V Kralupech vznikly obří mrazírny zvěřiny. Denně zpracují až pět tun

  19:26aktualizováno  19:26
V těchto dnech se v Kralupech nad Vltavou rozjíždí plná výroba na největší řeznické lince na zpracování zvěřiny v zemi. Linka za 36 milionů korun denně zpracuje přibližně 150 kusů zvěře, což je zhruba 5 000 kilogramů zvěřiny. Maso projde šokovým zamrazením.

Linku spouští společnost Bidvest Czech Republic (bývalé Nowaco). Firma se začala zabývat zpracováváním české zvěřiny pod značkou Petron na začátku tohoto roku a divize nyní spustila plný provoz. Novináře o tom informoval ředitel marketingu Antonín Rubáš.

Veškerá zvěřina firmy Bidvest pochází z českých lesů a je určena hlavně pro gastronomická zařízení v Česku. Zhruba desetina produkce směřuje do maloobchodního prodeje. V divizi pro zpracování zvěřiny pracuje 36 zaměstnanců na lince s možností třísměnného provozu.

"Zájem o zvěřinu ze strany tuzemských i zahraničních restauratérů stále roste díky její vysoké nutriční hodnotě i kulinářské atraktivitě, ale na českém trhu až do této chvíle chyběla silná značka, která by zajišťovala konstantní kvalitu," řekl Rubáš, podle kterého firma investuje ročně do obnovy zařízení v Kralupech zhruba 200 milionů korun.

Bidvest chce novým provozem konkurovat prodeji mysliveckých sdružení do restaurací nebo černému trhu se zvěřinou, který může mít podle Rubáše neblahé zdravotní následky pro spotřebitele.

Průměrný obyvatel Česka sní 800 gramů zvěřiny ročně

V Česku se podle Bidvestu ročně uloví zhruba 13 tisíc tun zvěřiny, přibližně 80 procent je určeno pro export. Podle Českého statistického úřadu jedí lidé v Česku ze zvěřiny nejvíce maso černé zvěře, druhá příčka patří zvěři srnčí, třetí masu jelenímu. Podíl spotřeby zvěřiny na celkové spotřebě masa se v posledních letech pohyboval od 0,5 procenta do 1,4 procenta v roce 2008. Češi nyní snědí 800 gramů zvěřiny na osobu ročně.

Fotogalerie

Celková spotřeba masa v Česku dlouhodobě klesá, roste naopak počet lidí, kteří maso z etických, zdravotních a dalších důvodů nejedí (aktuální statistiky spotřeby masa naleznete zde). Podle dostupných zdrojů se počet vegetariánů od roku 1999 zčtyřnásobil na tři až čtyři procenta populace a jejich počet stále roste.

V Česku a na Slovensku pracuje pro Bidvest kolem 1500 lidí, přímo v Kralupech pracuje asi 500 zaměstnanců. Firma se zabývá zejména prodejem mražených, chlazených a čerstvých potravin do obchodů a gastronomických zařízení.

Za uplynulé účetní období od června 2012 do července 2013 byl obrat firmy 7,3 miliardy korun, což je zhruba o tři procenta více než v minulém období. Společnost Bidvest Czech Republic vznikla přejmenováním společnosti Nowaco po jejím začlenění do nadnárodní skupiny Bidvest, která je největším světovým distributorem potravin do gastronomie mimo území USA.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...

Škoda představila novou tramvaj pro Německo, spojí tři města

Skupina Škoda Transportation představila v německém Mannheimu novou tramvaj...

Skupina Škoda Transportation ve čtvrtek představila v německém Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž...Najdete na iDNES.cz