Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na chybě v sociálním pojištění chtějí vydělat i daňoví poradci

  1:18aktualizováno  1:18
Zatímco stát může kvůli chybě v zákoně o sociálním pojištění z první poloviny roku 2007 přijít až o 130 miliard, někdo se na něm snaží vydělat už teď. Auditorské a právnické firmy jako o život nabízejí klientům zastupování při vymáhání přeplatku na pojistném a obě největší politické strany se snaží vytlouct politický kapitál.
Ušetřit na pojistném díky chybě v zákoně je pro mnohé podnikatele lákavé sousto. Ilustrační foto

Ušetřit na pojistném díky chybě v zákoně je pro mnohé podnikatele lákavé sousto. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

"Během pátku naši firmu kontaktovaly již dvě renomované poradenské kanceláře a nabízely nám, že se ujmou vymáhání našeho nároku, samozřejmě za nějaké to procento," říká Dalibor Dědek, majitel společnosti Jablotron. Na sociálním pojistném zaplatil za kritický půlrok 8,5 milionu korun a jeho vrácení striktně odmítá.

Poradenské a právnické firmy si říkají až o desítky procent z vymoženého pojistného. "Od našich klientů se dozvídáme, že dostávají nabídky na zastupování právními kancelářemi například za paušál 5 000 Kč plus 20 procent z vysouzené částky," říká Tomáš Ježek, spolumajitel společnosti Ježek Software, která vytváří účetní programy.

Byla to právě jeho firma, která v lednu 2007 našla díru v zákoně, na jejím základě odmítla platit sociální pojištění a poté, co ministerstvo práce její argumenty neuznalo, dala celou záležitost k soudu a ten jí dal za pravdu. Nejde jí o milion na odvedeném pojistném, ale o to, aby se zákony schvalovaly kvalitně a bez chyb.

Rozhodnout musí soud

Zda bude o vrácení pojistného žádat nyní, zvažuje i jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, Škoda Auto. "Do konce roku se určitě nerozhodneme," uvedl mluvčí firmy Jaroslav Černý. Firma odvádí asi sto milionů korun měsíčně a bude pro právníky lákavým soustem.

Zda se mají nač těšit, bude jasné zřejmě v lednu, kdy rozhodne Nejvyšší správní soud (NSS). Pokud stát zastupovaný Českou správou sociálního zabezpečení prohraje, hrozí mu, že bude muset vrátit firmám přes sto miliard korun na pojištění za jejich zaměstnance z první poloviny roku 2007.

Ze zákona tehdy při pozměňovacích návrzích senátního výboru pro sociální politiku vypadla definice vyměřovacího základu pro všechny zaměstnavatele.

Včera o případu jednal premiér s ministrem financí Eduardem Janotou a ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. "Problém považuji za mimořádně závažný," uvedl premiér s tím, že zatím nehledá recept na jeho řešení a počká na rozhodnutí NSS. Ministr financí nicméně potvrdil, že už teď řešení, kde vzít sto miliard, hledá.

Kdo za to může?

Z "kauzy pojistné" se stal přes víkend předmět politického boje. Strany, které se v době schvalování zákonů souvisejících s osudnou chybou vystřídaly u moci, ODS a ČSSD, přestaly sršet optimismem a házejí špínu jedna na druhou.

"Dle neoficiálních informací je NSS připraven rozhodnout ve prospěch příslušného zaměstnavatele," tvrdí ve své prezentaci ČSSD. Není se pak prý ani třeba soudit, firmě stačí zažádat do konce roku 2012 o vrácení přeplatku.

Bývalý ministr práce Petr Nečas (ODS), za jehož působení chyba v zákoně vznikla, kritizuje socialisty za "zbrklé, často zmatečné a chaotické projednávání mnoha zákonů, kdy docházelo k obrovskému množství legislativních chyb."

Že se v parlamentu rodí celá řada změn do zákonů, které se nedomyslí do konce, se naposledy ukázalo při hlasování o Janotově balíčku, kdy ani sami navrhovatelé změn nevěděli, co se schválilo.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz