Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravia Energo už nezásobuje domácnosti, je vyřazena z trhu

  12:09aktualizováno  17:30
Společnost Moravia Energo, jeden z největších obchodníků s elektřinou v Česku, už není schopna zásobovat tisíce svých zákazníků proudem, a to včetně stovek domácností. Firma totiž nemá dostatek financí pro uskutečňování obchodů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Energetický regulační úřad dnes oznámil, že firma byla vyřazena z trhu obchodujícího s elektřinou.

"Moravia Energo ztratila možnost uskutečňovat dodávku elektřiny prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou. Aby mohla obchodovat, musí mít složené finanční zajištění a to bylo ke dnešnímu dni vyčerpané," potvrdil MF DNES ředitel Operátora trhu s elektřinou Jiří Šťastný.

Operátor podle něj proto nyní řeší postup, jak převést odběratele společnosti Moravia Energo do režimu tzv. dodavatele poslední instance.

Ze zákona je tímto dodavatelem nejbližší regionální distribuční energetická společnost. Zákazníci firmy Moravia Energo se tak nemusí bát, že by zůstali bez proudu. Velkoobchodní cena za dodávku v tomto režimu je však 3 030 korun za megawatthodinu, což je zhruba dvojnásobek proti běžné ceně na trhu.

Jde ale o maximální cenu, účet za náhradní dodávky tedy může být nižší. Mluvčí ČEZ Eva Nováková už se nechala slyšet, že firma toto maximum zřejmě nevyužije. "Na situaci jsme připraveni. V nejbližších dnech budeme zákazníky sami kontaktovat," uvedla. 

"Je to vůbec poprvé, co taková situace nastala. Řešíme vše společně i s Energetickým regulačním úřadem," uvedl Jiří Šťastný. Přes operátora se vypořádávají denní dodávky elektřiny, kdy je nutné řešit odchylky v odběru zákazníků. Proto musí být na tyto obchody složeny garance, z nichž se odchylky hradí.

Moravia Energo stále zůstává členem pražské energetické burzy, podle informací MF DNES by ale společnost za nynější situace nemohla obchodovat. "Moravia Energo je členem burzy, ale má všechny své obchodní pozice uzavřeny a momentálně není aktivní," uvedl šéf burzy Petr Koblic.

Moravia Energo v pátek odmítla, že má dluhy, přiznala ale, že nemá na další dodávky. "V současné době společnost Moravia Energo není schopna placení zálohových předplateb na úhradu cen budoucích dodávek elektrické energie. Tato nepříznivá situace vznikla z důvodu, že se společnosti Moravia Energo nepodařilo dohodnout s financujícími bankami způsob řešení důsledků ekonomické krize a zejména důsledků prudkého pádu cen elektřiny na energetické burze," uvedla firma.

Přes společnost Moravia Energo šla elektřina jak do velkých podniků či institucí, tak i do stovek domácností. Firmě "zlomily vaz" nevýhodné nákupy elektřiny na pražské energetické burze a chyby managementu v jištění těchto obchodů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Najdete na iDNES.cz