Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moody's straší EU špatným ratingem a bankroty. Japonsko nabízí pomoc

  9:36aktualizováno  10:20
Pokud eurozóna nenajde rychlé řešení krize, mohou přijít státní bankroty. Oznámila to jedna z trojice velkých ratingových agentur Moody's. Firma také pohrozila snížením hodnocení všem zemím eurozóny a také některým dalším státům z Evropské unie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

"Přestože náš hlavní scénář nadále předpokládá, že se podaří eurozónu udržet i bez toho, aby došlo na další státní bankroty, i tento 'pozitivní' scénář v sobě ve střednědobém výhledu zahrnuje velmi negativní dopady na ratingové známky," uvedla agentura. Eurozóna se podle ní blíží křižovatce, kde se musí rozhodnout pro větší integraci, nebo pro rozpad.

Moody's poznamenala, že politici možná budou ochotni sáhnout po účinném řešení krize až ve chvíli, kdy eurozónu potká více závažných šoků. To by podle Moody's mohla být například situace, kdy se větší počet zemí nedostane kvůli vysokým dluhům na trh, a nebudou si tedy mít kde půjčit. Pak nebude jiná možnost než zorganizovat pro takové země finanční pomoc.

Situace v eurozóně se den ode dne zhoršuje. Půjčky jsou pro Itálii a Španělsko stále příliš drahé. V případě Itálie dokonce výnosy dvouletých dluhopisů na konci minulého týdne přerostly úroky desetiletých papírů. Nedlouho poté, co se něco podobného stalo v Řecku a Portugalsku, musely tyto země požádat o finanční pomoc v zahraničí. Ukázalo se, že investoři Římu nevěří už ani v krátkodobém výhledu.

GRAF: Dluhy Itálie

GRAF: Dluhy Itálie

Minulý týden se Kanada vyjádřila, že pokud potíže v Evropě přerostou přes Atlantik a začnou ohrožovat tamní trh práce, mohla by tato země pomoci. Tento týden se také Japonsko nabídlo, že je připraveno pomoci se stabilizací trhů na starém kontinentě. Řekl to bez dalšího upřesnění náměstek japonského ministra financí pro mezinárodní otázky Takehiko Nakao.

Japonci jsou podle údajů Banky pro mezinárodní platby z června po Francii největšími věřiteli Itálie. Vlastní italské vládní dluhopisy za téměř 850 miliard korun.

Elitní dluhopisy pěti zemí? Zřejmě jen spekulace

Evropská unie se v současnosti snaží domluvit na nějaké podobě společných dluhopisů zemí eurozóny. Eurobondy by měly nahradit buď zcela, nebo jen částečně národní dluhopisy a tím zajistit problémovým zemím úvěrování, které je pro ně nyní neudržitelně drahé.

V pondělí se objevily zprávy, že Německo a další čtyři silné země s nejvyšším ratingem AAA uvažují o jakýchsi elitních dluhopisech, které by mohly posloužit i k financování dalších zemí v problémech. Německo však tyto informace popřelo. Vláda kancléřky Angely Merkelové myšlenku společných dluhopisů opakovaně odmítá.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Evropa si výjimku z amerických cel na ocel nevyjedná, jsou skeptičtí Němci

Americký prezident Donald Trump oznamuje začátek útoků na vojenské cíle v Sýrii...

Německo nepočítá s prodloužením výjimky u amerických cel na dovoz oceli a hliníku. Od 1. května tak budou podle zdrojů...

Daň za daňové kejklířství. Apple i Google mají odvést tři procenta tržeb

(Ilustrační snímek)

Evropská unie už nechce být dojnou krávou technologických online gigantů, jako je Apple, Google a Facebook. Navrhla,...

Dohodnuto: EU zatím nemusí platit cla na dovoz oceli a hliníku do USA

V roce 2038 nás čeká komplikovanější svět s chřadnoucími USA a těsnější EU

Americký prezident Donald Trump udělil dočasnou výjimku z cel na dovoz oceli a hliníku všem členským státům EU a šesti...

Najdete na iDNES.cz