Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most nebo Žatec, rozmýšlí se výrobce praček

  10:15aktualizováno  10:15
Nová továrna italského koncernu Candy s dvanácti sty zaměstnanci nemusí vzniknout u Mostu. Investor stavby za více než jednu miliardu korun se totiž připravil na variantu, že závod postaví na bývalém vojenském letišti u Žatce.
Definitivní rozhodnutí padne zřejmě na jaře.

Definitivní rozhodnutí padne zřejmě na jaře. | foto: Profimedia.cz

Právě továrna na výrobu praček a sušiček přitom byla jedním z hlavních argumentů pro vykoupení pozemků od sedláka Jana Rajtera. Stát za pozemky zaplatil milionů korun a dalších milionů přidalo město Most.

Důvodem zájmu o žateckou zónu Triangla na bývalém vojenském letišti jsou průtahy. Bývalí mostečtí zastupitelé se totiž měsíce dohadovali, jestli vykoupí pozemky kolem své průmyslové zóny a ukončí tak soudní spory s ekology a rodinou Jana Rajtera.

"Pro nás to znamenalo nejméně čtyři měsíce zpoždění při přípravě stavby. Vypracovali jsem tedy jiný projekt a požádali o posudek vlivu na životní prostředí továrny v průmyslové zóně Triangle u Žatce," potvrdil Jaroslav Hrabě z firmy Tebodin, která stavbu pro dceřinou společnost italského Candy připravuje. Zatím ale podle něj není jisté, jestli se továrna bude opravdu stavět u Žatce.

Rozhodnutí podle něj padne až zástupci investora dostanou posudek o vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Hrabě očekává, že to bude na jaře. Rozhodnutí může také ovlivnit politická situace v Mostě. Zástupci investora totiž delší dobu o stavbě jednali s politiky ve vedení města. V komunálních volbách ale vyhrál pro ně zcela neznámé politické sdružení.

"Kdyby tahle továrna u Mostu nebyla, byla by to obrovská škoda," říká ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý. Při rozhodování investora o tom, kam továrnu umístí, by podle něj ale mohly sehrát roli obtíže při hledání nových zaměstnanců.

"Louny už mají tolik nových investorů, že další tu jen obtížně bude hledat některé profese. Vždyť z Mostecka jezdí do Loun za prací stále více lidí. Tady by se noví zaměstnanci hledali určitě lépe," vysvětluje Malý.

Továrna v těsném sousedství mexického Nemaku kousek za Havraní u Mostu už se podle původních plánů měla začít stavět. Už v polovině příštího roku se v ní měly vyrábět první pračky a sušičky.

Autor:Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Třinecké železárny kupují firmu Brück AM Zámrsk

Po tříměsíční odstávce hutníci začali se zkouškami s nahřátým materiálem, aby...

Ocelářská společnost Třinecké železárny (TŽ) kupuje českou firmu Brück AM v Zámrsku v Pardubickém kraji. Brück AM...

Tesco vyvíjí novou značku. Cenově se chce vyrovnat Lidlu

(Ilustrační snímek)

Skupina Tesco chce vyvinout samostatnou značku, díky které by se svými cenami přiblížila velkým konkurentům, jaké...

Zbrojař a továrník Strnad překvapivě převedl miliardové podíly na syna

Jaroslav Strnad

Miliardář Jaroslav Strnad, dosavadní vlastník silné, už nejen zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, nečekaně odešel z...

Najdete na iDNES.cz