Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Berounsku přibude další japonská továrna

  9:53aktualizováno  9:53
V dubnu příštího roku bude stát v průmyslové zóně města Žebrák na Berounsku nová továrna. Za 350 milionů korun ji postaví japonská firma Muramoto. V první fázi zaměstná minimálně 70 lidí. V továrně, která je první investicí této firmy v Česku, se budou vyrábět součástky pro plazmové televize.

"Hledali jsme příležitost, jak se dostat do Evropy. Díky doporučení firmy Panasonic, pro kterou budeme dodávat součástky do její továrny v Plzni, nyní přicházíme do krásného českého města Žebrák," řekl při včerejším podpisu smlouvy prezident firmy Muramoto Industry Kohei Muramoto.

Část ze 14,5 milionu korun, které město za prodej pozemků získalo, podle starosty Daniela Havlíka použijí na opravu komunikací.

Před zahájením stavby ale musí také japonskému investorovi připravit na jeho pozemek veškeré sítě.

"Přípojku plynu, kanalizace, vodovodu a příjezdovou komunikaci začneme stavět v průběhu srpna a září. Projekt už je připraven," vysvětlil starosta.

Příchod dalších investorů lidé v Žebráku vítají. "V naší průmyslové zóně teď pracuje víc lidí, než kolik je obyvatel našeho města. Každá fabrika, kterou tu postaví, samozřejmě potřebuje opravy a údržbu. A to je práce pro živnostníky a řemeslníky z okolí," uvedl jeden z místních podnikatelů Antonín Sudík s tím, že on dodával své zboží na většinu staveb v průmyslové zóně.

Starosta Havlík připomněl, že město průmyslovou zónu, ve které dnes sídlí kolem desítky firem, začalo před lety budovat bez jakékoli dotace od státu. Pracuje v ní přes dva tisíce lidí.

V průmyslové zóně pracují lidé ze širokého okolí
"Nezaměstnanost je v našem městě pod pět procent. Do průmyslové zóny přijíždějí za prací lidé z Berounska, Příbramska, Rokycanska i Prahy. Předpokládám, že v těchto místech budou hledat pracovníky pro svoji novou továrnu i představitelé firmy Marumoto," podotkl starosta Žebráku Daniel Havlík.

Obchod zprostředkovala agentura Czechinvest a podílela se na něm také realitní kancelář Orion. Ta nyní v žebrácké průmyslové zóně nabízí dalších 5,3 hektaru pozemků.

"Na tomto území by už neměla působit žádná logistická firma. Dopravní zatížení území v okolí města je už vysoké. Vedení Žebráku nám dalo za úkol získat firmu, která se bude zabývat například lehkou strojírenskou výrobou," řekl makléř firmy Jiří Čadek.

Ilustrační foto

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz