Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motoráky zmodernizuje šumperský Pars

  15:30aktualizováno  15:30
Už příští rok by se Češi mohli svézt na regionálních tratích v modernizovaných motorácích. České dráhy se už rozhodly, kdo přestavbu třicet let starých vozů řady 810 zajistí. Dopravce přesvědčila šumperská firma Pars, která by letos měla vyrobit prototyp dvoudílné jednotky.

Dodávka prototypu vyjde asi na dvacet milionů korun. Dráhy výhledově počítají s nákupem až sta modernizovaných vlaků za zhruba dvě miliardy korun.

"Celkový počet dodaných vlaků bude záležet na zajištění potřebných prostředků a zájmu, který o ně v regionech bude," řekl iDNES mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Dvoudílná jednotka vychází z prototypové modernizace nejběžnějšího regionálního vozidla, kterou společnost Pars nova Šumperk provedla v polovině 90. let. Souprava s motorovým a řídícím vozem dostala kvůli zelenému nátěru přezdívku Esmeralda.

Také nová jednotka s 85 místy k sezení bude alespoň částečně nízkopodlažní. Usnadní to cestování invalidům, stejně jako přepravu jízdních kol či kočárků.

Motoráků jezdí v Česku přes 300
Původní české motoráky řady 810 zná asi každý. Dráhy jich vlastní přes pět set a denně jich na tratě vyjíždí kolem 370.

"Přestože tato vozidla lehké stavby byla určena především pro provoz na vedlejších tratích, vzhledem k nedostatku vhodných vozidel se začala používat i místo klasických souprav," říká Pavel Tesař z tiskového oddělení Českých drah.

To vedlo k prodloužení jízdní doby a snížení komfortu cestujících, připouští Tesař. Přitom jezdí na většině neelektrifikovaných tratích i tam, kde sice k elektrifikaci došlo, ale provoz tu je malý. Lokální spoje zajišťuje téměř výhradně.

S jejich výrobou se přitom skončilo už před 21 lety a poté navíc začaly problémy s dodávkou některých náhradních dílů, připomíná Tesař.

Modernizaci nejběžnějšího motoráku řady 810 provedla v polovině devadesátých let šumperská společnost Pars. Jak budou vypadat nové vlaky Českých drah, je ale zatím otázkou.

Typu 812 by se mohly podobat modernizované vlaky, které se od šumperské společnosti chystají zakoupit České dráhy. Model ukazuje možnou podobu nové vozu.

Modernizaci nejběžnějšího motoráku řady 810 provedla v polovině devadesátých let šumperská společnost Pars. Nové soupravy budou vycházet z prototypové modernizace na řadu 812.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

VSE koleje pred zacatkem semestru

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz