Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

  17:35aktualizováno  17:35
Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují nezodpovězené otázky. Kde je 82 miliard dolarů, na které by výkup akcií ředitele americké společnosti přišel? Pokud finance nemá, mohl by to pro něj být krok do vězení. Manipulace s cenou akcií je v Americe totiž přísně střežená.

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu. (14. června 2018) | foto: AP

Dokud Musk nepředloží důkaz o tom, že je schopen akcionáře opravdu vyplatit, bude se celá záležitost halit do mlhy spekulací. A právě to možná otec elektromobilky, který má ve společnosti 20procentní podíl, chce.

„V tuto chvíli je Musk velmi tajemným mužem. Nedávno sice proběhly nějaké odkupy akcií Tesly, kdy Musk a jeho bratr Kimbal koupili v červenci zhruba 135 tisíc akcií, ale vzhledem k počtu upsaných akcií je to relativně nepatrný zlomek,“ říká Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

Fotogalerie

V návaznosti na Muskovo lakonické oznámení vydala rada společnosti prohlášení, ve kterém zmiňuje, že stažení akcií společnosti z burzy bylo v minulém týdnu předmětem diskuze na několika interních schůzích. Zástupci společnosti na nich řešili, jak efektivní to může pro Teslu být v otázce dlouhodobých zájmů. 

Žádné detaily o tom, kdo by vyplácení akcionářů mohl financovat, však členové představenstva v prohlášení neuvedli. Možností, kde Musk sebere peníze, je několik, píše zpravodajský web Quartz. Jmění by mohla zaručit například společnost Apple, která drží hotovost převyšující 243 miliard dolarů. 

Americká technologická společnost se již v minulosti snažila do automobilového odvětví vstoupit, ale neuspěla. Takovou možnost předpovídal již na začátku roku server Business Insider, podle kterého Tesla potřebuje zachránit před svou desiluzí ohledně budoucího růstu společnosti, a Apple zase potřebuje pomoc po neúspěšném pokusu o vstup do autoprůmyslu.

Musk uvažuje o stažení akcií Tesly z burzy, nabízí odkup za výhodnou cenu

Ve hře jsou akcie SpaceX i Apple

Dalšími kandidáty by mohly být společnosti Microsoft či Toyota. Agentura Bloomberg uvádí i jména jako Google či SoftBank. „Hodně záleží, kolik ze stávajících akcionářů bude chtít vyměnit veřejné akcie za akcie soukromé. Pár hráčů však sumu na stůl dát může – japonská SoftBank, která technologické ztrátové firmy nakupuje jako o život, drží například Uber,“ komentuje Martin Lobotka, hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management. Jako další uvádí státní investiční fondy i již zmíněné technologické firmy. „Dle mého názoru však Musk s nikým nejednal,“ dodává.

Podle analytika Michala Dvořáka však není potřeba dívat se tak daleko. „Pokud Musk uvolní část akcií společnosti SpaceX (kterou má ve vlastnictví, pozn. red.), je možné, že bude mít na víc než jen na Teslu,“ říká.

Vtip znamená delikt

Častější reakcí, než spekulace o tom, kde Musk peníze sehnal, je však názor, že jde jednoduše o blaf. „Toto podle mého může skončit buď žalářem nebo jednou z rekordních transakcí v dějinách LBO. A trh, zdá se, zatím více sází na to první,“ dodává Lobotka.

07.srpna 2018 v 18:48, příspěvek archivován: 09.srpna 2018 v 16:59

Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.

Na svém twitterovém účtu zakladatel společnosti Tesla oznámil, že zvažuje převedení firmy do soukromých rukou a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Za každou akcii nabídl 420 dolarů a dodal, že financování je zajištěné.

Cena akcií Muskovy společnosti Tesla (od roku 2011)

„Ani den po oznámení se s potvrzující zprávou nepřihlásil nikdo z právníků, bankéřů, konzulantů a podobně, kteří by, pokud by transakce skutečně byla v jednání, museli být již několik týdnů či měsíců zainteresování v transakci, která má potenciál být jednou z největších dluhových akvizic v historii,“ komentuje Lobotka.

Pokud by se totiž ukázalo, že zakladatel Tesly lhal, a peníze zajištěné nejsou, měl by do vězení opravdu nakročeno. Na manipulaci s cenou akcií a lhaní o materiálních aspektech jsou totiž Američané podle Lobotky velice citliví a zákony o akciových burzách velmi striktní. „Musk se třeba může bránit tím, že těch 420 dolarů nebylo za jednu akcii, ale za celou firmu,“ uvádí s nadsázkou Lobotka. 

Záležitostí se bude zaobírat Komise pro cenné papíry a burzy.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Válka eBay s Amazonem pokračuje. Aukční server žaluje lov pracovníků

Ilustrační snímek

Aukční portál eBay zažaloval e-shopového globálního krále Amazon. Obvinil ho, že mu nelegální cestou přetahoval...

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...Najdete na iDNES.cz