Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýtné je v pořádku, řekl soud. Kapsch smí stavět dál

  10:47aktualizováno  18:40
Po týdenní přestávce mohou práce na výstavbě mýtného systému na českých dálnicích pokračovat. Brněnský krajský soud dal nakonec za pravdu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který uznal na jaře jako vítěze soutěže společnost Kapsch. Ta tak může pokračovat ve stavbě mýtnic.
Mýto, mýtná brána

Mýto, mýtná brána - Mýto, mýtná brána | foto: Alexandr Satinský

Žalobu společnosti Autostrade proti rozhodnutí antimonopolního úřadu soud zamítl. Námitky Autostrade byly nedůvodné, řekl soudce Jaroslav Tesák.

Práce na systému dálničního mýtného, které mají od ledna platit kamiony nad 12 tun, se zpozdily o týden kvůli předběžnému opatření. Soud jím dočasně zakázal firmě Kapsch pokračovat ve výstavbě.

Zástupce Autostrade Roman Pospíšil nevyloučil kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Kapsch chce obnovit stavební práce co nejdříve.

„Hned ve středu zahájíme opět svou činnost a jednání s našimi subdodavateli, jak komplikovanou situaci co nejlépe vyřešit a dohnat ztrátu času,“ sdělil generální ředitel Kapsch Telematic Services Karel Feix.

„I když uděláme vše pro to, abychom týdenní zpoždění dohnali, je nutno říci, že pozastavení bohužel přišlo v nejkritičtějším okamžiku celé výstavby. Blíží se ukončení stavební sezóny a věc je termínově již extrémně napjatá,“ dodal.

Ze 171 mýtných bran zatím Kapsch stihl postavit třetinu. Podle Karla Feixe je ale celý systém připraven už ze tří čtvrtin.

Podle ministerstva dopravy by měl být systém elektronického mýtného zprovozněn v původně plánovaném termínu, tedy od 1.1. 2007. „Počítáme s tím, že firma Kapsch dostojí svým závazkům,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

Známky jako náhrada nejsou možné
Zástupci Kapsch žádali soud hned v úvodu jednání o okamžité zrušení tohoto opatření. Tvrdili, že v opačném případě nebude stát schopen od ledna vybírat za použití dálnic od kamionů jakékoliv poplatky.

Podobný názor u soudu prezentovalo i ministerstvo dopravy. Od ledna by údajně nebylo možné zavést pro nákladní dopravu znovu dálniční známky, neumožňují to současné zákony. Pokud se nedokončí mýtné, nebude možné vybírat poplatky, řekli u soudu reprezentanti ministerstva.

Až dosud se přitom se známkami počítalo jako s možnou záložní variantou pro případ, že by kvůli soudním průtahům nebylo elektronické mýtné připraveno včas.

Stát měl na mýtném od kamionů příští rok inkasovat podle různých odhadů od 2,8 do osmi miliard korun. Na dálničních známkách od kamionů dosud získával kolem miliardy. Nevybrané peníze by pak chyběly fondu dopravy na výstavbu a opravy silnic a dálnic.

Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny je jedinou možností, jak Kapsch ještě od mýtného dostat, žaloba na smlouvu uzavřenou mezi firmou a ministerstvem dopravy. Autostrade u soudu napadala jen verdikt ÚOHS.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Najdete na iDNES.cz