Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýtné se bude platit podle denní doby, nejdražší je pátek odpoledne

  11:27aktualizováno  15:35
Ministerstvo dopravy by od příštího roku rádo změnilo mýtné sazby. Poplatky za dálnice se nově budou odvíjet od denní doby a dnů v týdnu. Uvedl to ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Nejdražší dobou pro ježdění po českých dálnicích by podle návrhu ministerstva mělo být páteční odpoledne. Dopravcům se různě vysoké sazby mýtného zamlouvají víc než zvažovaný páteční zákaz jízd kamionů na celý rok.

Jak ale uvedl Slamečka, zatím není jasné, jak se změna projeví na celkových výběrech mýtného. Změnu sazeb ministerstvu umožňuje novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Tu na začátku září schválila Sněmovna.

Ministr dopravy má připravené tři scénáře, které v nejbližší době hodlá předložit vládě. "Buď celková suma zůstane stejná, nebo se vybere více než dnes, popřípadě méně," uvedl Slamečka. Vzhledem k nedostatku peněz ve fondu dopravy se ale bude snažit přesvědčit vládu, aby se nerozhodla pro třetí možnost. Na změně sazeb v současné chvíli pracuje expertní skupina. V úvahu mimo jiné bere i intenzitu dopravy v jednotlivých časech.

Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe ale přichází stát s opatřením pozdě. Dopravci totiž uzavírají kontrakty na příští rok už teď a změnu musí promítnout do cen. "Opatření by mělo být finančně neutrální, aby dopravci v souhrnu nezaplatili více než dosud," uvedl Felix. Podle ministerstva ale změna sazeb nebude muset platit od ledna, resort ji může zavést až v průběhu roku.

Mýtné sazby se nyní odvíjejí od počtu náprav a emisních tříd Euro. V průměru vychází sazba na jeden kilometr na 4,05 Kč. Od příštího roku začnou platit poplatky na dálnicích i malá nákladní auta nad 3,5 tuny, v současnosti mají tuto povinnost jen kamiony nad 12 tun.

Všechny změny provádí ministerstvo s jediným cílem - snížit frekvenci jízd kamionů v kritických dnech. Nic se tak podle Slamečky nemění na prázdninovém zákazu jízd kamionů na konci týdne a celoročním zákazu jízd v neděli.

Felix si ale myslí, že stát by se místo opatření k regulaci provozu měl raději soustředit na vyřešení chyb současného mýtného systému. Ministerstvu se podle něj stejně regulace nepodaří. "Náklad je třeba dopravit k zákazníkům v čase podle jejich požadavků, a nikoliv podle sazeb mýtného," dodal.

Z mýtného loni do státní pokladny přiteklo více než šest miliard korun. Podle odhadů ministerstva by se tato částka měla letos kvůli krizi snížit.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz