Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýto vynese státu až třikrát více peněz

  9:20aktualizováno  9:20
Připravované elektronické mýtné od kamionů může státu přinést do státní pokladny více peněz, než se uvažovalo. Místo odhadovaných pěti miliard korun by ročně mohlo přinést do fondu dopravy až patnáct miliard korun.
Kamiony, automobily, silnice, doprava

Kamiony, automobily, silnice, doprava - Kamiony, doprava - ilustrační foto | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ministerstvo dopravy, které koncem měsíce vypíše výběrové řízení na dodavatele technologie pro výběr mýta, si totiž nechalo přepočítat analýzu podle aktuální situace a chystané legislativy Evropské unie.

Podle ní si může stát do nákladů dát více položek a zvýšit tak vybírané poplatky. "Kromě toho se ukazuje, že původní propočty vycházely ze starých dat a doprava u nás vzrostla víc, než jsme předpokládali," říká náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Nové sledování se zaměřilo i na rozlišení vozidel podle druhu, takže šlo lépe propočítat, kolik se dá na elektronickém výběru mýta vydělat. Studie ukázala, že provoz je větší, než se původně uvádělo, ale například i to, že už dnes je na sledovaných silnicích první třídy provoz asi dvoutřetinový ve srovnání s dálnicemi.

Proto v konečné variantě chce stát zpoplatnit celkem 2100 kilometrů včetně mezinárodních tahů silnic první třídy. Kromě toho se ukázalo, že v Česku se stejný objem nákladů jako například v sousedním Rakousku vozí větším počtem vozidel.
Ministerstvo dopravy počítá s tím, že ceny za kilometr pro kamiony se budou lišit nejen podle typu nákladního auta, ale i denní doby.

Například malé avie by měly platit okolo 2,50 korun, zatímco dvanáctitunové kamiony okolo sedmi korun za kilometr. Průměrná cena za kilometr se tak z původně zmiňovaných 4,20 korun vyšplhá o korunu až dvě výše. Podle toho, jakou variantu schválí vláda. Kromě toho bude také záležet na tom, jak dopadnou jednání s největšími dopravci v zemi.

Patnáctimiliardový příjem z mýtného by státu přinesli dopravci s auty těžšími než 3,5 tuny a zpoplatnění více než dvou tisíc kilometrů. Na nich se má začít platit od ledna 2008. Už o rok dříve by chtěl stát vybírat peníze na dálniční síti, což je necelých tisíc kilometrů.

Kritici mýtného upozorňují na nepříznivý vliv pro okolí zpoplatněných silnic. Například studie ČVUT předpokládá kolaps dopravy v některých městech, například ve středočeském městě Beroun.

Zvýšení mýtného se nelíbí ani dopravcům. "Je nepřijatelné, aby poplatek za dálnice byl vyšší než třeba v sousedním Německu. Vyžene to dopravu mimo placené silnice," říká Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia.

"Navíc je absurdní zvyšovat mýtné ve chvíli, kdy poslanci navrhují, aby kamiony po dvouproudých dálnicích mohly jezdit jen v jednom pruhu. To už je lepší okresní silnice," dodává.

MÝTNÉ PRO KAMIONY
(cena v Kč za kilometr)
Německo (uvažuje o zvýšení) 4,20
Rakousko 6,60
Česko (návrh) 5,50-6,20
Pro nákladní auta:
se 2 nápravami 2,50
se 3 nápravami 5,20
se 4 a více nápravami 7,60
Poznámka: návrh včetně cen musí ještě schválit vláda

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz