Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kralupech vznikly obří mrazírny zvěřiny. Denně zpracují až pět tun

  19:26aktualizováno  19:26
V těchto dnech se v Kralupech nad Vltavou rozjíždí plná výroba na největší řeznické lince na zpracování zvěřiny v zemi. Linka za 36 milionů korun denně zpracuje přibližně 150 kusů zvěře, což je zhruba 5 000 kilogramů zvěřiny. Maso projde šokovým zamrazením.

Linku spouští společnost Bidvest Czech Republic (bývalé Nowaco). Firma se začala zabývat zpracováváním české zvěřiny pod značkou Petron na začátku tohoto roku a divize nyní spustila plný provoz. Novináře o tom informoval ředitel marketingu Antonín Rubáš.

Veškerá zvěřina firmy Bidvest pochází z českých lesů a je určena hlavně pro gastronomická zařízení v Česku. Zhruba desetina produkce směřuje do maloobchodního prodeje. V divizi pro zpracování zvěřiny pracuje 36 zaměstnanců na lince s možností třísměnného provozu.

"Zájem o zvěřinu ze strany tuzemských i zahraničních restauratérů stále roste díky její vysoké nutriční hodnotě i kulinářské atraktivitě, ale na českém trhu až do této chvíle chyběla silná značka, která by zajišťovala konstantní kvalitu," řekl Rubáš, podle kterého firma investuje ročně do obnovy zařízení v Kralupech zhruba 200 milionů korun.

Bidvest chce novým provozem konkurovat prodeji mysliveckých sdružení do restaurací nebo černému trhu se zvěřinou, který může mít podle Rubáše neblahé zdravotní následky pro spotřebitele.

Průměrný obyvatel Česka sní 800 gramů zvěřiny ročně

V Česku se podle Bidvestu ročně uloví zhruba 13 tisíc tun zvěřiny, přibližně 80 procent je určeno pro export. Podle Českého statistického úřadu jedí lidé v Česku ze zvěřiny nejvíce maso černé zvěře, druhá příčka patří zvěři srnčí, třetí masu jelenímu. Podíl spotřeby zvěřiny na celkové spotřebě masa se v posledních letech pohyboval od 0,5 procenta do 1,4 procenta v roce 2008. Češi nyní snědí 800 gramů zvěřiny na osobu ročně.

Fotogalerie

Celková spotřeba masa v Česku dlouhodobě klesá, roste naopak počet lidí, kteří maso z etických, zdravotních a dalších důvodů nejedí (aktuální statistiky spotřeby masa naleznete zde). Podle dostupných zdrojů se počet vegetariánů od roku 1999 zčtyřnásobil na tři až čtyři procenta populace a jejich počet stále roste.

V Česku a na Slovensku pracuje pro Bidvest kolem 1500 lidí, přímo v Kralupech pracuje asi 500 zaměstnanců. Firma se zabývá zejména prodejem mražených, chlazených a čerstvých potravin do obchodů a gastronomických zařízení.

Za uplynulé účetní období od června 2012 do července 2013 byl obrat firmy 7,3 miliardy korun, což je zhruba o tři procenta více než v minulém období. Společnost Bidvest Czech Republic vznikla přejmenováním společnosti Nowaco po jejím začlenění do nadnárodní skupiny Bidvest, která je největším světovým distributorem potravin do gastronomie mimo území USA.

Autoři: ,


Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Velké propouštění začíná. V Tesle přijde o místo 3 600 zaměstnanců

Tesla Roadster 2

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3 600 lidí, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní...

Tolik hospod v ČR roky nebylo. Trápí je nedostatek kuchařů i pokles tržeb

Ilustrační snímek

V Česku vzniklo loni nejvíce hospod a restaurací za posledních pět let. V přepočtu na obyvatele je jich nejvíce ve...

Další z rubriky

Netflix jako nový král zábavy. Už má větší cenu než Disney

Ilustrační foto

Americká společnost Netflix aspiruje na post největší zábavní společnosti na světě. Akcionáři mu na burze věří natolik,...

Sony získá kontrolu nad EMI Music Publishing, kam patří Queen i Beatles

Ilustrační snímek

Japonský technologický a zábavní gigant Sony po letech navýší svůj podíl v jednom z nejznámějších hudebních...

Další rána pro CEFC, její čínská dcera nemá miliardy na splacení dluhopisů

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy podnikající i v České...

Najdete na iDNES.cz