Luštěninový král mění svět. Podnikatel roku začal s byznysem již v dětství - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Luštěninový král mění svět. Podnikatel roku začal s byznysem již v dětství

  17:00
Monako (od zpravodaje iDNES.cz) - Ještě před patnácti lety měl Kanaďan Murad Al-Katib jistý džob ve státním sektoru. Postupně se však stále více zamýšlel nad tím, jak vlastně planeta dokáže uživit rostoucí populaci. Vždyť OSN předpovídá, že v roce 2050 má planetu obývat téměř deset miliard lidí. Al-Katib vsadil dobře a stal se letošním vítězem EY Světový podnikatel roku.

Vítězem letošního ročníku světové soutěže EY Podnikatel roku se stal Kanaďan Murad Al-Katib, jehož firma AGT Food and Ingredients vyváží luštěniny. | foto: Reuters

„Už tehdy jsem si říkal, že budeme muset změnit způsob, jak produkujeme potraviny, abychom takové množství lidí dokázali uživit. A že bude potřeba proměnit celé zemědělství,“ říká Al-Katib, který v Monaku o víkendu převzal sošku pro vítěze světové soutěže EY Podnikatel roku.

Působil skromně, neskrýval emoce, jeho projev by ale snesl srovnání se zkušeným státníkem. Al-Katib, syn přistěhovalců z Turecka, dal totiž nakonec v práci výpověď, zavřel se doma do pracovny a po pár dnech oznámil manželce, která zrovna čekala dvojčata: budeme prodávat čočku, cizrnu a hrách. Právě v luštěninách našel odpověď, jak zachránit svět před hladem.

Plná hrst luštěninových argumentů

Vítězové minulých let

2016: Manny Stul

Manny Stul strávil jako dítě tři roky v uprchlickém táboře, jeho rodiče utíkali před polskými komunisty. Nakonec zakotvili v Austrálii, kde Stul jako mladík místo školy raději začal pomáhat na stavbě, aby měl peníze na rozjezd vlastního podniku. Uchytil se, v padesáti koupil krachující hračkářskou firmu Moose Toys a postupně ji postavil na nohy. V roce 2007 přežila jeho značka klinickou smrt – musela z prodeje stáhnout část zboží, protože obsahovalo jedy. Nyní jeho hračky úspěšně soupeří s věhlasným Mattelem. Časopis Forbes jeho jmění odhadl na 1,4 miliardy dolarů.

2015: Mohed Altrad

Francouzský výrobce lešení zabodoval nejen výsledky své firmy, ale i silným příběhem. Pochází ze Sýrie a jeho matka zemřela v den, kdy ho porodila. Vychovávala ho babička, která ani nechtěla, aby se učil číst. Díky své píli dosáhl na stipendium a mohl studovat ve Francii. V roce 1985 koupil s partnerem krachující firmu a vybudoval z ní fungující podnik. Po triumfu v Podnikateli roku se z něj stala celebrita. Forbes odhadl jeho majetek na 1,6 miliardy dolarů.

2014: Uday Kotak

Zakladatel čtvrté největší indické banky začal podnikat v polovině osmdesátých let, když se mu znelíbilo nerovné úročení vkladů a půjček. „Skromný bankéř“ nabídl chudým vesničanům peníze bez lichvářského úroku. Časopis Forbes odhadl jeho jmění na osm miliard dolarů.

2013: Hamdi Ulukaya

Kurdskému podnikateli a vítězi soutěže Podnikatel roku 2013 se podařilo prorazit v USA s tradičními jogurty. Do Ameriky původně vyrazil s minimálními znalostmi angličtiny a troškou dolarů studovat. Obchodní školu sice nedokončil, produkty jeho společnosti Chobani však patří k nejprodávanějším na americkém trhu, desetinu zisků přitom dává na charitu. Jeho jmění se odhaduje na 1,7 miliardy dolarů.

2012: James Mwangi

Vítěz z Keni koupil zkrachovalou Equity Bank a vybudoval z ní největší finanční ústav v zemi co do počtu zákazníků. Zatímco při převzetí Jamesem Mwangim měla banka jen dva tisíce klientů, nyní se chlubí číslem kolem osmi milionů. Porota ocenila, že bankovní konta zpřístupnil široké mase lidí, a tak napomohl boji s chudobou.

Proč luštěniny? Čerstvý vítěz podnikatelského klání vysvětluje, že je to jednoduché. „Od počátku jsem věděl, že po luštěninách nemusím vytvářet poptávku. Ta tu prostě byla, a to po celém světě. Ale musel jsem přesvědčit farmáře, aby místo pšenice pěstovali raději luštěniny,“ vypráví Al-Katib. Nejprve v Kanadě, pak i v jiných částech světa.

Předložil jim plnou hrst argumentů, proč by se do toho měli pustit. Luštěniny jsou mnohem šetrnější k půdě, mají výrazně nižší nároky na vodu. „Na vyprodukování libry hovězího masa spotřebujete 1 850 galonů vody, zatímco na libru čočky pouze 43 galonů,“ vypočítává. Navíc jsou vydatným zdrojem proteinů.

Lákal je přitom na takřka nekonečnou poptávku. A to nejen z oblastí jako Indie, severní Afrika či Blízký východ, kde se luštěniny konzumují denně.

A farmáři na to slyšeli. Z Kanady se díky Muradu Al-Katibovi stala luštěninová velmoc, loni se luštěniny pěstovaly na 11 milionech akrů. Země javorového listu tak pokrývá téměř dvě třetiny světové produkce čočky a hrachu. A z Al-Katiba, jehož firma AGT Food & Ingredients výpěstky od farmářů vykupuje, zpracovává a prodává, to udělalo boháče.

„Díky své vizi a přístupu dokázal Murad proměnit celé odvětví. A nyní vede společnost, která v uplynulých deseti letech zaznamenala neuvěřitelný růst,“ říká Mark Weinberger, šéf poradenské společnosti EY, která soutěž pořádá. Sedmičlenná porota, jež vybírala z 59 kandidátů ze 49 zemí, se na vítězi shodla jednomyslně.

AGT Food & Ingredients má dnes 47 zpracovatelských závodů po celém světě. Kromě Kanady také v USA, Austrálii, Číně, Jižní Africe a v Turecku. Loňské tržby vystoupaly na 1,49 miliardy dolarů, firma zaměstnává dva tisíce lidí a zásobuje celkem 120 zemí.

Al-Katib prohlašuje, že z pohledu byznysu nemá o budoucnost strach. „Vedle tradičních zemí se tu dnes vytváří zcela nový trh ve vyspělých zemích, v Severní Americe a v západní Evropě. Dorůstající generace mileniálů požaduje zdroj potravy, bohatý na proteiny a s vysokým podílem vlákniny, který nebude geneticky modifikovaný a nebude obsahovat lepek. To vše luštěniny splňují a pro nás je to velká marketingová výhoda,“ říká.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství odhaduje, že poptávka po luštěninách stoupne každým rokem o desetinu. A Al-Katib tvrdí, že pro každé zvýšení produkce vždy najde odběratele. Sám čeká, že čočky, cizrny a hrášku se bude v roce 2050 na světě pěstovat dvakrát více než nyní.

Porota ocenila také sociální rozměr Al-Katibova podnikání. Loni například poslal 700 milionů potravinových dávek syrským rodinám, které kvůli válce uprchly ze své vlasti.

Al-Katib ale připomíná, že dobrý nápad ani sociální odpovědnost nestačí k tomu, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem. „Když se nenajde nikdo, kdo by vám za vaše výrobky či služby zaplatil, kdo by zhodnotil vaši investici a obětovaný čas, pak to, co děláte, je spíš koníček,“ říká.

A dodává, že on sám má v sobě podnikatelského ducha už odmala. „S prvním byznysem jsem začal, když mi byly čtyři roky. S rodiči jsem letěl do Turecka, kde jsem za ušetřené peníze nakoupil žvýkačky. Přivezl jsem je zpátky. A když jsem šel do školy, otevřel jsem si ‚obchod‘ na své lavici. Byl jsem šťastný, všechny žvýkačky jsem prodal,“ usmívá se Al-Katib.

Rozstřel: Martin Sedlák - Include | (1:09) | video: iDNES.tv

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

Koupil si jízdenku, aby dostal kafe a zmrzlinu zdarma. Od Čechů dostal vynadáno

Kde leží hranice mezi maximálním využitím nabízených služeb za minimum peněz a kde už začíná jejich zneužití? Diskusi na toto téma rozvířil příspěvek na sociálních sítích. Mladý muž v něm popisuje,...

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Rekvalifikovat se můžete, i když práci máte. Polepšíte si, říká šéf úřadu práce

Premium

Na rekvalifikační kurzy se hlásí rekordní počet zájemců. Nabídky úřadu práce vyhledávají lidé, kteří přišli o zaměstnání, ale i ti, kteří si chtějí zlepšit své vyhlídky na pracovním trhu. „Osmdesát...

4. dubna 2025

Za naftu až o sedm korun méně. Podívejte se, kde nakoupíte nejlevněji

Pokud natankujete plnou nádrž, koupíte si k tomu sendvič, colu a kávu, může být rozdíl v útratě na různých benzinkách až 420 korun. Potvrdil to průzkum čerpacích stanic iDNES.cz, který se zaměřil na...

4. dubna 2025

Americké akcie kvůli clům klesly nejníž za pět let, Apple ztratil 310 miliard dolarů

Americké akcie se první obchodní den po oznámení plošných cel na dovoz do Spojených států propadly. Širší index S&P 500 odepsal 4,84 procenta a uzavřel na 5396,52 bodu. Jde o největší jednodenní...

3. dubna 2025  22:47,  aktualizováno  23:04

Trump je vyřadil z provozu. Pro americké značky jsou cla vůči Vietnamu smrtelná

Vietnam se v uplynulých letech stal klíčovým hráčem výroby místo Číny, která čelila přísnějším celním tarifům ze strany Spojených států. Nyní se však ani tato asijská země nevyhne novým tarifům....

3. dubna 2025

Zbrojovka Colt CZ reaguje na Trumpova cla, zdraží zbraně a změní export

Zbrojovka Colt CZ kvůli clům, jejichž zavedení oznámil americký prezident Donald Trump, zdraží některé své produkty. Plánuje také přesměrovat část exportu na jiné trhy. Zavedení cel bude mít reálný...

3. dubna 2025  19:25

Trump zatloukl poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Vysíláme

Svět se deglobalizuje, mění se velmocenská rovnováha – a do toho Donald Trump naplno rozehrál izolacionistickou kartu. Výsledkem bude, že svět už nebude bohatnout jako dřív a hrozí výrazné oslabení...

3. dubna 2025  18:14

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Průměrná mzda ve startupu dosáhla 66 tisíc. Mají víc zaměstnanců než banky

V roce 2023 pracovalo ve startupech přibližně 160 tisíc lidí, což je skoro dvojnásobek zaměstnanců pracujících v celém finančním sektoru včetně bankovních domů a pojišťoven. V průměru vydělávají...

3. dubna 2025

Investory Trumpova cla vystrašila. Akcie po celém světě se zbarvily do červené

Globální obchodní válka vyvolaná cly amerického prezidenta Donalda Trumpa a riziko ekonomické recese investorům moc nevoní. Trhy proto na oznámení recipročních cel pro celý svět zareagovaly...

3. dubna 2025  10:10,  aktualizováno  16:36

TikTok dostane v EU pokutu 500 milionů eur, nelegálně posílal údaje čínským inženýrům

Majitel sítě pro sdílení krátkých videí TikTok, čínská společnost ByteDance, musí zaplatit v EU pokutu přes 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Podle informovaných zdrojů agentury Bloomberg je...

3. dubna 2025  15:51

Jak sabotovat motor světové ekonomiky. V klidu jsou snad jen výrobci luxusu

Firmy po celém světě se ve čtvrtek probudily do nové reality. Potvrdily se totiž nejhorší obavy globálních trhů, které souvisely se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty se nakonec vyšplhaly...

3. dubna 2025  14:39

Kellnerová na nákupech. Za pražský hotel Four Seasons zaplatila tři miliardy

Nejluxusnější český hotel Four Seasons v centru Prahy mění majitele. Novým vlastníkem se stává Renáta Kellnerová a její investiční skupina PPF, přičemž na transakci se podílí i její partner, investor...

3. dubna 2025  12:13

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních cel vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

3. dubna 2025  11:03