MP3: důležitá je velikost paměti

  11:00aktualizováno  11:00
Otravuje vás ranní cesta do práce? Není nic lepšího než si ji zpříjemnit poslechem hudby. Bez problémů lze mít s sebou několik desítek milovaných skladeb, pouštět si je do sluchátek, ale i v autě přes autorádio. To vše umožňují malé krabičky zvané paměťové MP3 přehrávače.
Ve svém přehrávači můžete nosit i desítky hodin hudby.

Ve svém přehrávači můžete nosit i desítky hodin hudby. | foto: Profimedia.cz

Přístroje, hovorově nazývané "empétrojky", nenávratně vytlačují své mnohem objemnější a těžší kazetové i CD bratrance - walkmany i discmany. Jejich ohromná výhoda je jasná: jsou opravdu maličké.

A donedávna výrazný handicap - vysoká cena - při poklesu pod tisíc korun zmizel. V důsledku tvrdého konkurenčního boje obchodníků a nástupu nových asijských značek ceny paměťových (zvaných také flash, čti fleš) přehrávačů nezadržitelně padají, a nabídka jejich funkcí naopak roste.

Nejen pouhý přehrávač
Obecně užívaný název MP3 přehrávače není přesný: přístroje toho dokážou mnohem více. "Mohou nahrávat, podporují příjem rádia, zobrazování textů a některé dovedou přehrávat i obrázky, či dokonce video. Jejich kapacita se však mnohdy využívá i jako jednoduše připojitelný a snadno přenosný disk," říká Vladimír Vyhnal z internetového obchodu mp3store.cz.

PŘÍKLADY MP3 PŘEHRÁVAČŮ NA TRHU ZDE

A co vlastně znamená ona tolik užívaná zkratka MP3? Zjednodušeně řečeno: je to způsob záznamu hudby, který dokáže skladbu zmenšit při zachování co možná nejvyšší kvality zvuku. "Empétrojky" je samozřejmě možné umístit i na klasické CD.

Čím více paměti, tím lépe
Ale jak v záplavě hrajících krabiček najít tu pravou? "Přehrávače jsou předně flashové s vnitřní pamětí - 128, 256, 512 megabajtů (MB) nebo maximálně 1 gigabajt (GB). Druhou kategorií jsou harddiskové s kapacitou od 5 až po 40 GB, což už je srovnatelné s celým počítačovým pevným diskem," říká Bohuslav Komín z internetového obchodu eproton.cz.

VÍCE INFORMACÍ A TESTY DALŠÍCH PŘÍSTROJŮ
NAJDETE NA STRÁNKÁCH TECHNET.CZ

Obecně platí: čím více paměti, tím lépe, nebudete muset tak často nahrávat nové písničky, když se vám ty staré omrzí.

Úplně nejlevnější modely nemají žádnou vnitřní paměť, do níž se dají ukládat písničky, a spoléhají na paměťové karty, kterých si ovšem zase můžete koupit víc. Další v pořadí podle ceny jsou přístroje s vnitřní pamětí 128 MB.

"Nejvíce se ovšem prodávají přehrávače s kapacitou 256 a 512 MB. Ty nejžádanější prostě nejsou ty nejlevnější. Zákazníci chtějí, aby přehrávač byl vybaven rádiem, nejlépe i s možností nahrávání. Mnohdy zájemci vyžadují i přehrávaní jiných formátů než MP3, hlavně WMA," říká Komín.

Počítačový disk v dlani
V posledních měsících strmě narůstá i prodej harddiskových MP3 přehrávačů. Jako paměť pro uchování písniček používají zmenšený počítačový pevný disk (ty nejmenší mají kapacitu 2 GB). Nejsou o mnoho větší než flashové přehrávače: vejdou se většinou právě tak do dlaně, ale umístíte do nich vaši kompletní hudební sbírku.

Nejlevnější přístroje lze dnes pořídit už za donedávna nepředstavitelných méně než 5000 korun. "Zákazníci si ale nejčastěji vybírají vyšší kapacity, od 11 do 20 GB. Když už si totiž někdo kupuje takovýto dražší výrobek, je ochoten si raději připlatit za vyšší kapacitu," vysvětluje Bohuslav Komín.

Kromě maličkých přístrojů existují také větší a vybavenější modely, které umožňují i sledování videa. "Tato kategorie přehrávačů nabízí asi nejvíc možností: ať už coby přenosný pevný disk, sbírka multimediálních souborů - fotek, videa, hudby - nebo také jako zvukový zápisník," říká Pavel Včíslo z internetového obchodu 123mp3.cz.

Je lepší baterie, nebo akumulátor?
Velké rozdíly mezi MP3 přehrávači jsou i v tom, odkud čerpají energii na provoz. "Ty levnější přístroje jsou napájeny jednou tužkovou nebo častěji mikrotužkovou baterií, dražší pak mívají akumulátor. Některé z nich se nabíjejí třeba i přes USB port počítače," popisuje Bohuslav Komín.

Každý typ napájení má své výhody: akumulátor je menší a lehčí než baterie; tu je ale zase možno koupit prakticky kdekoli, případně si pořídit baterii dobíjecí, což je v tomto případě nejúspornější řešení. Rovněž výdrž přehrávačů není stejná. Některé modely vydrží deset, jiné až padesát hodin na jednu tužkovou baterii.

Pozor na složité ovládání
Pokud vyrazíte kupovat MP3 přehrávač, vyzkoušejte si přímo v prodejně jeho ovládání. Některé je totiž mají dost komplikované a každý výrobce je řeší jinak, což ne všem musí vyhovovat.

Zaměřte se také na schopnost přístroje komunikovat s počítačem pomocí portu USB. Některé stroje potřebují instalaci vlastních programů, zatímco jiným stačí pouhé připojení. Tato funkce, nazvaná Mass Storage Device, znamená, že počítač přehrávač vidí jako další pevný disk, na nějž lze uložit cokoli.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Do plastových obalů se řízky balí i jednotlivě.

Proč je maso zabalené v plastu, je zřejmé. U mnoha jiných výrobků však jeho použití vzbuzuje pochybnosti. Do plastů se...

TEST DNES: Neutrácejte zbytečně, školákům stačí pero za pár korun

Ilustrační snímek

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun....

PŘEHLEDNĚ: Benzin i nafta v Česku jsou nejdražší za téměř čtyři roky

Ilustrační snímek

Ceny u čerpacích stanic v Česku stagnují na maximu od prosince 2014. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu...Najdete na iDNES.cz