Na dovolenou v cizině zamíří každý druhý

  0:01aktualizováno  0:01
Lidé v Česku utrácejí za rekreaci stále více peněz. Každý druhý chce letos prožít dovolenou za hranicemi, pokud možno u moře. A ne jeden, ale dva týdny. Jen polovina Čechů letos stráví dovolenou v tuzemsku a jejich podíl klesá.

Dovolenou v tuzemsku si loni podle průzkumu agentury Median vybralo 65 procent oslovených lidí, letos ji takto plánuje pouze 52 procent lidí. S tím souvisí i výrazný propad počtu lidí trávících volno na chalupě - před třemi lety to bylo 35 procent, loni pouze pětina lidí.

Češi vyrážející do zahraničí míří letos stejně jako v předchozích letech zejména do Chorvatska, Řecka, Španělska a Itálie. A to hlavně k moři. Postupně však vzrůstá zájem i o vysokohorskou turistiku a exotičtější kraje - Afriku či Asii.

"Podle mých zkušeností se trh polarizuje, sílí skupina lidí, kteří dávají výhradně přednost leteckým zájezdům a vybírají z dražšího ubytování. Vedle nich je ale další skupina lidí, kteří čekají na zájezdy na poslední chvíli. Stoupá také zájem o drahou exotickou dovolenou," říká prezident Asociace soukromých cestovních kanceláří Vlastimil Světlík.

To potvrzují i cestovní kanceláře. Podle mluvčího Čedoku Petra Ulrycha dává více klientů oproti předchozím rokům přednost letecké přepravě před vlastním autem či společným autokarem. Lidé také volí delší dovolenou než pouze týdenní. 

Zájezdy zdražily, ale jen mírně
Ceny zahraničních zájezdů drží na uzdě konkurence. Kvůli ní si cestovní kanceláře nemohou v průběhu roku dovolit zvýšit ceny, nechtějí-li ztratit klienty.

Ani silný dolar, ani drahá ropa nepřimějou již letos zřejmě cestovní kanceláře ke zdražení zahraničních zájezdů. V porovnání s loňským rokem však i bez toho zaplatí lidé v průměru za stejný zájezd o tři až deset procent více než loni.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Věra Kudynová odhaduje letošní navýšení cen zhruba o tři až pět procent. V Čedoku půjde "maximálně o deset procent," říká jeho mluvčí Petr Ulrych.

Na dražší ropu, nepříznivý kurs koruny k dolaru či zavedené povinné pojištění proti krachu oba konkurenti shodně nemíní reagovat. Podle odborníků právě díky soupeření, které mezi nimi panuje.

Náchylnější k úpravě cen bývají v průběhu roku menší cestovní kanceláře, které případné větší změny kursu či jiných faktorů nemohu pokrýt ze svých zdrojů.

Tajemník Asociace českých cestovních kanceláří Miroslav Ehl proto vítá, že se například podařilo odložit zavedení silniční daně v Rakousku. To původně Rakousko ohlásilo na červenec, začne však platit až od listopadu.

"Cestovní kanceláře byly zděšené," říká Ehl. Podle něho by zavedené silniční daně již od léta zkomplikovalo například odbavení v Chorvatsku. "Ceny si dodatečně nechce nikdo upravovat," říká Ehl.

Podle ekonomů se však již v květnu promítly do cen zájezdů vyšší ceny ropy či povinné pojištění. Oproti stejnému období loni zájezdy podražily o více než deset procent, a výrazně tak přispěly k růstu inflace.

Obvyklý je takto výrazný růst cen zájezdů podle Davida Marka z Patria Finance až v červnu a červenci, což souvisí s nastupující letní sezonou.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Nigérie zavedla linku na ohlašování zmetků, vyvolalo to posměch

Ilustrační snímek

Nigerijci mohou nově telefonicky nahlásit kontrolnímu úřadu SON produkty nevalné kvality. Jenomže propagační materiály...

Najdete na iDNES.cz