Premiér Petr Nečas řekl iDNES.cz, že k pokrytí důchodového účtu vláda využije i peníze z dividend, zejména od ČEZ.

Premiér Petr Nečas řekl iDNES.cz, že k pokrytí důchodového účtu vláda využije i peníze z dividend, zejména od ČEZ. | foto: Dan Materna, MAFRA

Na důchody chce Nečas příští rok použít i 15 miliard z dividend od ČEZ

  • 494
Při sestavování rozpočtu na příští rok si vláda pomůže 10 až 15 miliardami z privatizačního účtu, tedy zejména z dividend ČEZ, které dá na důchody. Na dotaz iDNES.cz to řekl premiér Petr Nečas. Ani porada ekonomických ministrů se ale neshodla, zda vláda navrhne schodek rozpočtu na příští rok 95, nebo 105 miliard.

"Obě předložené varianty počítají se zapojením dividend ve výši 15 miliard korun," sdělil iDNES.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 po tříhodinové úterní poradě ekonomických ministrů řekl, že pořád platí, že při jednání vlády budou na stole dvě varianty - že schodek státního rozpočtu na příští rok bude 105 miliard korun, nebo 95 miliard korun, ale to jen v případě, že se strany shodnou na sjednocení DPH na 19 procentech. Kalousek preferuje stejně jako premiér nižší schodek. Spor v koalici ale rozsekne až vláda.

Pokud ministři zvolí variantu 105 miliard korun, půjde podle Nečase na pokrytí důchodového účtu z dividend 10 miliard. "Dominantní roli v tom hraje ČEZ," potvrdil iDNES.cz Nečas. Z privatizačního účtu nyní stát financuje například odstraňování starých ekologických zátěží.

Staronový předseda VV Radek John na tiskové konferenci k výsledkům hlasování registrovaných členů strany.

S devatenáctiprocentní jednotnou DPH zatím Věci veřejné nesouhlasí. "Je to past na střední třídu a na nízkopříjmové skupiny obyvatel, které by nesly tu největší tíhu reformy," řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Za lepší by považovaly, kdyby se o procento zvýšila daň pro firmy. "Navýšení firemních daní o jeden procentní bod nebo omezení daňových výjimek by mohlo vynést šest až osm miliard korun," argumentuje šéf poslanců VV Vít Bárta. Navrhl také, aby se čtyři miliardy škrtly ministerstvu obrany.

Zvyšování daní firmám ale Nečas v době křehkého ekonomického růstu označil za hloupost. A Věci veřejné to nemají šanci přes ODS a TOP 09 prosadit. To potvrdila i porada ekonomických ministrů. Návrhy VV zvýšit daně firmám narazily. A ministři za Věci veřejné Kamil Jankovský (místní rozvoj) a Pavel Dobeš (doprava) odešli z jednání beze slova. Věci veřejné se ještě poradí, co udělají.

"Zvýšit přímé daně by bylo velmi neodpovědné, podvázalo by to ekonomický růst do budoucna," řekl po schůzce ministrů šéf resortu práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.

Brutální škrtání u školství se pro příští rok podařilo odvrátit

Nečas podporuje stejně jako Kalousek variantu s jednotnou sazbou DPH ve výši 19 procent, s výjimkou pro léky, knihy a tisk. Sazba může být podle premiéra 10 procent, ale i jiná.

Ministr kultury Jiří Besser v rozhovoru pro MF DNES

Ministr kultury Jiří Besser, který přišel na poradu ekonomických ministrů právě kvůli plánu vlády nezdražit knihy a noviny, iDNES.cz řekl, že měl z jednání pocit, že VV nakonec na DPH 19 procent s výjimkou pro léky, knihy a noviny kývnou.

"Veškerý výnos navíc ze zvýšení DPH půjde ve prospěch důchodového účtu, na nic jiného to nebude možné použít," řekl Nečas.

Spor o rozpočet vypukl proto, že se Věcem veřejným nelíbil původní návrh ministra Kalouska. Šokovalo je, že jedna z pracovních verzí rozpočet školství na příští rok snižovala o 9 miliard oproti letošnímu roku. To by podle VV znemožnilo přidat 4 miliardy učitelům na platy, jak se koalice dohodla.

Postupně se při jednání koalice částka pro ministerstvo školství měnila až k zatím poslední verzi, podle níž by školství mělo mít 121,4 miliardy korun oproti letošním 121 miliardám. Doprava, druhý resort, s jehož rozpočtem byly VV nespokojeny, si příští rok polepší o 3 až 9 miliard oproti letošním 21,6 miliardám korun - a to podle toho, na jaké verzi DPH se politici dohodnou.