Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na chybě v sociálním pojištění chtějí vydělat i daňoví poradci

  1:18aktualizováno  1:18
Zatímco stát může kvůli chybě v zákoně o sociálním pojištění z první poloviny roku 2007 přijít až o 130 miliard, někdo se na něm snaží vydělat už teď. Auditorské a právnické firmy jako o život nabízejí klientům zastupování při vymáhání přeplatku na pojistném a obě největší politické strany se snaží vytlouct politický kapitál.
Ušetřit na pojistném díky chybě v zákoně je pro mnohé podnikatele lákavé sousto. Ilustrační foto

Ušetřit na pojistném díky chybě v zákoně je pro mnohé podnikatele lákavé sousto. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

"Během pátku naši firmu kontaktovaly již dvě renomované poradenské kanceláře a nabízely nám, že se ujmou vymáhání našeho nároku, samozřejmě za nějaké to procento," říká Dalibor Dědek, majitel společnosti Jablotron. Na sociálním pojistném zaplatil za kritický půlrok 8,5 milionu korun a jeho vrácení striktně odmítá.

Poradenské a právnické firmy si říkají až o desítky procent z vymoženého pojistného. "Od našich klientů se dozvídáme, že dostávají nabídky na zastupování právními kancelářemi například za paušál 5 000 Kč plus 20 procent z vysouzené částky," říká Tomáš Ježek, spolumajitel společnosti Ježek Software, která vytváří účetní programy.

Byla to právě jeho firma, která v lednu 2007 našla díru v zákoně, na jejím základě odmítla platit sociální pojištění a poté, co ministerstvo práce její argumenty neuznalo, dala celou záležitost k soudu a ten jí dal za pravdu. Nejde jí o milion na odvedeném pojistném, ale o to, aby se zákony schvalovaly kvalitně a bez chyb.

Rozhodnout musí soud

Zda bude o vrácení pojistného žádat nyní, zvažuje i jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, Škoda Auto. "Do konce roku se určitě nerozhodneme," uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Firma odvádí asi sto milionů korun měsíčně a bude pro právníky lákavým soustem.

Zda se mají nač těšit, bude jasné zřejmě v lednu, kdy rozhodne Nejvyšší správní soud (NSS). Pokud stát zastupovaný Českou správou sociálního zabezpečení prohraje, hrozí mu, že bude muset vrátit firmám přes sto miliard korun na pojištění za jejich zaměstnance z první poloviny roku 2007.

Ze zákona tehdy při pozměňovacích návrzích senátního výboru pro sociální politiku vypadla definice vyměřovacího základu pro všechny zaměstnavatele.

Včera o případu jednal premiér s ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. "Problém považuji za mimořádně závažný," uvedl premiér s tím, že zatím nehledá recept na jeho řešení a počká na rozhodnutí NSS. Ministr financí nicméně potvrdil, že už teď řešení, kde vzít sto miliard, hledá.

Kdo za to může?

Z "kauzy pojistné" se stal přes víkend předmět politického boje. Strany, které se v době schvalování zákonů souvisejících s osudnou chybou vystřídaly u moci, ODS a ČSSD, přestaly sršet optimismem a házejí špínu jedna na druhou.

"Dle neoficiálních informací je NSS připraven rozhodnout ve prospěch příslušného zaměstnavatele," tvrdí ve své prezentaci ČSSD. Není se pak prý ani třeba soudit, firmě stačí zažádat do konce roku 2012 o vrácení přeplatku.

Bývalý ministr práce Petr Nečas (ODS), za jehož působení chyba v zákoně vznikla, kritizuje socialisty za "zbrklé, často zmatečné a chaotické projednávání mnoha zákonů, kdy docházelo k obrovskému množství legislativních chyb."

Že se v parlamentu rodí celá řada změn do zákonů, které se nedomyslí do konce, se naposledy ukázalo při hlasování o Janotově balíčku, kdy ani sami navrhovatelé změn nevěděli, co se schválilo.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Škodovka získala od Mladé Boleslavi pozemky, na kterých chce stavět

(ilustrační snímek)

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě Václava Klementa automobilce Škoda Auto, která za ně zaplatí 146...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Najdete na iDNES.cz