Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy vzrostly za 30 let sedmkrát

  1:00aktualizováno  1:00
Karvinou a Písek mnoho věcí nespojuje. Minimálně jedna však přece, a to, že za posledních třicet let vzrostly v těchto okresech mzdy nejméně z celé republiky. Ze srovnání průměrných výdělků v jednotlivých okresech mezi lety 1975 a 2004 vyplývá, že platy za tu dobu narostly zhruba šest až devětkrát.

Když se však vezme v úvahu růst cen za stejnou dobu, je zvýšení kupní síly zhruba poloviční.

Nejvíce šly nahoru výdělky v Praze a Mladé Boleslavi, nejméně naopak právě v Karviné a Písku.

Hornická sláva
Karviná je typickým příkladem toho, jak se v Česku za posledních patnáct let proměnil žebříček nejlépe hodnocených profesí a oborů.

Ještě počátkem 90. let patřila Karviná k okresům s nejvyššími výdělky v Česku. V roce 1975 byla patnáct procent nad tehdejším průměrem 2317 korun československých na měsíc. Mzdy se přitom tehdy napříč zemí lišily jen o pár stovek.

"Pak šlo ale hornictví rapidně dolů, s tím i zaměstnanost a mzdy," říká Dalibor Zavadský z karvinského úřadu práce.

Ví, o čem mluví, protože Karviná se v posledních letech se zhruba pětinou nezaměstnaných práceschopných obyvatel drží na předních příčkách v zemi.

I přes útlum hornictví a těžkého průmyslu však Ostravsko-karvinské doly v postiženém okrese stále zaměstnávají nejvíce lidí.)

"V okrese je to asi dvacet procent," odhaduje Zavadský. Podobně jako Karvinsko byla postižena i další města severní Moravy a Slezska či Ústecka a Mostecka. Na druhou stranu mzdy v těžkém průmyslu nepatří ani dnes k těm nejnižším a drží na slušné výši výdělky v severních Čechách či Moravě.

S platy jsou na tom špatně naopak některá místa jižních Čech. Písek, kde došlo za třicet let k druhému nejmenšímu platovému nárůstu, je po Jeseníku okresem, kde se platí nejméně v republice.

Písecká textilka Jitex sice stále vyrábí, ale propouští a její obor navíc patří k těm s nejnižším ohodnocením. Konkurence z Číny je velká.

"Jinak zde nic moc nového není," říká pracovnice tamní hospodářské komory. Jedinou výjimkou jsou dva výrobci automobilových dílů v místní průmyslové zóně. Z ní je ještě polovina neobsazena.

Na špici Praha a okolí
Na nejvyšších příčkách žebříčku porovnávajícího platový nárůst za posledních třicet let je Praha a střední Čechy v čele s Mladou Boleslaví.

Hlavní město je dnes jediný region, kde se průměrné mzdy pohybují nad 20 tisíci za měsíc. Praha se ostatním regionům vzdaluje už od roku 1993. Zatímco v roce 1989 byly pražské mzdy jen šest procent nad českým průměrem, v posledních letech jsou zhruba o čtvrtinu vyšší.

Na paty lidem, kteří pracují v Praze, však už dnes těsně šlapou Středočeši. Na Škodu Auto v Mladé Boleslavi je napojena řada dalších firem a letos se rozjíždí v sousedním Kolíně další automobilka TPCA.

"Trh práce Prahy zasahuje do celého Středočeského kraje a výdělkově jej táhne. Výsadní postavení hlavního města a jeho nejbližšího okolí je jevem ve světě obvyklým," říká Jan Vlach z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.


Připomíná také, že lidé hodně dojíždějí za prací z okresu do okresu, a proto nemusí znamenat, že tam, kde jsou menší mzdy, je i nižší životní úroveň.

Například nově otevíraná kolínská automobilka TPCA nabírala pracovníky z širokého okolí, nejen ze středních a východních Čech, ale i ze severních. Firmy dnes mohou získat od státu podporu za to, když pracovníky svážejí. Od začátku roku bylo příspěvků na dopravu poskytnuto přes 180, přičemž většina z nich na Ostravsku.Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz