Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na český trh vstoupila Privatbanka, od multimilionářů chce šest miliard

  14:26aktualizováno  14:26
Na tuzemský trh v srpnu vstoupila Privatbanka z finanční skupiny Penta, která se zaměřuje na bohatší soukromé osoby. Jejím cílem je do konce roku 2012 spravovat majetek klientů v objemu šest miliard korun a vybudovat tým privátních bankéřů.

Privatbanka - centrála v Bratislavě | foto: www.privatbanka.sk

Cílovou skupinou Privatbanky jsou lidé s milionovým majetkem v dolarech, tedy kolem 18 milionů korun. Takových osob je v tuzemsku podle odhadů až 17 tisíc a každoročně se zvyšuje o nejméně desetinu.

"Jde o jeden z nejdynamičtěji rostoucích trhů. Zároveň český trh nezaznamenal ani v důsledku krize takový propad jako jiné trhy," poukázal generální ředitel reprezentace Privatbanky v České republice Radovan Jakubčík. Privatbanka podle něj může být vhodná i pro lidi s finančním majetkem v řádu jednotek milionů korun.

Privatbanka klientům nabízí produkty navázané na investiční aktivity mateřské skupiny Penta, například podnikové dluhopisy, a zprostředkovává investiční nástroje dostupné na globálním finančním trhu. "Zároveň se jedná o menší banku, což vytváří předpoklad pro její vysokou flexibilitu a maximální míru diskrétnosti," poznamenal šéf tuzemského zastoupení.

Privatbanka několik let působí na Slovensku. Služby českým klientům nabízí na základě pravidel o svobodném poskytování přeshraničních bankovních služeb, tedy bez zřizování pobočky nebo zastoupení. "Pokud se nám podaří naplnit stanovené obchodní cíle, výhledově jsme připraveni rozšířit okruh poskytovaných služeb a etablovat se na českém bankovním trhu i formou zřízení pobočky," uvedl Jakubčík.

Slovenská Privatbanka má od agentury Moody's nízké ratingové známky Baa3.sk/SK-3 a E+. "Pro banku, která není součástí větší bankovní skupiny a která se specializuje na privátní bankovnictví, rating není určujícím parametrem. Aktuální úroveň ratingu považujeme za přiměřenou naší velikosti a našemu zaměření," uvedl ředitel tuzemského zastoupení banky.

O spolehlivosti a stabilitě Privatbanky podle Jakubčíka hovoří zejména to, že patří mezi nejlépe kapitalizované banky na Slovensku. Její kapitálová přiměřenost je okolo 16 procent, což je dvojnásobek zákonem požadovaného limitu.

Privatbanka dlouhodobě drží v likvidních aktivech více než dvě třetiny bilance, což je vysoce nadprůměrná hodnota. "Toto jsou argumenty, na základě kterých klienti posuzují bezpečnost Privatbanky při rozhodování o umístění svých finančních prostředků," vysvětloval Jakubčík.

Privatbanka je s bilanční sumou 12,7 miliardy slovenských korun (zhruba 10,7 miliardy Kč) jedním z nejmenších finančních domů na Slovensku. Firmu vlastní Penta od roku 2005, kdy ji odkoupila pod názvem Banka Slovakia.

Penta investuje i do maloobchodu, zdravotnictví, strojírenství, letecké výroby, energetiky či telekomunikací. Její konsolidované příjmy za loňský rok podle tisku byly zhruba 2,5 miliardy eur (asi 63,4 miliardy Kč). Skupina Penta má pět vlastníků, největší podíly drží Jaroslav Haščák a Marek Dospiva.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz