Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moody's srazila hodnocení Maďarska o dva stupně, může jít i níž

  15:02aktualizováno  15:02
Ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení Maďarska o dvě příčky na Baa3, tedy k těsné blízkosti spekulativní kategorie. Maďarsko si u ní pohoršilo kontroverzní fiskální strategií, která vyvolává obavy z dlouhodobého vývoje veřejných financí. Ratingu ponechala negativní výhled, takže jej může opět snížit.

Maďarsko, Budapešť | foto: Maďarská turistika a.s.

Agentura Moody's Investors Service se na maďarské hospodářství dívá s despektem proto, že se mu i po očištění o vlivy způsobené ekonomickým cyklem zhoršuje rozpočtový deficit.

Situaci podle agentury komplikuje to, že maďarské finance se snadno dostávají pod tlak zahraničních investorů, u nichž se nyní projevuje averze k vyšším rizikům. Maďarska se to v napjatém období dluhové krize v eurozóně eminentně týká, protože země je vysoce závislá na financování rozpočtu úvěry na trhu. Na kurz měny je také citlivé velké množství domácností s hypotékami v eurech nebo švýcarských francích.

Maďarsko potřebuje udržitelné reformy, ne účetní kličky

Investoři jsou však od nástupu strany Fidesz znepokojeni její neortodoxní ekonomickou politikou. Moody's vadí, že výrazně většinová vláda Fidesz nesnižuje rozpočtové deficity "udržitelnými konsolidačními opatřeními" typu dlouhodobých úspor nebo zvýšení daní.

Cíle rozpočtových deficitů sice zatím plní, spoléhá však na dočasná opatření typu zvláštních daní uvalených na bankovní sektor, telekomunikace, maloobchod a energetiku a získává peníze i faktickou eliminací nestátních penzijních fondů a přesunem jejich peněz do státního systému.

Kurz forintu po oznámení Moody's klesl k euru o téměř jedno procento, analytici však varují, že sražení ratingu do spekulativní kategorie by vyvolalo mnohem prudší pokles doprovázený výprodejem vládních dluhopisů.

Maďarsko využívalo od roku 2008 úvěrovou pomoc Mezinárodního měnového fondu a EU. Zástupci MMF a EU však v červenci předčasně ukončili prověrku plnění podmínek maďarského úvěrového programu, jejíž dokončení je nezbytné pro uvolnění zbylých peněz z balíku v celkové sumě 25 miliard dolarů (asi 470 miliard Kč). Budapešť pak sdělila, že se bez peněz od MMF obejde.

Autoři: ,Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Černobyl II. Na místě jaderné katastrofy vyroste solární elektrárna

Opuštěné město Pripjať - ruské kolo

V sobotu 26. dubna 1986 se čtvrtý reaktor elektrárny v Černobylu proměnil v jadernou výheň a zamořil radioaktivitou...

Banky, hodinky a kokain. V Evropě se nejvíce šňupe ve Švýcarsku

Kokain.

V desítce evropských měst s nejvyšší spotřebou kokainu se jich pět nachází ve Švýcarsku. Ukazuje to nejnovější studie...

Americký hračkářský obr Toys R Us padl. Propustí 33 tisíc lidí

S obchodem Toys R Us vyrostlo několik generací amerických dětí, pro mnohé je...

Nejméně dvě generace amerických dětí si pod pojmem „hračkářství“ dokázaly představit jen jediný podnik – řetězec Toys R...

Najdete na iDNES.cz