Mýto se od ledna zvýší o čtvrtinu, o rok později o dalších 25 procent

  11:16aktualizováno  15:06
Mýtné sazby se od ledna zvýší o čtvrtinu, uvedl ministr dopravy Vít Bárta. Dopravci tak budou za jeden kilometr platit v průměru pět korun. Výjimku budou mít jen nejekologičtější vozy. Stejným tempem poroste mýto i v roce 2012. Plán musí ještě schválit vláda.

Standardní mýtná brána | foto: Kapsch

Zdražení se tak v příštím roce nebude týkat pouze vozů splňujících emisní normu Euro 5 a vyšší, dohodli se dnes zástupci ministerstva dopravy a sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

"České republiky je zneužíváno jako tranzitní země pro nákladní silniční dopravu," zdůvodnil krok Vít Bárta. Mýtné se nezvyšovalo od svého spuštění v roce 2007. Ministr řekl, že se o návrhu krvavě diskutovalo se zástupci dopravců, sdružením Česmad.

Změna sazeb přinese státu v příštím roce 1,2 miliardy korun navíc. O rok později by pak státní kasa měla podle propočtů ministerstva proti dnešnímu stavu nakynout o 1,4 miliardy.

Dopravci za to dostanou kompenzace - dotace a množstevní slevy. Provozovatelé hromadné dopravy nebudou muset platit vyšší mýtné v pátečních odpoledních hodinách. Růst sazeb se zástupcům dopravců ze sdružení Česmad nicméně nelíbí a povede podle nich ke zdražení dopravy. "Všichni členové sdružení promítnou zvýšení sazeb do svých cen," uvedl při podpisu dohody prezident Česmadu Vladimír Starosta.

Bárta s růstem cen přepravy nesouhlasí. "Budeme ostražitě sledovat, co se s cenami bude dít," uvedl. V případě nárůstu prý může smlouvu přehodnotit.

Dohodu obou stran o růstu sazeb mýtného ale musí ještě schválit vláda. Ministerstvo dopravy chce návrh předložit kabinetu v nejbližší době a připojí k němu i možnost navyšovat mýtné i po roce 2012, v tomto případě už pouze o inflaci.

Doprava po železnici naopak zlevní

Ministr dnes také prohlásil, že chce podporovat přepravu zboží a surovin po železnici. Příští středu k tomu, jak ji chce pozvednout, řekne víc. Je zřejmé, že cena nákladní železniční dopravy klesne.

Ministerstvo dopravy bude v příštím roce na úseku dálnice D11 mezi Ostravou a Slovenskem testovat pilotní projekt, který by měl ukázat, zda lze nastavit poplatky mýtného v jednom kraji rozdílně podle denní doby. Například v noci by byla doprava levnější než dopoledne a odpoledne, kdy lidé cestují do práce nebo z práce.

Kromě zdražení mýtného by nákladní silniční dopravu mohla příští rok zasáhnout další významná změna. Věci veřejné požadují, aby klesla spotřební daň o 2,50 Kč na litr. Důvodem je pokles příjmů ze spotřební daně z nafty. Letos se na dani vybralo téměř o 5 procent méně. Informovala o tom pondělní MF DNES. (více čtěte VV chtějí levnější naftu)

Strana operuje tvrzením, že by se tak na spotřební dani vybralo více, protože nyní je nafta příliš drahá a kamiony proto tankují v zahraničí. "I kvůli jedné z nejvyšších sazeb spotřební daně je u nás nafta dražší než ve většině ostatních evropských zemí. Je nutné to změnit a motivovat tak dopravce, kteří po českých silnicích jezdí, aby zde také tankovali pohonné hmoty," uvedl Radim Vysloužil, poslanec a místopředseda rozpočtového výboru PSP ČR.

"Záměru tleskám, pokles cen lze očekávat, ale říci, o kolik a v jakém konkrétním případě, je složitější," reagoval předseda sdružení Česmad Vladimír Starosta. Naopak návrh naráží u ministra financí Miroslava Kalouska. Ten tvrdí, že by stát na výběru spotřební daně prodělal 14 miliard korun.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Japan Airlines zpřísnily testy na alkohol, za opilého pilota si šéf snížil plat

Boeing 747SR-46 s imatrikulační značkou JA8119. Tento stroj se v srpnu 1985...

Nový systém dechových zkoušek svých zaměstnanců zavádí společnost Japan Airlines. Je to zjevně následek toho, jak její...

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

„Zemanův kanál“ má cenu stavět jen se souhlasem okolních zemí, říká Ťok

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Propojení Dunaje, Odry a Labe plavebním kanálem má cenu tehdy, pokud se za tento projekt postaví i okolní země. V...

Najdete na iDNES.cz