Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MP3: důležitá je velikost paměti

  11:00aktualizováno  11:00
Otravuje vás ranní cesta do práce? Není nic lepšího než si ji zpříjemnit poslechem hudby. Bez problémů lze mít s sebou několik desítek milovaných skladeb, pouštět si je do sluchátek, ale i v autě přes autorádio. To vše umožňují malé krabičky zvané paměťové MP3 přehrávače.
Ve svém přehrávači můžete nosit i desítky hodin hudby.

Ve svém přehrávači můžete nosit i desítky hodin hudby. | foto: Profimedia.cz

Přístroje, hovorově nazývané "empétrojky", nenávratně vytlačují své mnohem objemnější a těžší kazetové i CD bratrance - walkmany i discmany. Jejich ohromná výhoda je jasná: jsou opravdu maličké.

A donedávna výrazný handicap - vysoká cena - při poklesu pod tisíc korun zmizel. V důsledku tvrdého konkurenčního boje obchodníků a nástupu nových asijských značek ceny paměťových (zvaných také flash, čti fleš) přehrávačů nezadržitelně padají, a nabídka jejich funkcí naopak roste.

Nejen pouhý přehrávač
Obecně užívaný název MP3 přehrávače není přesný: přístroje toho dokážou mnohem více. "Mohou nahrávat, podporují příjem rádia, zobrazování textů a některé dovedou přehrávat i obrázky, či dokonce video. Jejich kapacita se však mnohdy využívá i jako jednoduše připojitelný a snadno přenosný disk," říká Vladimír Vyhnal z internetového obchodu mp3store.cz.

PŘÍKLADY MP3 PŘEHRÁVAČŮ NA TRHU ZDE

A co vlastně znamená ona tolik užívaná zkratka MP3? Zjednodušeně řečeno: je to způsob záznamu hudby, který dokáže skladbu zmenšit při zachování co možná nejvyšší kvality zvuku. "Empétrojky" je samozřejmě možné umístit i na klasické CD.

Čím více paměti, tím lépe
Ale jak v záplavě hrajících krabiček najít tu pravou? "Přehrávače jsou předně flashové s vnitřní pamětí - 128, 256, 512 megabajtů (MB) nebo maximálně 1 gigabajt (GB). Druhou kategorií jsou harddiskové s kapacitou od 5 až po 40 GB, což už je srovnatelné s celým počítačovým pevným diskem," říká Bohuslav Komín z internetového obchodu eproton.cz.

VÍCE INFORMACÍ A TESTY DALŠÍCH PŘÍSTROJŮ
NAJDETE NA STRÁNKÁCH TECHNET.CZ

Obecně platí: čím více paměti, tím lépe, nebudete muset tak často nahrávat nové písničky, když se vám ty staré omrzí.

Úplně nejlevnější modely nemají žádnou vnitřní paměť, do níž se dají ukládat písničky, a spoléhají na paměťové karty, kterých si ovšem zase můžete koupit víc. Další v pořadí podle ceny jsou přístroje s vnitřní pamětí 128 MB.

"Nejvíce se ovšem prodávají přehrávače s kapacitou 256 a 512 MB. Ty nejžádanější prostě nejsou ty nejlevnější. Zákazníci chtějí, aby přehrávač byl vybaven rádiem, nejlépe i s možností nahrávání. Mnohdy zájemci vyžadují i přehrávaní jiných formátů než MP3, hlavně WMA," říká Komín.

Počítačový disk v dlani
V posledních měsících strmě narůstá i prodej harddiskových MP3 přehrávačů. Jako paměť pro uchování písniček používají zmenšený počítačový pevný disk (ty nejmenší mají kapacitu 2 GB). Nejsou o mnoho větší než flashové přehrávače: vejdou se většinou právě tak do dlaně, ale umístíte do nich vaši kompletní hudební sbírku.

Nejlevnější přístroje lze dnes pořídit už za donedávna nepředstavitelných méně než 5000 korun. "Zákazníci si ale nejčastěji vybírají vyšší kapacity, od 11 do 20 GB. Když už si totiž někdo kupuje takovýto dražší výrobek, je ochoten si raději připlatit za vyšší kapacitu," vysvětluje Bohuslav Komín.

Kromě maličkých přístrojů existují také větší a vybavenější modely, které umožňují i sledování videa. "Tato kategorie přehrávačů nabízí asi nejvíc možností: ať už coby přenosný pevný disk, sbírka multimediálních souborů - fotek, videa, hudby - nebo také jako zvukový zápisník," říká Pavel Včíslo z internetového obchodu 123mp3.cz.

Je lepší baterie, nebo akumulátor?
Velké rozdíly mezi MP3 přehrávači jsou i v tom, odkud čerpají energii na provoz. "Ty levnější přístroje jsou napájeny jednou tužkovou nebo častěji mikrotužkovou baterií, dražší pak mívají akumulátor. Některé z nich se nabíjejí třeba i přes USB port počítače," popisuje Bohuslav Komín.

Každý typ napájení má své výhody: akumulátor je menší a lehčí než baterie; tu je ale zase možno koupit prakticky kdekoli, případně si pořídit baterii dobíjecí, což je v tomto případě nejúspornější řešení. Rovněž výdrž přehrávačů není stejná. Některé modely vydrží deset, jiné až padesát hodin na jednu tužkovou baterii.

Pozor na složité ovládání
Pokud vyrazíte kupovat MP3 přehrávač, vyzkoušejte si přímo v prodejně jeho ovládání. Některé je totiž mají dost komplikované a každý výrobce je řeší jinak, což ne všem musí vyhovovat.

Zaměřte se také na schopnost přístroje komunikovat s počítačem pomocí portu USB. Některé stroje potřebují instalaci vlastních programů, zatímco jiným stačí pouhé připojení. Tato funkce, nazvaná Mass Storage Device, znamená, že počítač přehrávač vidí jako další pevný disk, na nějž lze uložit cokoli.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

VIDEO: Kaufland testuje samoobslužné pokladny pro velké nákupy

Kaufland zavádí nové samoobslužné pokladny pro velké nákupy. Jak na ně?

Obchodní řetězec Kaufland testuje od května ve své prodejně na pražském Vypichu automatické pokladny nové generace....

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

Lépe měřit a méně regulovat, doporučují experti na šetření jídlem

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Potravinový odpad neumíme měřit a striktní nařízení v boji s plýtváním jídlem nepomáhají. K tomuto závěru dospěl...

Najdete na iDNES.cz