Mzdy příští rok stoupnou, ale méně

  • 62
Většina velkých firem v příštím roce svým zaměstnancům přilepší. Ne už však tolik jako letos. Rychlý růst výdělků v letošním roce a téměř neměnné ceny v obchodech se tak už příští rok nezopakují. Mzdy porostou pomaleji a ceny rychleji.

Průměrná měsíční mzda by se měla zvýšit zhruba o osm stovek k 18 tisícům korun. "Rádi bychom, aby mzdy vzrostly o šest procent," řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Velké firmy budou přidávat k letošnímu platu čtyři až pět procent. Například pro tisíc zaměstnanců neratovické Spolany to znamená zhruba čtyři stovky měsíčně navíc.

Stále více firem navíc váže peníze na to, jak se jim bude dařit. "Nárůst o tři procenta předpokládáme za splnění určitých kontraktů, které zaručí práci na příští rok," říká za firmu Zlínstav Alexandr Kalmus.

Někde však zaměstnanci nedostanou navíc ani tolik, aby jim to stačilo na očekávané zdražení alkoholu, cigaret, potravin a některých služeb. Například v plzeňském Stocku či textilce Veba Broumov.

V řadě firem vyjednávání o mzdách pokračují. Poslední dny na dosažení dohody mají železničáři, jinak od příštího roku přijdou o některé výhody z kolektivní smlouvy. Pracovníci atomové elektrárny v Dukovanech dokonce hrozí stávkou.

Mzdy porostou pomaleji, ceny rychleji 
Nižší růst výdělků než letos. To je nejčastější výsledek vyjednávání odborů s vedením o mzdách, která teď v řadě firem končí. Největší zaměstnavatelé chtějí v příštím roce přidat pracovníkům k nynějším výdělkům čtyři až pět procent.

Kolik přidají největší
zaměstnavatelé
v jednotlivých krajích?
ČTĚTE ZDE
Při současné průměrné mzdě by si tedy zaměstnanci měli přilepšit o osm stovek měsíčně. Letos byly firmy štědřejší. Mzdy rostou v průměru o více než šest procent a do peněženek zaměstnancům hrálo téměř neexistující zdražování. Oboje přispělo k předvánoční nákupní horečce.

Příští rok bude chladnější. Česká spořitelna, která slíbila o sedm procent vyšší mzdy, patří k těm nejštědřejším. Stejně jako další banky, kde si už teď lidé vydělávají v průměru 33 tisíc.

Na opačném konci stojí řada podniků, které přidají i méně než tři procenta k platu, což nebude stačit ani na zaplacení vyšších cen v obchodech. Ty mají stoupnout právě o tolik, hlavně kvůli vyšším daním a dražším potravinám.

Méně než ceny vzrostou mzdy třeba v plzeňském Stocku. "Nárůst o dvě procenta zohledňuje, že platy v dělnických profesích jsou silně nad průměrem, navíc se předpokládá nízká míra inflace," říká zástupce likérky Jiří Janoušek.

Právě firmy podnikající se zbožím, jako jsou potraviny, tabák či oděvy, budou podle průzkumu společnosti Mercer zvyšovat mzdy nejméně.

Někde se ještě bojuje
V řadě firem ještě není o růstu mezd jasno. Zatímco se v mladoboleslavské Škodovce začnou zbraně ostřit až po Novém roce, nervozita teď panuje u železničářů. Nedohodnou-li se odbory s vedením Českých drah do konce roku, ztratí zaměstnanci od ledna nárok na veškeré mimořádné výhody dané kolektivní smlouvou.

"Jde třeba o částečnou pracovní dobu, nadstandardní dovolenou, ozdravné pobyty," vyjmenovává mluvčí největšího zaměstnavatele v Česku Petr Šťáhlavský. Dohoda zatím ztroskotala na tom, že vedení firmy nabízí tři procenta navíc, odbory chtějí deset, a navíc se nemohou dohodnout mezi sebou. Strojvůdci by totiž chtěli více než ostatní.

Na železnici jsou přitom dlouhá vyjednávání tradicí, na ostřejší boje si však stěžují i jinde. "Jednání často ze strany zaměstnavatelů hraničí s vydíráním," uvedl Milan Šubrt z Asociace nezávislých odborů v Liberci. Podle něj firmy při vyjednáváních hrozí i stěhováním jinam.

"Vyjednávání mírnější rozhodně nejsou," říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Tvrdí to, přestože už třetí rok ubývá případů, kdy mzdy řeší ve firmě kvůli nesmiřitelným sporům nezávislý zprostředkovatel. Zatímco letos bylo takových podniků deset, loni jich bylo dvakrát více.

"To je dáno neochotou firem komunikovat. Na zprostředkovateli se musí shodnout obě strany," tvrdí Štěch.