Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

  17:35aktualizováno  17:35
Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují nezodpovězené otázky. Kde je 82 miliard dolarů, na které by výkup akcií ředitele americké společnosti přišel? Pokud finance nemá, mohl by to pro něj být krok do vězení. Manipulace s cenou akcií je v Americe totiž přísně střežená.

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu. (14. června 2018) | foto: AP

Dokud Musk nepředloží důkaz o tom, že je schopen akcionáře opravdu vyplatit, bude se celá záležitost halit do mlhy spekulací. A právě to možná otec elektromobilky, který má ve společnosti 20procentní podíl, chce.

„V tuto chvíli je Musk velmi tajemným mužem. Nedávno sice proběhly nějaké odkupy akcií Tesly, kdy Musk a jeho bratr Kimbal koupili v červenci zhruba 135 tisíc akcií, ale vzhledem k počtu upsaných akcií je to relativně nepatrný zlomek,“ říká Michal Dvořák, hlavní analytik společnosti Tradecentrum.

Fotogalerie

V návaznosti na Muskovo lakonické oznámení vydala rada společnosti prohlášení, ve kterém zmiňuje, že stažení akcií společnosti z burzy bylo v minulém týdnu předmětem diskuze na několika interních schůzích. Zástupci společnosti na nich řešili, jak efektivní to může pro Teslu být v otázce dlouhodobých zájmů. 

Žádné detaily o tom, kdo by vyplácení akcionářů mohl financovat, však členové představenstva v prohlášení neuvedli. Možností, kde Musk sebere peníze, je několik, píše zpravodajský web Quartz. Jmění by mohla zaručit například společnost Apple, která drží hotovost převyšující 243 miliard dolarů. 

Americká technologická společnost se již v minulosti snažila do automobilového odvětví vstoupit, ale neuspěla. Takovou možnost předpovídal již na začátku roku server Business Insider, podle kterého Tesla potřebuje zachránit před svou desiluzí ohledně budoucího růstu společnosti, a Apple zase potřebuje pomoc po neúspěšném pokusu o vstup do autoprůmyslu.

Musk uvažuje o stažení akcií Tesly z burzy, nabízí odkup za výhodnou cenu

Ve hře jsou akcie SpaceX i Apple

Dalšími kandidáty by mohly být společnosti Microsoft či Toyota. Agentura Bloomberg uvádí i jména jako Google či SoftBank. „Hodně záleží, kolik ze stávajících akcionářů bude chtít vyměnit veřejné akcie za akcie soukromé. Pár hráčů však sumu na stůl dát může – japonská SoftBank, která technologické ztrátové firmy nakupuje jako o život, drží například Uber,“ komentuje Martin Lobotka, hlavní analytik společnosti Conseq Investment Management. Jako další uvádí státní investiční fondy i již zmíněné technologické firmy. „Dle mého názoru však Musk s nikým nejednal,“ dodává.

Podle analytika Michala Dvořáka však není potřeba dívat se tak daleko. „Pokud Musk uvolní část akcií společnosti SpaceX (kterou má ve vlastnictví, pozn. red.), je možné, že bude mít na víc než jen na Teslu,“ říká.

Vtip znamená delikt

Častější reakcí, než spekulace o tom, kde Musk peníze sehnal, je však názor, že jde jednoduše o blaf. „Toto podle mého může skončit buď žalářem nebo jednou z rekordních transakcí v dějinách LBO. A trh, zdá se, zatím více sází na to první,“ dodává Lobotka.

07.srpna 2018 v 18:48, příspěvek archivován: 09.srpna 2018 v 16:59

Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.

Na svém twitterovém účtu zakladatel společnosti Tesla oznámil, že zvažuje převedení firmy do soukromých rukou a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Za každou akcii nabídl 420 dolarů a dodal, že financování je zajištěné.

Cena akcií Muskovy společnosti Tesla (od roku 2011)

„Ani den po oznámení se s potvrzující zprávou nepřihlásil nikdo z právníků, bankéřů, konzulantů a podobně, kteří by, pokud by transakce skutečně byla v jednání, museli být již několik týdnů či měsíců zainteresování v transakci, která má potenciál být jednou z největších dluhových akvizic v historii,“ komentuje Lobotka.

Pokud by se totiž ukázalo, že zakladatel Tesly lhal, a peníze zajištěné nejsou, měl by do vězení opravdu nakročeno. Na manipulaci s cenou akcií a lhaní o materiálních aspektech jsou totiž Američané podle Lobotky velice citliví a zákony o akciových burzách velmi striktní. „Musk se třeba může bránit tím, že těch 420 dolarů nebylo za jednu akcii, ale za celou firmu,“ uvádí s nadsázkou Lobotka. 

Záležitostí se bude zaobírat Komise pro cenné papíry a burzy.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Školní obědy podle Trumpa - méně celozrnného pečiva a pořádně osolit

Ilustrační snímek

Trumpova administrativa tento týden oznámila finální podobu změn v americké obdobě „pamlskové vyhlášky“. Nová varianta...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Konec „krvavých“ avokád. Nechceme podporovat gangy, tvrdí restaurace

Avokádové plantáže vznikají na úkor lesů.

Obliba avokáda během uplynulých deseti let rapidně vzrostla. Na internetu se objevily desítky receptů, které ho...

Najdete na iDNES.cz