Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Berounsku přibude další japonská továrna

  9:53aktualizováno  9:53
V dubnu příštího roku bude stát v průmyslové zóně města Žebrák na Berounsku nová továrna. Za 350 milionů korun ji postaví japonská firma Muramoto. V první fázi zaměstná minimálně 70 lidí. V továrně, která je první investicí této firmy v Česku, se budou vyrábět součástky pro plazmové televize.

"Hledali jsme příležitost, jak se dostat do Evropy. Díky doporučení firmy Panasonic, pro kterou budeme dodávat součástky do její továrny v Plzni, nyní přicházíme do krásného českého města Žebrák," řekl při včerejším podpisu smlouvy prezident firmy Muramoto Industry Kohei Muramoto.

Část ze 14,5 milionu korun, které město za prodej pozemků získalo, podle starosty Daniela Havlíka použijí na opravu komunikací.

Před zahájením stavby ale musí také japonskému investorovi připravit na jeho pozemek veškeré sítě.

"Přípojku plynu, kanalizace, vodovodu a příjezdovou komunikaci začneme stavět v průběhu srpna a září. Projekt už je připraven," vysvětlil starosta.

Příchod dalších investorů lidé v Žebráku vítají. "V naší průmyslové zóně teď pracuje víc lidí, než kolik je obyvatel našeho města. Každá fabrika, kterou tu postaví, samozřejmě potřebuje opravy a údržbu. A to je práce pro živnostníky a řemeslníky z okolí," uvedl jeden z místních podnikatelů Antonín Sudík s tím, že on dodával své zboží na většinu staveb v průmyslové zóně.

Starosta Havlík připomněl, že město průmyslovou zónu, ve které dnes sídlí kolem desítky firem, začalo před lety budovat bez jakékoli dotace od státu. Pracuje v ní přes dva tisíce lidí.

V průmyslové zóně pracují lidé ze širokého okolí
"Nezaměstnanost je v našem městě pod pět procent. Do průmyslové zóny přijíždějí za prací lidé z Berounska, Příbramska, Rokycanska i Prahy. Předpokládám, že v těchto místech budou hledat pracovníky pro svoji novou továrnu i představitelé firmy Marumoto," podotkl starosta Žebráku Daniel Havlík.

Obchod zprostředkovala agentura Czechinvest a podílela se na něm také realitní kancelář Orion. Ta nyní v žebrácké průmyslové zóně nabízí dalších 5,3 hektaru pozemků.

"Na tomto území by už neměla působit žádná logistická firma. Dopravní zatížení území v okolí města je už vysoké. Vedení Žebráku nám dalo za úkol získat firmu, která se bude zabývat například lehkou strojírenskou výrobou," řekl makléř firmy Jiří Čadek.

Ilustrační foto

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz