Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýto vynese státu až třikrát více peněz

  9:20aktualizováno  9:20
Připravované elektronické mýtné od kamionů může státu přinést do státní pokladny více peněz, než se uvažovalo. Místo odhadovaných pěti miliard korun by ročně mohlo přinést do fondu dopravy až patnáct miliard korun.
Kamiony, automobily, silnice, doprava

Kamiony, automobily, silnice, doprava - Kamiony, doprava - ilustrační foto | foto: Monika TomáškováMF DNES

Ministerstvo dopravy, které koncem měsíce vypíše výběrové řízení na dodavatele technologie pro výběr mýta, si totiž nechalo přepočítat analýzu podle aktuální situace a chystané legislativy Evropské unie.

Podle ní si může stát do nákladů dát více položek a zvýšit tak vybírané poplatky. "Kromě toho se ukazuje, že původní propočty vycházely ze starých dat a doprava u nás vzrostla víc, než jsme předpokládali," říká náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Nové sledování se zaměřilo i na rozlišení vozidel podle druhu, takže šlo lépe propočítat, kolik se dá na elektronickém výběru mýta vydělat. Studie ukázala, že provoz je větší, než se původně uvádělo, ale například i to, že už dnes je na sledovaných silnicích první třídy provoz asi dvoutřetinový ve srovnání s dálnicemi.

Proto v konečné variantě chce stát zpoplatnit celkem 2100 kilometrů včetně mezinárodních tahů silnic první třídy. Kromě toho se ukázalo, že v Česku se stejný objem nákladů jako například v sousedním Rakousku vozí větším počtem vozidel.
Ministerstvo dopravy počítá s tím, že ceny za kilometr pro kamiony se budou lišit nejen podle typu nákladního auta, ale i denní doby.

Například malé avie by měly platit okolo 2,50 korun, zatímco dvanáctitunové kamiony okolo sedmi korun za kilometr. Průměrná cena za kilometr se tak z původně zmiňovaných 4,20 korun vyšplhá o korunu až dvě výše. Podle toho, jakou variantu schválí vláda. Kromě toho bude také záležet na tom, jak dopadnou jednání s největšími dopravci v zemi.

Patnáctimiliardový příjem z mýtného by státu přinesli dopravci s auty těžšími než 3,5 tuny a zpoplatnění více než dvou tisíc kilometrů. Na nich se má začít platit od ledna 2008. Už o rok dříve by chtěl stát vybírat peníze na dálniční síti, což je necelých tisíc kilometrů.

Kritici mýtného upozorňují na nepříznivý vliv pro okolí zpoplatněných silnic. Například studie ČVUT předpokládá kolaps dopravy v některých městech, například ve středočeském městě Beroun.

Zvýšení mýtného se nelíbí ani dopravcům. "Je nepřijatelné, aby poplatek za dálnice byl vyšší než třeba v sousedním Německu. Vyžene to dopravu mimo placené silnice," říká Martin Felix ze sdružení dopravců Česmad Bohemia.

"Navíc je absurdní zvyšovat mýtné ve chvíli, kdy poslanci navrhují, aby kamiony po dvouproudých dálnicích mohly jezdit jen v jednom pruhu. To už je lepší okresní silnice," dodává.

MÝTNÉ PRO KAMIONY
(cena v Kč za kilometr)
Německo (uvažuje o zvýšení) 4,20
Rakousko 6,60
Česko (návrh) 5,50-6,20
Pro nákladní auta:
se 2 nápravami 2,50
se 3 nápravami 5,20
se 4 a více nápravami 7,60
Poznámka: návrh včetně cen musí ještě schválit vláda

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz