Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti.

Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mošnovská opravna letadel se vyhnula bankrotu. Prozatím

  • 0
Krachující opravna na velká letadla Job Air Technic v Mošnově u Ostravy dostala šanci přežít. Středeční schůze věřitelů rozhodla o tom, že zadlužená firma v úpadku nemusí vyhlásit bankrot, ale má se pokusit o reorganizaci.

Pokud se plán podaří dovést do konce, splatí Job Air jen část svých závazků a přejde do rukou nového vlastníka.

Věřitelská schůze, na níž měly hlavní slovo Česká exportní banka a Česká spořitelna, vyjádřily souhlas s reorganizačním plánem, s nímž přišel sám dlužník.

Firma, kterou majetkově ovládají její manažeři Daniel Barč a Daniel Hurta, zaručuje oběma bankám, že jim splatí 30 procent z jejich společné pohledávky (ta převyšuje 800 milionů korun). Dále Job Air slibuje uhradit 80 procent dluhů vůči obchodním partnerům a sto procent starého dluhu vůči státu, který vznikl z neuhrazeného zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance.

Peníze na úhradu dluhu má přinést strategický investor, jehož totožnost zatím Job Air tají. Podle informací z firmy jde o společnost z Blízkého Východu, která vlastní středně velkou flotilu dopravních letadel a hledá nové opravárenské kapacity.

Podle reorganizačního plánu má nový vlastník navýšit v Job Airu kapitál. Jeho finanční injekce v podobě nových akcií a dalších investic do opravny má dosáhnout 16 milionů eur. "Výsledek jednání nás těší, čeká nás teď ale spousta práce na realizaci plánu," říká Daniel Barč.

Do hry může vstoupit více investorů

Podle informací iDNES.cz ovšem věřitelé přijali dlužníkův reorganizační plán s podmínkou, že se možnost majetkově vstoupit do firmy otevře i pro další případné zájemce. Ve hře je údajně další zahraniční zájemce z Ruska, a také státní Český aeroholding, jehož předběžný - v této fázi čistě testovací a řadou faktorů podmíněný - zájem o převzetí Job Airu potvrdil pro iDNES.cz i jeho šéf Miroslav Dvořák.

Dá se tedy očekávat, že věřitelé budou hlídat, zda manažeři Job Airu uspořádají na strategického investora otevřený tendr. Otázkou je, zda na tyto podmínky přistoupí oba zahraniční uchazeči, kteří zatím počítali s exkluzivní vyjednávací pozicí.

Věřitelská schůze také zvolila věřitelský výbor, v němž zasedají zástupci obou věřitelských bank a společností Lacuna a CCG IT Services (součást rozpadající se kapitálové skupiny ostravského podnikatele Daneše Zátorského, pod jejímiž křídly tučně státem dotovaná opravna Job Air Technic před lety vznikala).

Na druhou stranu se do věřitelského výboru neprobojovaly Vítkovice Jana Světlíka, jež drží necelých 20 procent akcií Job Air a zároveň vůči nim uplatňují pohledávku převyšující 25 milionů korun.

Insolvenčním správcem Job Air Technic zůstává i po věřitelské schůzi společnost Zrůst & Partneři. Znalci z pražských finančních kruhů očekávali, že věřitelé na nátlak České spořitelny správce vymění, funkce se podle těchto spekulací měl ujmout Josef Cupka, pražský právník, který řídil jeden z největších insolvenčních procesů v zemi - konkurz loterijní firmy Sazka.