Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na dokončení dálnice do Ostravy schází peníze

  11:01aktualizováno  11:01
Řidiči, kteří se těšili, že na podzim budou moci jet z Ostravy po dálnici až do Prahy, mají asi smůlu. Kvůli nedostatku peněz hrozí, že se výstavba chybějících úseků zastaví. Nečekanou a překvapivou informaci o potížích při financování stavby dálnice potvrdil MF DNES viceprezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Pavel Vítek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Stát zatím neví, kde by mohl peníze najít," řekl Pavel Vítek. "Hledají se stavby, na kterých by stát mohl omezit financování. To se netýká těch, které jsou financovány i ze zdrojů Evropské unie. O ty peníze bychom jinak přišli. A výstavba dálnice D47 bohužel patří do té první kategorie, takže se může stát, že se její financování zastaví," dodal Vítek.

Pokud se financování výstavby dálnice zastaví, bude hrozit, že se řidiči propojení se zbytkem dálniční sítě hned tak nedočkají.

Podle původních plánů mělo být propojení na zbytek dálniční sítě v republice hotovo v listopadu 2010.

"S otevřením počítáme v listopadu příštího roku. Jen v případě nepřízně počasí nebo kdyby scházely peníze, tak bychom úsek otevřeli až v prosinci," řekl před pouhými dvěma měsíci Roman Kluzák z tiskového odboru Ředitelství silnic a dálnic.

Situace se ale během dvou měsíců dramaticky změnila.

"Při stanovování termínu dokončení dálnice se vycházelo z předpokladů o příjmech fondu starých dva roky. Ty se ale nepodařilo naplnit," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

"Dostavění dálnice do Ostravy je ale pro ministerstvo jednou z priorit. Na duben je naplánován kontrolní den dálnice, kterého by se měl zúčastnit i pan ministr. Ten by měl na Ostravsko přijet s konkrétním řešením celého problému," dodal Pavel Kupka.

Ve hře je několik variant

Řešením, kterého se všichni obávají nejvíce, je úplné zastavení prací na výstavbě zbývajících úseků dálnice. To by znamenalo, že se řidiči při cestě z Ostravy dostanou maximálně několik kilometrů za Klimkovice, kde současná dálnice končí, a ve směru od Olomouce budou muset sjet z dálnice u Bělotína.

"Zatím nevíme, jak to bude, zda budeme stavět například jen jeden pruh dálnice tak, aby byl hotový, to bychom mohli do listopadu stihnout," vysvětluje Jan Gogela, manažer výstavby dálnice D47 z Ředitelství silnic a dálnic.

"Problém je ale v tom, že tento způsob výstavby je silně neekonomický. Když se staví oba pruhy dálnice najednou, vyjde to podstatně levněji," přibližuje další problémy související s nedostatkem peněz na výstavbu dálnice mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Úsek dálnice D47 mezi Bělotínem, Hladkými Životicemi a Bílovcem je pro fungování dálnice nejdůležitější. Bez něj nemá již otevřená část dálnice v bezprostředním okolí Ostravy prakticky smysl.

"Hledáme způsob, jak jej postavit," přiznává Martin Kupka. "Kvůli nedostatku peněz musíme najít kompromisní řešení pro výstavbu tohoto úseku, protože je nám jasné, nakolik je dálnice pro Ostravu důležitá. V současnosti hodnotíme, jak na tom jednotlivé stavby dálnice ve druhé polovině roku budou, snažíme se vše vyřešit tak, aby se nemuselo přestat stavět," dodává mluvčí.

Je ovšem velice pravděpodobné, že se stavět přestane. Minimálně na úseku mezi Bohumínem a státní hranicí s Polskem. Tento úsek se začal stavět jako poslední a problémy byly i na polské straně, kde se má dálnice napojit na polskou autostrádu A1. Jednou z možných variant tak je, že se tento úsek přestane stavět úplně a ušetřené peníze se využijí právě na výstavbu dálnice mezi Bělotínem a Bílovcem.

"V současnosti se jedná o možnostech státního rozpočtu a rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, ze kterého je výstavba dálnice financována. Ve hře jsou také evropské peníze, zde sice příliš možností není, ale snažíme se udělat vše pro to, abychom mohli dotace z Bruselu získat," dodal Martin Kupka.

Opozdí se i výstavba přivaděčů

Prvními stavbami, které mohou být kvůli shánění prostředků na dostavění dálnice odloženy, mohou být dálniční přivaděče.

Ministerstvo dopravy se tak může dostat do paradoxní situace. Na začátku tohoto roku totiž zpoplatnilo provoz na silnicích R48 a R56, přestože dříve jeho zástupci prohlašovali, že dokud nebudou tyto silnice napojeny na dálnici, k jejich zpoplatnění nedojde.

Dálniční přivaděč na Místeckou ulici, který by měl dálnici propojit se silnicí R56 ale s největší pravděpodobností padne za oběť shánění peněz pro dostavbu dálnice mezi prvními. Obyvatelé kraje tak budou muset platit několik let zbytečně dálniční poplatky za používání silnice, ze které se na dálnici vůbec nedostanou. Zpoplatnění obou silnic zvýšilo dopravní zatížení přilehlých obcí, jako je Sviadnov, Žabeň, Paskov nebo Hrabová až o třetinu.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Z loňského výběru mýta získají dopravci 213 milionů korun zpět

Ilustrační snímek

Český stát vrátí kamionovým dopravcům ze zaplaceného mýta téměř 213 milionů korun. Vratka poplatků za množstevní slevy...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Najdete na iDNES.cz