Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na český trh vstoupila Privatbanka, od multimilionářů chce šest miliard

  14:26aktualizováno  14:26
Na tuzemský trh v srpnu vstoupila Privatbanka z finanční skupiny Penta, která se zaměřuje na bohatší soukromé osoby. Jejím cílem je do konce roku 2012 spravovat majetek klientů v objemu šest miliard korun a vybudovat tým privátních bankéřů.

Privatbanka - centrála v Bratislavě | foto: www.privatbanka.sk

Cílovou skupinou Privatbanky jsou lidé s milionovým majetkem v dolarech, tedy kolem 18 milionů korun. Takových osob je v tuzemsku podle odhadů až 17 tisíc a každoročně se zvyšuje o nejméně desetinu.

"Jde o jeden z nejdynamičtěji rostoucích trhů. Zároveň český trh nezaznamenal ani v důsledku krize takový propad jako jiné trhy," poukázal generální ředitel reprezentace Privatbanky v České republice Radovan Jakubčík. Privatbanka podle něj může být vhodná i pro lidi s finančním majetkem v řádu jednotek milionů korun.

Privatbanka klientům nabízí produkty navázané na investiční aktivity mateřské skupiny Penta, například podnikové dluhopisy, a zprostředkovává investiční nástroje dostupné na globálním finančním trhu. "Zároveň se jedná o menší banku, což vytváří předpoklad pro její vysokou flexibilitu a maximální míru diskrétnosti," poznamenal šéf tuzemského zastoupení.

Privatbanka několik let působí na Slovensku. Služby českým klientům nabízí na základě pravidel o svobodném poskytování přeshraničních bankovních služeb, tedy bez zřizování pobočky nebo zastoupení. "Pokud se nám podaří naplnit stanovené obchodní cíle, výhledově jsme připraveni rozšířit okruh poskytovaných služeb a etablovat se na českém bankovním trhu i formou zřízení pobočky," uvedl Jakubčík.

Slovenská Privatbanka má od agentury Moody's nízké ratingové známky Baa3.sk/SK-3 a E+. "Pro banku, která není součástí větší bankovní skupiny a která se specializuje na privátní bankovnictví, rating není určujícím parametrem. Aktuální úroveň ratingu považujeme za přiměřenou naší velikosti a našemu zaměření," uvedl ředitel tuzemského zastoupení banky.

O spolehlivosti a stabilitě Privatbanky podle Jakubčíka hovoří zejména to, že patří mezi nejlépe kapitalizované banky na Slovensku. Její kapitálová přiměřenost je okolo 16 procent, což je dvojnásobek zákonem požadovaného limitu.

Privatbanka dlouhodobě drží v likvidních aktivech více než dvě třetiny bilance, což je vysoce nadprůměrná hodnota. "Toto jsou argumenty, na základě kterých klienti posuzují bezpečnost Privatbanky při rozhodování o umístění svých finančních prostředků," vysvětloval Jakubčík.

Privatbanka je s bilanční sumou 12,7 miliardy slovenských korun (zhruba 10,7 miliardy Kč) jedním z nejmenších finančních domů na Slovensku. Firmu vlastní Penta od roku 2005, kdy ji odkoupila pod názvem Banka Slovakia.

Penta investuje i do maloobchodu, zdravotnictví, strojírenství, letecké výroby, energetiky či telekomunikací. Její konsolidované příjmy za loňský rok podle tisku byly zhruba 2,5 miliardy eur (asi 63,4 miliardy Kč). Skupina Penta má pět vlastníků, největší podíly drží Jaroslav Haščák a Marek Dospiva.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz