Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mzdy vzrostly za 30 let sedmkrát

  1:00aktualizováno  1:00
Karvinou a Písek mnoho věcí nespojuje. Minimálně jedna však přece, a to, že za posledních třicet let vzrostly v těchto okresech mzdy nejméně z celé republiky. Ze srovnání průměrných výdělků v jednotlivých okresech mezi lety 1975 a 2004 vyplývá, že platy za tu dobu narostly zhruba šest až devětkrát.

Když se však vezme v úvahu růst cen za stejnou dobu, je zvýšení kupní síly zhruba poloviční.

Nejvíce šly nahoru výdělky v Praze a Mladé Boleslavi, nejméně naopak právě v Karviné a Písku.

Hornická sláva
Karviná je typickým příkladem toho, jak se v Česku za posledních patnáct let proměnil žebříček nejlépe hodnocených profesí a oborů.

Ještě počátkem 90. let patřila Karviná k okresům s nejvyššími výdělky v Česku. V roce 1975 byla patnáct procent nad tehdejším průměrem 2317 korun československých na měsíc. Mzdy se přitom tehdy napříč zemí lišily jen o pár stovek.

"Pak šlo ale hornictví rapidně dolů, s tím i zaměstnanost a mzdy," říká Dalibor Zavadský z karvinského úřadu práce.

Ví, o čem mluví, protože Karviná se v posledních letech se zhruba pětinou nezaměstnaných práceschopných obyvatel drží na předních příčkách v zemi.

I přes útlum hornictví a těžkého průmyslu však Ostravsko-karvinské doly v postiženém okrese stále zaměstnávají nejvíce lidí.)

"V okrese je to asi dvacet procent," odhaduje Zavadský. Podobně jako Karvinsko byla postižena i další města severní Moravy a Slezska či Ústecka a Mostecka. Na druhou stranu mzdy v těžkém průmyslu nepatří ani dnes k těm nejnižším a drží na slušné výši výdělky v severních Čechách či Moravě.

S platy jsou na tom špatně naopak některá místa jižních Čech. Písek, kde došlo za třicet let k druhému nejmenšímu platovému nárůstu, je po Jeseníku okresem, kde se platí nejméně v republice.

Písecká textilka Jitex sice stále vyrábí, ale propouští a její obor navíc patří k těm s nejnižším ohodnocením. Konkurence z Číny je velká.

"Jinak zde nic moc nového není," říká pracovnice tamní hospodářské komory. Jedinou výjimkou jsou dva výrobci automobilových dílů v místní průmyslové zóně. Z ní je ještě polovina neobsazena.

Na špici Praha a okolí
Na nejvyšších příčkách žebříčku porovnávajícího platový nárůst za posledních třicet let je Praha a střední Čechy v čele s Mladou Boleslaví.

Hlavní město je dnes jediný region, kde se průměrné mzdy pohybují nad 20 tisíci za měsíc. Praha se ostatním regionům vzdaluje už od roku 1993. Zatímco v roce 1989 byly pražské mzdy jen šest procent nad českým průměrem, v posledních letech jsou zhruba o čtvrtinu vyšší.

Na paty lidem, kteří pracují v Praze, však už dnes těsně šlapou Středočeši. Na Škodu Auto v Mladé Boleslavi je napojena řada dalších firem a letos se rozjíždí v sousedním Kolíně další automobilka TPCA.

"Trh práce Prahy zasahuje do celého Středočeského kraje a výdělkově jej táhne. Výsadní postavení hlavního města a jeho nejbližšího okolí je jevem ve světě obvyklým," říká Jan Vlach z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.


Připomíná také, že lidé hodně dojíždějí za prací z okresu do okresu, a proto nemusí znamenat, že tam, kde jsou menší mzdy, je i nižší životní úroveň.

Například nově otevíraná kolínská automobilka TPCA nabírala pracovníky z širokého okolí, nejen ze středních a východních Čech, ale i ze severních. Firmy dnes mohou získat od státu podporu za to, když pracovníky svážejí. Od začátku roku bylo příspěvků na dopravu poskytnuto přes 180, přičemž většina z nich na Ostravsku.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz