Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mýto začne za rok vybírat Kapsch

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda ve středu vybrala provozovatele systému mýtného na českých dálnicích. Je jím rakouská firma Kapsch. Ta za 22 miliard korun vybuduje síť sledující pohyb kamionů, deset let ji bude spravovat a vybírat pro stát mýto.
Poražené firmy se hodlají proti výběru odvolat. Ilustrační foto.

Poražené firmy se hodlají proti výběru odvolat. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Ministr rozhodl o mýtném, výsledek zatím tají

Než dorazí olomoucké syrečky od výrobce do skladu některého z obchodních řetězců v Praze, bude celý náklad o jedenáct set korun dražší. Tolik zhruba zaplatí kamion za cestu po dálnici, až začne za rok platit mýtné.

Vítěze obrovské státní zakázky kolegům z kabinetu doporučil ministr dopravy Milan Šimonovský na základě posudku výběrové komise. Ta vyřadila tři ze čtyř uchazečů, kteří nesplnili podmínky zadávacího řízení.

"Zakázku přidělil zbývajícímu ze čtyř uchazečů," řekla bez uvedení jména vítěze mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Podle informací MF DNES se vítězem stal Kapsch, který podal až třetí nejnižší nabídku. Ostatní zájemci o výběr mýtného zvažují, že se odvolají. Zatím však nedostali od ministerstva oficiální zprávu o výsledku výběrového řízení. Tu rozešle ministerstvo dopravy do pondělí.

Od ledna 2007 se má vybírat mýtné od náklaďáků nad dvanáct tun na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Na vybrané tahy první třídy by se zpoplatnění mělo rozšířit od roku 2008. Platilo by se pak na 2100 kilometrech českých silnic.

Stát si od toho slibuje kromě dalšího příjmu na opravy silnic i omezení těžké nákladní dopravy, která po vstupu do Unie vzrostla až o polovinu. O mýtu pro osobní automobily se zatím neuvažuje.

Stát by měl v prvním roce fungování systému vybrat osm miliard korun. Ministerstvo dopravy konkrétní sazby ještě nenavrhlo, ale zatím se počítá s tím, že by se měly pohybovat v průměru kolem 4,05 koruny za kilometr dálnice a 1,90 koruny na vybraných silnicích 1. třídy.

Odvoláme se...
Neúspěšní zájemci o výběr mýtného mají patnáct dnů na odvolání. Pokud by jejich odvolání bylo u ministra dopravy neúspěšné, bude na řadě antimonopolní úřad. Posledním arbitrem by byly instituce Evropské unie. Odvolání by mohlo i odložit předpokládaný start výběru mýta, se kterým se počítá v lednu roku 2007.

Například společnost Autostrade už oznámila, že se odvolá.

"Naše práva jsme připraveni hájit nejen na úrovni českého právního řádu, ale i s využitím řízení u Evropské komise," řekl mluvčí společnosti Francesco De Lorenzo, která za výběr mýtného chtěla inkasovat 17,5 miliardy.

Sdružení Ascom Fela s Damovem a ABD Group nabídlo ještě nižší cenu, 15 miliard korun. Nejvyšší cenu, 33,7 miliardy, navrhlo konsorcium A-Way a AŽD. Cena měla při volbě vítěze 60procentní váhu. - více zde

Systém mýtného má částečně ovlivnit i hustotu dopravy. Například pomocí vyšší ceny aktuálně omezit provoz v době dopravních špiček.

Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia vzrostl počet kamionů přejíždějících republiku od vstupu země do Unie zhruba o patnáct procent. Václav Špička z Autoklubu ČR tvrdí, že jich je celkem o polovinu více.

Český systém mýtného se zpoplatněním osobních aut nepočítá. I v okolních zemích se o něm zatím jen diskutuje. Pravděpodobnější je zavedení takzvaného městského mýta, které by platilo pro všechny, tedy i pro osobní auta. O něm se v poslední době stále častěji zmiňuje i pražský primátor Pavel Bém.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz