Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy letos vzrostly elektrotechnikům, klesly v bankách a hotelech

  3:00aktualizováno  3:00
Tučnější výplatnice měli letos ve srovnání s rokem 2009 elektrotechnici a hutníci neželezných kovů. Naopak mzdy zhubly šéfům bank a pracovníkům v hotelovém provozu, tedy číšníkům nebo kuchařům.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ze statistik společnosti Trexima za třetí čtvrtletí vyplývá, že nejvýraznější růst příjmů mohly zaznamenat lépe placené ženy v nemanuálních profesích.

Byť jde spíše o statistickou nadsázku, odborníci uznávají, že není zcela od věci. Potvrzují totiž dlouhodobý trend, kdy ženy své mužské kolegy dohánějí a stále více z nich zastává náročnější a lépe placenou práci. Závěr, že by ženy dostaly přidáno více než muži, však experti odmítají.

Naopak pohled na jednotlivé profese jasně ukazuje, v jakých oblastech se letos dalo vydělat více než před rokem. Například dobrá kondice technologických firem, zvláště v oblasti elektrotechniky, napomohla k meziročnímu polepšení i u jejich zaměstnanců.

"V Česku je elektrotechnický průmysl velmi silný exportér, řadě firem z oboru se letos dařilo, ať už šlo o výrobce komponentů pro autoprůmysl, výrobu počítačů či televizí," potvrzuje šéf odborů KOVO Josef Středula. Polepšili si také hutníci neželezných kovů, tedy pracovníci s mědí, cínem nebo různými neželeznými slitinami.

"Ve všech sledovaných firmách byl zaznamenán u této profese růst výdělků," dokládá Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima.

Hutníkům se loni platy ztenčily, letos rostly

"Hutníci neželezných kovů pracují většinou v menších závodech, jich se krize dotkla výrazně v roce 2009, kdy se i výdělky snížily, ale letos už si firmy opět uvědomily, že jde o specifické dovednosti, které je třeba zaplatit," vysvětluje Středula.

Těžký rok za sebou naopak mají zaměstnanci v pohostinství.

Barmani, ale i vedoucí hotelů a restaurací patří k lídrům mezi "zchudlými". Podle lidí z oboru to souvisí s celkovým útlumem oboru, ale také s tím, že v branži se poměrně běžně oficiálně vyplácí nízká mzda a zbytek si barman, kuchař či číšník vydělají "bokem".

"Určitě v tom hraje svou roli šedá ekonomika. Ale souvisí to i s vývojem trhu, jen letos přišlo o práci deset tisíc lidí v restauracích. Provozovatelé šetří a ani příští rok to nebude jiné," popisuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Podle dat Treximy však nejvíce zchudli šéfové bank a pojišťoven. Meziročně se jim střední mzda snížila až o pětinu. K poklesu však mohlo přispět i zpožděné vyplácení odměn za úspěšný rok 2008, které zvedlo srovnávací základnu roku 2009.

"Odměny za rok 2009, které se zpravidla vyplácely v polovině letošního roku, však byly určitě nižší, rok 2009 byl pro banky složitější. Letošní rok je určitě úspěšnější, banky vydělaly velké peníze a na odměnách se to projeví zase v příštím roce," říká Karel Palata z poradenské společnosti Aon Hewitt.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Najdete na iDNES.cz