Mzdy letos vzrostly elektrotechnikům, klesly v bankách a hotelech

  3:00aktualizováno  3:00
Tučnější výplatnice měli letos ve srovnání s rokem 2009 elektrotechnici a hutníci neželezných kovů. Naopak mzdy zhubly šéfům bank a pracovníkům v hotelovém provozu, tedy číšníkům nebo kuchařům.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ze statistik společnosti Trexima za třetí čtvrtletí vyplývá, že nejvýraznější růst příjmů mohly zaznamenat lépe placené ženy v nemanuálních profesích.

Byť jde spíše o statistickou nadsázku, odborníci uznávají, že není zcela od věci. Potvrzují totiž dlouhodobý trend, kdy ženy své mužské kolegy dohánějí a stále více z nich zastává náročnější a lépe placenou práci. Závěr, že by ženy dostaly přidáno více než muži, však experti odmítají.

Naopak pohled na jednotlivé profese jasně ukazuje, v jakých oblastech se letos dalo vydělat více než před rokem. Například dobrá kondice technologických firem, zvláště v oblasti elektrotechniky, napomohla k meziročnímu polepšení i u jejich zaměstnanců.

"V Česku je elektrotechnický průmysl velmi silný exportér, řadě firem z oboru se letos dařilo, ať už šlo o výrobce komponentů pro autoprůmysl, výrobu počítačů či televizí," potvrzuje šéf odborů KOVO Josef Středula. Polepšili si také hutníci neželezných kovů, tedy pracovníci s mědí, cínem nebo různými neželeznými slitinami.

"Ve všech sledovaných firmách byl zaznamenán u této profese růst výdělků," dokládá Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima.

Hutníkům se loni platy ztenčily, letos rostly

"Hutníci neželezných kovů pracují většinou v menších závodech, jich se krize dotkla výrazně v roce 2009, kdy se i výdělky snížily, ale letos už si firmy opět uvědomily, že jde o specifické dovednosti, které je třeba zaplatit," vysvětluje Středula.

Těžký rok za sebou naopak mají zaměstnanci v pohostinství.

Barmani, ale i vedoucí hotelů a restaurací patří k lídrům mezi "zchudlými". Podle lidí z oboru to souvisí s celkovým útlumem oboru, ale také s tím, že v branži se poměrně běžně oficiálně vyplácí nízká mzda a zbytek si barman, kuchař či číšník vydělají "bokem".

"Určitě v tom hraje svou roli šedá ekonomika. Ale souvisí to i s vývojem trhu, jen letos přišlo o práci deset tisíc lidí v restauracích. Provozovatelé šetří a ani příští rok to nebude jiné," popisuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Podle dat Treximy však nejvíce zchudli šéfové bank a pojišťoven. Meziročně se jim střední mzda snížila až o pětinu. K poklesu však mohlo přispět i zpožděné vyplácení odměn za úspěšný rok 2008, které zvedlo srovnávací základnu roku 2009.

"Odměny za rok 2009, které se zpravidla vyplácely v polovině letošního roku, však byly určitě nižší, rok 2009 byl pro banky složitější. Letošní rok je určitě úspěšnější, banky vydělaly velké peníze a na odměnách se to projeví zase v příštím roce," říká Karel Palata z poradenské společnosti Aon Hewitt.

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Ilustrační snímek

Nájmy administrativních prostor vyskočily během roku o pět procent. Sehnat v Česku novou kancelář už totiž představuje...

Euro stále v nedohlednu. Ministerstvo a ČNB vstup do eurozóny nedoporučují

Euromince

Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny,...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Najdete na iDNES.cz