Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mýtné rozjedeme od Nového roku, ujistil šéf Kapsche

  15:35aktualizováno  16:35
Elektronické mýtné na dálnicích v České republice prý není ohroženo. "Systém bude spuštěn od 1. ledna 2007 na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic a od tohoto termínu bude plnohodnotně fungovat," řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi generální ředitel firmy Kapsch Karel Feix.
Od ledna se bude platit na 900 kilometrů rychlostních komunikací. Ilustrační foto

Od ledna se bude platit na 900 kilometrů rychlostních komunikací. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dodavatel systému prý zároveň zvažuje žalobu na konkurenční firmu Autostrade.


Podle Kapsche se zahájení výstavby zbrzdilo o tři měsíce kvůli řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. K němu se odvolali dva neúspěšní účastníci tendru, firma Autostrade a sdružení Mytia.

Proto se v dodatku ke smlouvě Kapsch dohodl s ministerstvem dopravy na zprovoznění mýtného k 1. lednu 2007 pouze na 900 kilometrech dálnic a  rychlostních silnic. Začátkem října pak krajský soud v Brně vydal předběžné opatření o zastavení stavby na návrh firmy Autostrade, podle které bylo výběrové řízení v rozporu se zákonem.

"Naši právníci zkoumali situaci kolem rozhodnutí krajského soudu, kde firma Autostrade zažádala o předběžné opatření. My jsme názoru, že jakékoliv škody a uplatňování náhrady škod, ale nejenom možná z našeho pohledu, ale možná i z pohledu státu, by mohlo jít na vrub firmě Autrostrade," řekl Feix.

Dodal, že podle českého práva pokud někdo podá žádost na vydání opatření a zjistí se, že nebylo odůvodněné, měl by nést náhrady škod.

U brány bude hučet motor
Kapsch má problémy i se zaváděním elektronické instalace k mýtným branám. K některým proto firma bude pořizovat naftové agregáty. Kolik jich bude a o kolik se budování mýtného prodraží, Feix nechtěl spekulovat.

Generální ředitel nesouhlasí s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem, že dodatek ke smlouvě je pro stát nevýhodný. Zveřejnění dodatku, který s firmou Kapsch podepsal bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský, ale Feix odmítl.

Zároveň však řekl, že firma bude jednat s ministrem Řebíčkem o druhém dodatku. Zatím od ministerstva návrh neobdrželi, Feix předpokládá, že ministerstvo vyzve firmu k jednání v pondělí, či v úterý.

Podle České televize umožňuje první dodatek proti původní smlouvě získat Kapschi jako odměnu za provoz systému další stovky milionů korun navíc. Ministerstvo údajně v dodatku přiznalo firmě Kapsch vyšší odměnu.

Po dobu prvních tří měsíců od spuštění mýta bude díky dodatku prý dostávat až 15
procent z celkových výnosů. Podle původní smlouvy byla její maximální odměna šestkrát nižší.

"Dodatek číslo jedna zachránil situaci, zkrátil termíny dodávky a myslím si, že je v pořádku," uvedl dříve exministr dopravy Milan Šimonovský.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Spoření nevynáší, nepomohlo ani trojí zvýšení hlavních sazeb ČNB

Ilustrační snímek

Zatímco u hypoték reagují banky na vyšší úroky v ekonomice prakticky okamžitě, u vkladů se jim zhodnocení vylepšovat...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Najdete na iDNES.cz