Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy letos vzrostly elektrotechnikům, klesly v bankách a hotelech

  3:00aktualizováno  3:00
Tučnější výplatnice měli letos ve srovnání s rokem 2009 elektrotechnici a hutníci neželezných kovů. Naopak mzdy zhubly šéfům bank a pracovníkům v hotelovém provozu, tedy číšníkům nebo kuchařům.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ze statistik společnosti Trexima za třetí čtvrtletí vyplývá, že nejvýraznější růst příjmů mohly zaznamenat lépe placené ženy v nemanuálních profesích.

Byť jde spíše o statistickou nadsázku, odborníci uznávají, že není zcela od věci. Potvrzují totiž dlouhodobý trend, kdy ženy své mužské kolegy dohánějí a stále více z nich zastává náročnější a lépe placenou práci. Závěr, že by ženy dostaly přidáno více než muži, však experti odmítají.

Naopak pohled na jednotlivé profese jasně ukazuje, v jakých oblastech se letos dalo vydělat více než před rokem. Například dobrá kondice technologických firem, zvláště v oblasti elektrotechniky, napomohla k meziročnímu polepšení i u jejich zaměstnanců.

"V Česku je elektrotechnický průmysl velmi silný exportér, řadě firem z oboru se letos dařilo, ať už šlo o výrobce komponentů pro autoprůmysl, výrobu počítačů či televizí," potvrzuje šéf odborů KOVO Josef Středula. Polepšili si také hutníci neželezných kovů, tedy pracovníci s mědí, cínem nebo různými neželeznými slitinami.

"Ve všech sledovaných firmách byl zaznamenán u této profese růst výdělků," dokládá Vladimír Smolka, ředitel úseku statistiky společnosti Trexima.

Hutníkům se loni platy ztenčily, letos rostly

"Hutníci neželezných kovů pracují většinou v menších závodech, jich se krize dotkla výrazně v roce 2009, kdy se i výdělky snížily, ale letos už si firmy opět uvědomily, že jde o specifické dovednosti, které je třeba zaplatit," vysvětluje Středula.

Těžký rok za sebou naopak mají zaměstnanci v pohostinství.

Barmani, ale i vedoucí hotelů a restaurací patří k lídrům mezi "zchudlými". Podle lidí z oboru to souvisí s celkovým útlumem oboru, ale také s tím, že v branži se poměrně běžně oficiálně vyplácí nízká mzda a zbytek si barman, kuchař či číšník vydělají "bokem".

"Určitě v tom hraje svou roli šedá ekonomika. Ale souvisí to i s vývojem trhu, jen letos přišlo o práci deset tisíc lidí v restauracích. Provozovatelé šetří a ani příští rok to nebude jiné," popisuje Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR.

Podle dat Treximy však nejvíce zchudli šéfové bank a pojišťoven. Meziročně se jim střední mzda snížila až o pětinu. K poklesu však mohlo přispět i zpožděné vyplácení odměn za úspěšný rok 2008, které zvedlo srovnávací základnu roku 2009.

"Odměny za rok 2009, které se zpravidla vyplácely v polovině letošního roku, však byly určitě nižší, rok 2009 byl pro banky složitější. Letošní rok je určitě úspěšnější, banky vydělaly velké peníze a na odměnách se to projeví zase v příštím roce," říká Karel Palata z poradenské společnosti Aon Hewitt.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz