Na dlužníky si došlápnou Američané

P r a h a - Na neplatiče, kteří si od tuzemských bank napůjčovali peníze a nenamáhali se s jejich vracením, si došlápnou tvrdí vymahači dluhů. Státní Konsolidační banka, v níž se špatné úvěry tuzemských finančních ústavů nashromáždily, totiž dostala od vlády souhlas, aby prodala první velký balík nesplácených půjček v původní hodnotě 20 miliard korun. "Bude to za nejvyšší nabízenou cenu z veřejné soutěže a půjde o přímý prodej úvěrů," sdělil ministr financí Pavel Mertlík.

Podle neoficiálních informací zvítězila americká investiční banka Goldman Sachs s nabídkou mírně převyšující částku 1,3 miliardy korun, tedy těsně pod 7 procenty původní hodnoty půjček.

Goldman Sachs je mimo jiné poradcem státu při prodeji Komerční banky a v užším kole výběru podle dostupných informací porazil nabídky firem Lone Star a GE Capital.

"Rozdíl v navržených částkách byl v řádu stovek milionů korun," uvedl bez uvedení jména vítěze Mertlík.

Proč mají mít nyní dlužníci strach? Nový majitel dluhů totiž zahájí jejich vymáhání, a to buď formou jejich přeměny na majetek, tedy převzetím podniku, jeho ozdravením a následným prodejem. Může rovněž firmy tvrdě tlačit alespoň k částečnému splácení nebo je poslat do likvidace či konkursu.

Ztrátu si ovšem po prodeji tohoto balíku nesplácených půjček připíše i Konsolidační banka a v konečném důsledku daňoví poplatníci - a to ve výši 11 miliard korun . Špatné úvěry od komerčních bank totiž nakoupila za nižší než původní cenu, a to zhruba 12,5 miliardy korun.

Dalším zlom v likvidaci nedobytných dluhů v rukou státu by měla znamenat přeměna Konsolidační banky na Českou konsolidační agenturu. Kabinet včera schválil a poslal parlamentu návrh zákona o této agentuře, která by měla začít fungovat od 1. září letošního roku.

Konsolidační agentura převezme jednak všechny pohledávky Konsolidační banky a jejich dceřiných společností s výjimkou České inkasní, tedy celkem v původní hodnotě přes 300 miliard korun. "Agentura převezme správu problémových aktiv a bude se snažit o jejich zhodnocení. Druhým úkolem bude dokončení restrukturalizace vybraných velkých firem," sdělil ministr financí Pavel Mertlík.

Zásadní změnou je, že agentura na rozdíl od banky již nebude moci poskytovat podnikům jakékoliv další úvěry - ještě loni přitom například vláda rozhodla, že banka pomůže půjčkou ve výši 2,8 miliardy korun ocelárně Vítkovice či 700 miliony korun Zetoru. "Vlastníci firem možná mají obavy, co s nimi bude. Jenomže pro lidi,kteří v nich pracují, může být i konkurs a změna majitele podniku velkým přínosem," soudí prezident odborového svazu Kovo Jan Uhlíř. Poslední pokusy ministerstva průmyslu zajistit financování firem pomocí státu jsou podle ekonomů nebezpečné hlavně proto, že mohou narazit na odpor Evropské komise.