Podle analytika Jiřího Havla by stát pomohl se splácením hypoték lidem, kteří přišli o práci a nemají jiné příjmy. Ilustrační foto

Podle analytika Jiřího Havla by stát pomohl se splácením hypoték lidem, kteří přišli o práci a nemají jiné příjmy. Ilustrační foto | foto: ČTK

Na dojíždění za prací dáme měsíčně až 3 500 korun, slibuje ČSSD

  • 1636
ČSSD před podzimními volbami do Sněmovny slibuje finanční pomoc firmám i lidem, které zasáhla hospodářská krize. Měsíční příspěvek až 3 500 korun na dopravu chce dát těm, kteří přijdou o práci a za novým místem budou muset dojíždět do jiného města. Další finanční pomoc chce pro občany, již kvůli ztrátě zaměstnání nejsou schopni splácet hypotéku.

Zástupci ČSSD návrhy představili na pondělní tiskové konferenci. Pro peníze na financování chtějí sáhnout do státní pokladny, která však kvůli dopadům krize chudne.

Ekonom ČSSD Jiří Havel ale tvrdí, že by soubor opatření pro státní kasu nepředstavoval vyšší výdaje. "Rozpočet to vyjde úplně nastejno: buď budete lidem platit příspěvky v nezaměstnanosti, nebo jim dáte tenhle příspěvek, dopad na rozpočet je neutrální," řekl iDNES.cz Havel.

Příspěvek určený na dojíždění za prací mimo území trvalého bydliště má lidi motivovat k tomu, aby hledali zaměstnání dál od domova. Příspěvek by se počítal podle vzdálenosti - pokud by člověk dojížděl do 30 kilometrů od domova, činil by 1 300 korun měsíčně, nejvyšší příspěvek 3 500 korun by dostávali lidé dojíždějící za prací nad 600 kilometrů.

Hlavní ekonom Patria David Marek připouští, že lidé by díky této "pobídce" mohli dostat větší chuť za prací dojíždět, zároveň však uvedl, že nejdůležitějším hlediskem je nyní co nejmenší zadlužení státu.

"Pokud by to bylo (finance na příspěvky) ze státního rozpočtu, jde o rozdávání peněz, které nejsou k dispozici," řekl iDNES.cz Marek.

Starosta: Raději investiční pobídky

Za hloupost považuje návrh Jindřich Mareš (ODS), starosta Nového Boru, kde letos zkrachovaly místní sklárny, o práci přišlo přes 1 500 lidí a nezaměstnanost se ztrojnásobila.

"Určitě to není smysluplný návrh. Stát přece z krizového rozpočtu nemůže rozdávat další peníze, když je nemá. Kdyby stát měl ty peníze, tak ať zvyšuje porodné, důchody a dává lidem peníze, ale my ty finance v rozpočtu nemáme," reagoval.

"Stát ty peníze akorát vezme podnikatelům a ti pak budou zase jen propouštět. Je to začarovaný kruh. Raději bych zavedl lepší investiční pobídky pro podnikatele," dodal Mareš.

Firmám chtějí socialisté pomoci tak, že by za ně platili část odvodů do zdravotního a sociálního pojištění. Příspěvek by byl určen pro zaměstnavatele, kteří z vážných provozních důvodů nemohou zaměstnancům přidělit práci a poskytují jim náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent.

Pokud by firma nejméně na rok zaměstnala člověka, který je minimálně čtvrt roku v evidenci úřadu práce, stát by mu na jeho výplatu přispěl 15 až 30 procent.

Důchodcům na přilepšenou 2 400 Kč

Stát by podle plánu ČSSD pomáhal i lidem, kteří kvůli ztrátě zaměstnání nemají peníze na splácení hypoték. "Jedná se o návratnou výpomoc, kdy dlužník bude zapůjčenou částku splácet i s přiměřeným úrokem, splátky mu však budou po dobu jeho zařazení do programu odloženy. Podpora tedy nebude mít žádný vliv na schodek rozpočtu ani na veřejné zadlužení," řekl stranický ekonom Jiří Havel.

Na pomoc by dosáhli lidé, kteří splácejí úvěr na nemovitost, v níž mají trvalé bydliště, a nemají jiné příjmy, ze kterých by hypotéku spláceli. Další podmínkou je poskytnutí úvěru do konce roku 2008 a jeho řádné splácení do dne ztráty zaměstnání nebo data požádání o státní pomoc. Výše poskytnuté státní půjčky nesmí přesáhnout 2,5 milionu korun.

Nápad se ani trochu nelíbí ODS. Strana ho označila za "populistický trik, který má Jiřímu Paroubkovi pomoci ve volbách". "Převzetí hypoték by především otevřelo prostor pro spekulace a nahrávalo by korupci. Kdo by rozhodoval o tom, jakou hypotéku převzít a jakou ne?" řekl ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Důchodcům by socialisté na konci března příštího roku rádi vyplatit 13. důchod ve výši 2 400 korun. Peníze chtějí získat z výnosů polostátního gigantu ČEZ.

Zda se ČSSD podaří program prosadit, se ale ukáže až po podzimních volbách. Problém by mohl být také s financováním. Ve státní pokladně totiž už teď chybí víc peněz, než bylo v plánu na celý letošní rok, a ministr financí Eduard Janota nyní pracuje na obrysech státního rozpočtu na příští rok, který se proti původním plánům výrazně ztenčí.


,