umožňuje legislativa Evropské unie.


PŘÍSTUP DO SÍTÍ BUDE PRO VŠECHNY

Konkurenci na trhu zajistí nový zákon především tím, že zakotvuje možnost přístupu do přenosové elektrizační soustavy, kterou vlastní ČEZ, i ostatním. To znamená, že pokud si například obchodní společnost nasmlouvá s jinými výrobci, než je ČEZ, dodávky elektřiny pro určitého zákazníka, ČEZ bude povinen přes jeho soustavu dodávku přepravit. Obdobný princip bude i v plynárenství, kde vlastní hlavní plynovodní síť Transgas. Ceny za přenos a distribuci má určovat nezávislý Energetický regulační úřad, jehož předsedu jmenuje vláda. O vypořádání a zúčtování všech obchodů se bude starat také nový subjekt, kterým má být operátor trhu.