Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kralupech vznikly obří mrazírny zvěřiny. Denně zpracují až pět tun

  19:26aktualizováno  19:26
V těchto dnech se v Kralupech nad Vltavou rozjíždí plná výroba na největší řeznické lince na zpracování zvěřiny v zemi. Linka za 36 milionů korun denně zpracuje přibližně 150 kusů zvěře, což je zhruba 5 000 kilogramů zvěřiny. Maso projde šokovým zamrazením.

Linku spouští společnost Bidvest Czech Republic (bývalé Nowaco). Firma se začala zabývat zpracováváním české zvěřiny pod značkou Petron na začátku tohoto roku a divize nyní spustila plný provoz. Novináře o tom informoval ředitel marketingu Antonín Rubáš.

Veškerá zvěřina firmy Bidvest pochází z českých lesů a je určena hlavně pro gastronomická zařízení v Česku. Zhruba desetina produkce směřuje do maloobchodního prodeje. V divizi pro zpracování zvěřiny pracuje 36 zaměstnanců na lince s možností třísměnného provozu.

"Zájem o zvěřinu ze strany tuzemských i zahraničních restauratérů stále roste díky její vysoké nutriční hodnotě i kulinářské atraktivitě, ale na českém trhu až do této chvíle chyběla silná značka, která by zajišťovala konstantní kvalitu," řekl Rubáš, podle kterého firma investuje ročně do obnovy zařízení v Kralupech zhruba 200 milionů korun.

Bidvest chce novým provozem konkurovat prodeji mysliveckých sdružení do restaurací nebo černému trhu se zvěřinou, který může mít podle Rubáše neblahé zdravotní následky pro spotřebitele.

Průměrný obyvatel Česka sní 800 gramů zvěřiny ročně

V Česku se podle Bidvestu ročně uloví zhruba 13 tisíc tun zvěřiny, přibližně 80 procent je určeno pro export. Podle Českého statistického úřadu jedí lidé v Česku ze zvěřiny nejvíce maso černé zvěře, druhá příčka patří zvěři srnčí, třetí masu jelenímu. Podíl spotřeby zvěřiny na celkové spotřebě masa se v posledních letech pohyboval od 0,5 procenta do 1,4 procenta v roce 2008. Češi nyní snědí 800 gramů zvěřiny na osobu ročně.

Fotogalerie

Celková spotřeba masa v Česku dlouhodobě klesá, roste naopak počet lidí, kteří maso z etických, zdravotních a dalších důvodů nejedí (aktuální statistiky spotřeby masa naleznete zde). Podle dostupných zdrojů se počet vegetariánů od roku 1999 zčtyřnásobil na tři až čtyři procenta populace a jejich počet stále roste.

V Česku a na Slovensku pracuje pro Bidvest kolem 1500 lidí, přímo v Kralupech pracuje asi 500 zaměstnanců. Firma se zabývá zejména prodejem mražených, chlazených a čerstvých potravin do obchodů a gastronomických zařízení.

Za uplynulé účetní období od června 2012 do července 2013 byl obrat firmy 7,3 miliardy korun, což je zhruba o tři procenta více než v minulém období. Společnost Bidvest Czech Republic vznikla přejmenováním společnosti Nowaco po jejím začlenění do nadnárodní skupiny Bidvest, která je největším světovým distributorem potravin do gastronomie mimo území USA.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Málo lidí a nízké platy. Hamáček chce pro Českou poštu miliardu navíc

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla...

Bílé nacionalisty neubytujeme ani nesvezeme, pohrozily technologické firmy

Ještě v roce 1920 měl klan kolem šesti milionů členů, až do současnosti klesl...

Společnosti Airbnb, Lyft a Uber oznámily, že mohou odmítnout poskytování služeb bílým nacionalistům. Vyjádřily se tak...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz