Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme být u toho, když Čína roste

  1:00aktualizováno  1:00
Spanilá jízda ministra průmyslu Milana Urbana a českých podnikatelů po Číně se snaží sáhnout si na desítky miliard, které Čína musí investovat do nových elektráren. Zatím to vypadá, že přiveze spíše čínské investice a zakázky pro menší firmy.

Číňané nedají na nějaký sentiment z dobrých vztahů v minulosti. Českým firmám opakují: "Běžte do tendrů, prosaďte se." Zdají se vám tvrdí?
Zčásti máte pravdu a zčásti ne. Můj protějšek mi říkal, že loni měl takových bilaterálních jednání asi sto. To svědčí o tom, že celý svět chce být u toho, když se Čína dynamicky rozvíjí.

Proč bychom u toho neměli být my? Musíme tu být, ale dívejme se realisticky. V čele firem mířících do Číny být nemůžeme, ale můžeme navázat na to, co Číňané vyzkoušeli. Fungovalo a funguje tu mnoho investičních celků z Česka. Šentou tu hodnotí jako jednu z nejspolehlivějších elektráren.

Sám jste se přesvědčil, že dál ji rozšiřovat nebudou. Jste překvapen?
Nepřekvapilo mě to. Už několik písemných stanovisek jsem z Číny měl. Byla tam nejistota, zda v tom není politický důvod. Ale jednoznačně se potvrdilo, že je to věc ryze technická. Číňané nechtějí rozšiřovat elektrárnu tam, kde není voda. Podle našich expertů to sice lze, ale když si můžete tak jako Čína vybrat ze stovky dalších míst, je to jejich volba.

Velkým trnem v oku jsou tu naše dobré vztahy s Tchaj-wanem. Slibujete zde, že se zasadíte o zřetelnější politiku jednotné Číny. Tchajwanci jsou však třetím největším investorem v Česku. Co má větší váhu?
Z hlediska zahraniční politiky musíme ctít, že Čína je jedna. Jestli mezi nimi existují problémy, nemůžeme se do nich vměšovat. Nedělají to ani Němci, ani Američané, ani Francouzi. Nemáme se stavět do extrémní pozice. Česká republika by měla být umírněná a respektovat evropský proud, a ne stát v čele extrémních názorů.

Chystáte speciální vládní podporu obchodu s Čínou. O co jde?
Je to nová koncepce, kterou předložím vládě. Říkáme jí "vítězný tým". Všechny instituce, které Česko zastupují v zahraničí, by měly postupovat podle schválené strategie tak, aby byly podporovány české obchodní zájmy.

Chceme posílit zastupitelské úřady, zavést jiný mechanismus řízení obchodních radů. Chci, aby ministerstvo na ně mělo větší vliv. U vybraných zemí pak posílíme prostředky pro Českou exportní banku a EGAP. Bude to Čína a Rusko, to jsou priority a potřebují naší pozornost.

U čínských politiků zmiňujete svého předchůdce Miroslava Grégra. Bude ve "vítězném týmu" také angažován?
Tohle je přesně v duchu strategie vítězného týmu. Vztahy mého předchůdce, který je z generace paní Wu Yi, tady byly velmi dobré. Jelikož máme použít vše v zájmu České republiky, tak jsem zmínil i jeho.

Místní diplomaté navrhují, aby česká vláda dotovala českým firmám zakládání firem v Číně. To je záměr?
Součástí strategie je přispět na marketing, aby byly víc vidět na veletrzích. A přispět k tomu, aby tu mohly zakládat společné podniky. To bude ale v řádech desítek tisíc korun.

Před cestou do Číny jste vyvolal velký rozruch na trhu svým záměrem prodat 16 procent akcií ČEZ přímo do rukou ČEZ. Jaký to má smysl?
Některé výroky ministra akcie ČEZ posilují a jiné oslabují. Česko za poslední dva roky zbohatlo asi o 160 miliard korun díky spolupráci vlastníka a dobrým vedením. A ten plán zatím není schválen.

Řekněte, jakou výhodu bude mít stát z toho, že akcie neprodá na burze, ale firmě, která je stejně nesmí dlouhodobě držet a zřejmě je i přeprodá dál?
Není mým zájmem drobit akcie ČEZ. Na druhou stranu je tu požadavek Fondu národního majetku naplnit jeho rozpočet privatizačními příjmy. Do této chvíle stát neřekl, že ten prodej se bude realizovat tímto způsobem.

A výhoda pro stát?
Musím mluvit opatrně, abych se zase nepustil na burzu. Byl by jasný transparentní vlastník a výnos by odpovídal tržní ceně. Ani já nejsem dosud rozhodnut, zda tu alternativu podpořím. Podle mě má být ČEZ jako národní šampion zapojen do penzijní reformy. A pokud bychom šli touto cestou, tak takový záměr nevyjde. Penzijní reforma ještě není připravena.

Jak chcete zapojovat ČEZ do penzijní reformy? Myslíte dát stranou privatizační příjmy?
Ne. Mám na mysli neprivatizovat ČEZ a dividendy zapojit do financování penzijního systému.

Takže zájem státu je maximálně ziskový, co nejvíce expandující ČEZ. Co říkáte názorům, že investice ČEZ do zahraničí zvyšují ceny energie doma?
Vláda nemá žádný vliv na ceny energie. Ty určuje pro domácnosti nezávislý regulační úřad, pro firmy o tom rozhoduje trh. Takže tohle je otázka, která určitě není pro ministra průmyslu České republiky.

Máme zájem budovat z ČEZ národního šampiona, tedy firmu, která bude prosperovat tak, aby ceny v Česku byly co nejméně závislé na vývoji cen energií ve světě. Aby měl ČEZ dostatek prostředků na obnovu tepelných elektráren, kterým za patnáct let končí životnost. Akvizice v zahraničí přispívají k tomu, že uspěje na velkém trhu. Může být do budoucna i bohatou nevěstou pro fúzi.

A jak dovolíte ČEZ růst doma? Loni byl problém, když se ucházel o Severočeské doly. Budou letos vůbec na prodej?
Zatím není rozhodnuto. Návrh předložíme do konce února. Myslím si, že myšlenka integrovat celou pánev vlastnicky je dobrá. Zajistí to stabilní dodávky pro ČEZ a teplárny v Česku. ČEZ je jeden z možných budoucích nabyvatelů, ale rozhodnuto není.

Budou se doly prodávat ještě letos?
Varianty privatizovat či neprivatizovat jsou v tuto chvíli rovnocenné.

Vláda vypouští nesourodé informace o snižování daní. Někdo chce ulevit chudým, vy zase firmám. Jak to tedy míníte?
V tuto chvíli jsme po zhodnocení roku 2004 a výdajů rozpočtu. Prokázalo se, že vláda hospodařila o dvacet miliard lépe, než bylo plánováno. Naplňujeme přitom konvergenční program na cestě k euru.

Vznikla tak úvaha, zda ten prostor nevyužít pro snížení daní. Dovedu si představit debatu týkající se jak právnických osob, tak fyzických. Debata nemá zatím závěr a to, že už se náměty objevují v médiích, může působit, jako bychom neměli jednotný názor. Ale veřejná debata není na škodu.

Mají tedy firmy věřit, že budete bojovat za ně?
Myslím si, že snížit daně korporacím přinese efekt ve vyšší konkurenceschopnosti.

Chcete také stanovit strop pro sociální odvody. Odkdy by to platilo?
Myslím, že od příštího roku určitě. Bude to motivovat manažery a schopné profesní odborníky, aby pracovali v Česku. Podnikatelé se dočkají od roku 2006 hodně změn. V daňovém systému mohou být nižší daně, může se spustit systém jednotného registračního místa.

Dočkají se úlevy ve fungování konkurzů? Vymahatelnost majetku z bankrotů je velmi špatná. Považujete návrh nového úpadkového zákona od ministra spravedlnosti za dobrý?
Ten návrh je špatný, budeme požadovat jeho stažení z projednávání. Příliš vychází z představ soudců a méně z představ firemní sféry. Chci, aby konkurzy mohly probíhat tak, že živá část podniku funguje dál.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz