Mostečtí horníci hodinu stávkovali

  • 10
Horníci z Mostecké uhelné společnosti se přidali k protestu proti zrušení sociálních výhod. Na sto horníků z dolu Centrum v Záluží u Litvínova ráno na hodinu přerušilo práci. Stejně jako kolegům z OKD se jim nelíbí, že vláda zrušila výhody bez jednání. Narušila tím prý jejich kolektivní smlouvu.

V 5.45 vyvěsila stovka horníků na bránu dolu Centrum v Záluží na Mostecku transparent s nápisem Stávka. Hodinu se pak debatovalo o tom, že jim stát chce sebrat sociální výhody.

Havíři jsou nespokojeni s vládní vyhláškou odepírající horníkům výplatu odstupného, dorovnání platů do průměrné výše rok po odchodu do důchodu a kompenzaci při přechodu z důlního na povrchové pracoviště.

S průběhem protestu byli odboráři spokojeni, i když reálně stávkovalo, tedy nepracovalo, jen něco kolem sta z více než čtyř a půl tisíce zaměstnanců společnosti.

"Zvolili jsme tento postup - hodinová stávka po vyfárání noční směny na dole Centrum. Ostatní zaměstnanci na jiných provozech dostávají informace o našem protestu a podpisem se mohou k podpoře našich požadavků připojit," řekl Vlastimil Waic, odborový předák v MUS.

Cílem stávky je podle něj zrušení vyhlášky a opětná zákonná jistota odstupného pro ty horníky, kteří jsou kvůli zdravotním problémům nuceni s prací přestat.

"Je to výstraha vládě a ministru Škromachovi. Opět se o něčem rozhodlo bez jednání s námi a teď nám to uškodí. Ti, kteří nyní o podporu přijdou si ji zaslouží," míní Waic.

"Nevylučujeme další razantnější kroky," dodal pak při otázce, zda se horníci z Mostecka chystají do ulic.

Ztráta sociálních výhod se nyní týká sedmi horníků z MUS, kteří mají kvůli zdravotním problémům opustit svou práci. "Přijdu tak asi o 250 tisíc korun. Mám zničené klouby a kolena. Ať nám dají co slíbili," prohlásil sedmapadesátiletý Jan Varga, který fárá šestadvacet let. "Nikdo mi jinou práci nedá," dodal.

Vedení společnosti stávkujícím protest nerozmlouvalo. "Nepřítomnost v stávkujících bude omluvena. Hodinu, kterou nepracovali jim ale neproplatíme," upozornila mluvčí MUS Liběna Novotná.

Rozhněvané odboráře může navíc uklidnit i její prohlášení o tom, že se firma chce o dotčené zaměstnance postarat. "MUS je připravena zahájit jednání o převzetí závazků vůči svým zaměstnancům," sdělila mluvčí.

Odvolejte, co jste odvolali
Severočeští horníci přitom sami uznávají, že státu v podstatě ukládají úkol, který je téměř nesplnitelný.

Podle vedoucího Severočeského sdružení hornických odborů Miroslava Tlapáka je prakticky nemožné, aby byla platnost sporné vyhláška opět obnovena.

"Podle předběžného právního rozboru to může udělat jen sněmovna. Ta to ale nemůže stihnout," tvrdí Tlapák.

Souběžně se snahami o přesvědčení poslanců proto horníci podle něj podají žalobu.

"Soud by měl rozhodnout o tom, jestli mělo ministerstvo mandát na zrušení vyhlášky, která doplňuje zákoník práce. Podle nás to udělalo protiprávně," dodává Tlapák.

,