Na Berounsku přibude další japonská továrna

  9:53aktualizováno  9:53
V dubnu příštího roku bude stát v průmyslové zóně města Žebrák na Berounsku nová továrna. Za 350 milionů korun ji postaví japonská firma Muramoto. V první fázi zaměstná minimálně 70 lidí. V továrně, která je první investicí této firmy v Česku, se budou vyrábět součástky pro plazmové televize.

"Hledali jsme příležitost, jak se dostat do Evropy. Díky doporučení firmy Panasonic, pro kterou budeme dodávat součástky do její továrny v Plzni, nyní přicházíme do krásného českého města Žebrák," řekl při včerejším podpisu smlouvy prezident firmy Muramoto Industry Kohei Muramoto.

Část ze 14,5 milionu korun, které město za prodej pozemků získalo, podle starosty Daniela Havlíka použijí na opravu komunikací.

Před zahájením stavby ale musí také japonskému investorovi připravit na jeho pozemek veškeré sítě.

"Přípojku plynu, kanalizace, vodovodu a příjezdovou komunikaci začneme stavět v průběhu srpna a září. Projekt už je připraven," vysvětlil starosta.

Příchod dalších investorů lidé v Žebráku vítají. "V naší průmyslové zóně teď pracuje víc lidí, než kolik je obyvatel našeho města. Každá fabrika, kterou tu postaví, samozřejmě potřebuje opravy a údržbu. A to je práce pro živnostníky a řemeslníky z okolí," uvedl jeden z místních podnikatelů Antonín Sudík s tím, že on dodával své zboží na většinu staveb v průmyslové zóně.

Starosta Havlík připomněl, že město průmyslovou zónu, ve které dnes sídlí kolem desítky firem, začalo před lety budovat bez jakékoli dotace od státu. Pracuje v ní přes dva tisíce lidí.

V průmyslové zóně pracují lidé ze širokého okolí
"Nezaměstnanost je v našem městě pod pět procent. Do průmyslové zóny přijíždějí za prací lidé z Berounska, Příbramska, Rokycanska i Prahy. Předpokládám, že v těchto místech budou hledat pracovníky pro svoji novou továrnu i představitelé firmy Marumoto," podotkl starosta Žebráku Daniel Havlík.

Obchod zprostředkovala agentura Czechinvest a podílela se na něm také realitní kancelář Orion. Ta nyní v žebrácké průmyslové zóně nabízí dalších 5,3 hektaru pozemků.

"Na tomto území by už neměla působit žádná logistická firma. Dopravní zatížení území v okolí města je už vysoké. Vedení Žebráku nám dalo za úkol získat firmu, která se bude zabývat například lehkou strojírenskou výrobou," řekl makléř firmy Jiří Čadek.

Ilustrační foto

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Bývalí dealeři se spikli proti centrále Hyundai, zhodnotil rozhodčí soud

Demonstrace kvůli šéfovi Hyundai Vošickému.

Dealeři hromadně opouštějící prodejní síť korejské automobilky Hyundai dopustili takzvaného skupinového bojkotu, došel...

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...Najdete na iDNES.cz