Kamerunský technologický podnikatel Fritz Ekwoge Ekwoge

Kamerunský technologický podnikatel Fritz Ekwoge Ekwoge | foto: JIC

Kamerunský princ nadchl v Brně svou aplikací. Chce ji rozšířit po Evropě

  • 11
Podruhé za sebou měla brněnská soutěž technologických nápadů StarCube exotického vítěze. Letos se jím stal kamerunský start-upista Fritz Ekwoge Ekwoge se svou aplikací, která přenáší soubory mezi chytrými zařízeními bez využití internetu.

Když vám přijde e-mail od západoafrického prince, je namístě zpozornět. Je to totiž známý způsob, jak z důvěřivců vytáhnout peníze. Kamerunský princ Fritz Ekwoge Ekwoge se před pár měsíci ozval i manažerům Jihomoravského inovačního centra (JIC). A uspěl: Předminulý čtvrtek si z Brna odvážel šek v hodnotě 110 tisíc korun.

Nešlo však o žádný podvod. Ekwoge se svým projektem Feem totiž vyhrál soutěž technologických firem StarCube. Jak se na brněnském piedestalu ocitl?

Fritz pochází z jihozápadního regionu Kamerunu. Protože jeho otec je náčelníkem vesnice, může se honosit titulem princ. I když to zní v Evropě dost exoticky a zajímavě Fritz se nad tím jen pousměje a mávne rukou. V životě mu to prý nijak zvlášť nepomohlo.

Zahraniční start-upy v Česku

Fritz Ekwoge Ekwoge pokračuje v řadě zahraničních vítězů moravské přehlídky, kterou na StarCube loni započali indičtí Observe Design se svou dezinfekcí pro lékaře.

Zahraniční start-upy mají vůbec v poslední době o české akcelerační programy zájem. Tyto programy zahrnují několikaměsíční období, kdy se začínající firmy snaží co nejvíce posunout své projekty. Organizátoři jim poskytují poradenství či přístup k drahým technologiím. Na oplátku získávají určitý podíl ve firmě, JIC si například bere dvě procenta. Pokud firma v budoucnu prorazí, podíl se zhodnotí.

Zahraničním zájemcům se StarCube poprvé otevřel předloni a letos už většina z 88 přihlášek pocházela ze zahraničí.

Podobně je na tom pražský StartupYard. Ten nyní vybírá finalisty do půlročního programu, který začne v lednu. Z Česka je jen pětina z 310 přihlášek.

Jako na milník vzpomíná spíš na chvíli, kdy mu ve čtrnácti letech spolužák půjčil takzvanou grafickou kalkulačku. Na ní ho totiž hned zaujalo tlačítko PRGM umožňující základní programování. Fritz si psaní kódu v jazyce Basic zamiloval a stal se technologickým nadšencem.

Studovat informatiku se proto vydal na nejprestižnější školu v zemi - polytechniku v hlavním městě Yaoundé.

Po jejím absolvování měl prý mnoho nabídek, nakonec si vybral poradenskou společnost PwC a tři roky jako auditor objížděl africké firmy. Od finančnictví ho to ale lákalo zpět k počítačům.

Usadil se v přibližně stotisícovém městě Buéa, kde založil vývojářskou firmu FeePerfect. S několika jejími produkty už slavil lokální úspěch. Kamerunská obdoba Craiglistu Kerawa byla jedním z nejpopulárnějších webů v zemi a dařilo se i aplikaci na hromadné rozesílání SMS.

Díky těmto projektům se seznámil se Sebastianem ze Švýcarska, s nímž začal podnikat a dnes jsou podílníci v některých projektech. A Sebastian ovlivnil budoucí Fritzů život podobně, jako předtím spolužák ve škole - tentokrát tím, že mu předloni daroval iPad.

Jak poslat video z iPadu?

To bylo Fritzovo první chytré mobilní zařízení v životě. Brzy však narazil na dost zásadní problém. „Když jsem něco vyfotil nebo nahrál video, nešlo mi to poslat na počítač. Internetové připojení v Kamerunu je totiž příliš pomalé a větší soubory přes něj neprojdou,“ vysvětluje Ekwoge.

Kabel se mu pokaždé nechtělo vytahovat a zapojovat a vestavěné možnosti - jako například bluetooth - ho taky neuspokojovali. Rozhodl se proto vytvořit aplikaci, která by to vyřešila. „Je založená na technologii wi-fi, která se nejčastěji využívá k bezdrátovému připojení k internetu. Moje aplikace ale internet nepotřebuje - zařízení komunikují mezi sebou,“ popisuje jednatřicetiletý podnikatel princip aplikace s tím, že přenos dat je padesátkrát rychlejší než přes zmíněný bluetooth.

O aplikaci Feem brzy projevili zájem uživatelé. Dodnes si ji stáhlo na 800 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, že polovina z nich je z Indie, je jasné, že i v jiných koutech světa je problém s internetovým připojením aktuální. Byznys model aplikace je založen na dvou pilířích. Lze si ji stáhnout zdarma - ale s reklamami. Placená verze stojí pět dolarů (asi 125 korun) a je bez nich.

Aby Ekwoge rozšířil řady těch, kteří za aplikaci platí, potřeboval prorazit v Evropě. Když se k němu proto dostala informace o možné účasti v brněnské soutěži StarCube, ihned se přihlásil. Porotou byl nakonec vybrán mezi finalisty, kteří strávili v brněnském Jihomoravském inovačním centru tři měsíce v takzvaném akceleračním programu.

Do Brna se hodlá vrátit

Fritzovým vrcholem byla potom show předminulý čtvrtek. Lépe řečeno, dosavadním vrcholem. Šek, který ve čtvrtek vyhrál, totiž není vyměnitelný za peníze, ale za nájem v prostorách JIC nebo jiné služby. A Ekwoge hodlá na Moravě pokračovat v expanzi své firmy.

Čím Kamerunec, který představil novinku založenou na technologii staré více než sedmdesát let, zaujal porotu? „Měl výbornou prezentaci. Na základě zkušeností a již nabrané zpětné vazby od uživatelů dovedl svůj projekt obhájit,“ říká Andrej Kiska junior z investiční firmy Credo Ventures, který byl jedním z porotců.

Jak dodává, nápady na podobném principu už v minulosti viděl, ale aplikace Feem pro něj našla dosud nejlepší využití, s jakým se v tomto směru potkal.