Maláčová chce uzákonit pět týdnů dovolené. Zaměstnavatelé návrh kritizují

  20:20aktualizováno  20:20
Ministerstvo práce a sociálních věcí podporuje plošné zavedení pěti týdnů dovolené, které na začátku listopadu navrhli poslanci KSČM. Návrh v pondělí projednávala vláda, která k němu však nezaujala žádné stanovisko. S navýšením základní výměry dovolené nesouhlasí například ministerstvo financí nebo Hospodářská komora.

iDnes nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Vláda v pondělí nevyslyšela doporučení legislativců nepodporovat návrh poslanců KSČM na prodloužení základní výměry dovolené pro zaměstnance z nejméně čtyř na pět týdnů. Kabinet k předloze nepřijal žádné stanovisko, protože hlasováním neprošel návrh na neutrální postoj, ale ani na zamítnutí. To vládě doporučovali například Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy.

Komunističtí poslanci však tvrdí, že pětitýdenní dovolená by neměla „výrazné dopady“ na podnikatelské prostředí. Už nyní podle nich mnoho podnikatelů poskytuje zaměstnancům jeden týden dovolené navíc formou benefitu nebo přímo v pracovní smlouvě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) návrh rovněž podporuje. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová novinářům řekla, že bude usilovat o dohodu ve Sněmovně, kam návrh nyní míří. Uvedla, že pro něj byli vedle všech pěti ministrů za ČSSD dva zástupci hnutí ANO včetně premiéra Andreje Babiše.

„Jsme jeden z nejdéle pracujících národů v Evropě vůbec a právě navýšení na pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance je jeden z dobrých způsobů, jak pracovní dobu zkrátit,“ uvedla Maláčová. Podle MPSV dojde plošným zavedením pětitýdenní dovolené mimo jiné k odstranění nerovnosti mezi pedagogickými pracovníky, kteří dnes mají pět respektive osm týdnů dovolené, a ostatními.

Ministerstvo dál uvádí, že v současné době je pravidelným požadavkem zaměstnanců na benefit v rámci pracovního poměru více volna a tím i víc času pro rodinné a osobní aktivity. Kromě toho argumentuje daty OECD, podle kterých patří Česká republika k zemím s nejdelší pracovní dobou. „Odborníci jsou zajedno, že odpočatý zaměstnanec je méně náchylný k úrazům,“ dodává MPSV v tiskové zprávě.

Náklady zaměstnavatelů by vzrostly o 35 miliard, tvrdí HK ČR

„Návrh jde to Poslanecké sněmovny bez stanoviska vlády, což lze považovat, jak správně podotkl ministr (Jan) Kněžínek, za souhlasné stanovisko,“ uvedla v pondělí Maláčová. S tím však zásadně nesouhlasí Hospodářská komora. „Upozorňujeme paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, že mezi kladným stanoviskem vlády a situací, kdy kabinet stanovisko nepřijme, je propastný rozdíl,“ řekl její mluvčí Miroslav Diro.

Hospodářská komora proti návrhu argumentuje tím, že náklady zaměstnavatelů by po aktualizovaném propočtu vzrostly zhruba o 35 miliard korun. „Návrh by byl dalším výrazným zásahem do podnikatelského prostředí a zejména pro menší firmy by mohl být až likvidační,“ dodal Diro.

Svaz průmyslu a dopravy doporučoval již před pondělním jednáním kabinetu, aby vláda návrh odmítla. Jako jeden ze zásadních důvodů svaz uvedl nevhodné načasování návrhu, který přichází v době kritického nedostatku zaměstnanců na trhu práce.

„Návrh zkracuje fond pracovní doby každého zaměstnance o další týden. Ve výsledku tak vyvíjí tlak na další přesčasovou práci a zvyšuje poptávku po dalších, již tak nedostupných pracovních silách,“ uvedl svaz ve svém stanovisku k poslaneckému návrhu.

Proti je i ministerstvo financí. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) argumentovala před zasedáním vlády proti návrhu také tím, že zaměstnanci v případě uzákonění nároku ztratí dosavadní benefity, včetně například volných dnů na stonání. S prodlužováním dovolené nesouhlasí ani ministerstvo průmyslu a obchodu.

O novele zákona nyní rozhodnou poslanci. Možnost prodloužení základní výměry dovolené zaměstnavatelem by návrh ponechal. Rovněž nemění délku dovolené učitelů a akademických pracovníků vysokých škol, která činí osm týdnů. Jeho předkladatelé chtějí, aby byl účinný od roku 2020.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Kdo postaví školku? Radnice přesouvají budování vybavenosti na developery

Areál Mateřské školy Za Branou v Pacově dnes bude poprvé pro zájemce otevřený...

Obchody, hřiště, parky nebo školy. Jejich dostupnost pro obyvatele by měla ohlídat každá zodpovědná radnice. Jen...

Najdete na iDNES.cz