Mzdy vyrostly téměř o desetinu, na výplatnici máme o 2 500 více než loni

  9:44aktualizováno  12:00
Průměrné mzdy opět silně rostou. Ve druhém čtvrtletí se vyhouply na 31 851 korun. Růstem o 8,6 procenta výrazně převyšují inflaci. Loni touto dobou měli Češi na výplatnici v průměru o 2 515 korun méně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reálně, tedy při zohlednění vlivu inflace, mzdy rostly o 6,2 procenta. Vyplývá to z čerstvých dat Českého statistického úřadu. Oproti prvním třem měsícům roku se mzdy zvýšily o dvě procenta.

Ještě rychleji rostl medián mezd, tedy prostřední hodnota, která nezahrnuje extrémně vysoké a extrémně nízké mzdy. Zvýšil se o 9,4 procenta na 27 236 korun.

„Neznamená to nic jiného, než že lidem s nejnižšími příjmy rostou mzdy rychleji. Přesto rozdíl mezi průměrem a mediánem dosahuje 4,6 tisíce korun,“ uvedl k tomu analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle ČSÚ osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 12 725 korunami a 51 576 korunami.

Zajímavého jevu si všímá ekonom společnosti Deloitte David Marek. Mzdy nerostou tam, kde by se to dalo nejvíce čekat kvůli nedostatku pracovních sil, tedy ve zpracovatelském průmyslu. Nerostou nejvíce ani v obchodu díky nárůstu tržeb.

„Nejrychleji rostou mzdy ve veřejné správě, školství a zdravotnictví, kde o mzdách nerozhoduje poptávka či produktivita, ale politici a termíny voleb,“ poznamenal Marek. Ve veřejném sektoru jako je státní správa, zdravotnictví a školství platy poskočily o více než 3 300 korun za rok. 

„Patrně i to přispělo k rozhodnutí, že ve veřejném sektoru porostou mzdy rychle i příští rok. Vláda tím vytváří tlak na růst mezd i ve firemní sféře a dále tím přilévá oleje do ohně mzdové inflace.“

Průměrné mzdy ve 2. čtvrtletí 2018.

Podle něj přitom mzdy rostou výrazně rychleji než produktivita práce, a to není dobře. „Současným tempem nemůže růst mezd pokračovat,“ říká.

Podle ekonomů však jen tak silný růst mezd nepoleví, trh práce se bude dál přehřívat a vývoj povede Českou národní banku k rychlému zvýšení úroků. Bankéři by o tom mohli rozhodnout už na svém nejbližším zasedání v září.

Ještě dál jde Vladimír Pikora z Next Finance. „Aktuální stav ekonomika až moc připomíná rok 2007,“ vzpomíná na začátek krize. „Ekonomika se řítila dolů. Jen blázen si v roce 2007 mohl myslet, že je trend udržitelný. Většina lidí si to ale myslela. Stejné to je dnes,“ dodal.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz