Na džungli platí křovinořez

  11:00aktualizováno  11:00
Udržovaný trávník je nádherný, ale bývá výsledkem úmorné práce. Na začátku je zaplevelená přerostlá zahrada - s ní si žádná rotační sekačka neporadí. A s pořádným svahem také ne.
Pozor: některé vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku

Pozor: některé vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku | foto: Profimedia.cz

Co udělat s pozemkem, zarostlým vysokou trávou s dužnatými stonky, tvrdými kopřivami, v níž se schovávají drny i kameny a možná i náletovými dřevinami? Tady pomůže jen křovinořez, případně výkonná strunová sekačka zvaná vyžínač, na velkých plochách sekačka bubnová.

Také zde platí: při nákupu nešetřete za každou cenu. Nejlevnější "strunovky" se totiž hodí pouze na dosekávání trávy u obrubníků či kolem stromů.

S nejlevnějšími se můžete spálit
Elektrické strunové sekačky se dají koupit už za 400 korun. Ale s nejlevnějším strojem se můžete spálit, a to doslova.

"Takové vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku. Doporučuji s nimi pracovat maximálně pět až sedm minut, pak vypnout a nechat vychladnout. Jinak se motor může zničit," říká odborník na zahradní techniku firmy Hornbach Martin Procházka, který tvrdí, že ceny slušnějších vyžínačů začínají u devítisetkorunové hranice.

Tenká struna jen na trávu
Kvalitnější stroje mají další výhody: více a silnějších strun (dvě až čtyři), a tím větší záběr, robustnější konstrukci, teleskopické nastavení výšky tyče, naklápěcí hlavu, k některým lze přikoupit i kolečka pro snadnější manipulaci. Ceny se pohybují od zhruba tří až do 12 tisíc korun.

"Existuje i hlava s plastovými plovoucími noži, které se hodí na hrubší porost třeba s kopřivami a šťovíkem. Obyčejná struna 1,6 milimetru zvládne opravdu jen trávu," říká Procházka.

Vyžínače se také liší způsobem vysunování struny z rotační hlavy. Když se struna urazí, u nejobyčejnějších strojů ji musíte vytáhnout ručně, u poloautomatické zmáčknutím hlavy, nejkomfortnější ji pak vysunou odstředivou silou automaticky. Strunu je vždy třeba zarovnat vestavěným nožem, aby nebyla delší než ochranný kryt.

Víceúčelový křovinořez
Pro těžší práci je vhodné použít křovinořez. Může mít i strunu, pak se mu říká motorová kosa. Hlavní rozdíl není v tom, že je vybaven benzinovým motorem (existuje i několik elektrických křovinořezů), ale ve způsobu práce a držení.

Zatímco vyžínač se drží oběma rukama za rukojeť, křovinořez se zavěšuje na popruhy na záda či na rameno a ovládá se řídítky. Ve vyžínači také nelze použít nůž, pouze strunu. V křovinořezu obojí a ještě více: v příslušenství může být i pět nástavců, třeba na zametání sněhu, vyřezávání větví či kultivátor.

Nejlevnější motorové kosy v takzvané kategorii hobby se dají pořídit už za 3500 korun, "farmářská" třída pro častější používání stojí přes 10 tisíc korun, nejdražší profi stroje od 20 do 30 tisíc.

"Rozdíly jsou kromě komfortu - třeba antivibrační rukojeti - i ve výkonu motoru. Silnější zvládne právě sekání náletové buřiny buď speciální zubatou strunou nebo troj-, čtyř- či vícebřitým nožem. Jsou i nože, které vypadají jako řetěz motorové pily, ty stačí i na menší kmínky," říká prodejce zahradní techniky Husqvarna Patrik Machek.

Záleží na každém gramu
Naprostá většina motorů u křovinořezů je na rozdíl od sekaček dvoutaktní, to znamená, že se do nich používá benzin smíchaný s olejem v poměru 1:50. Výhodou je, že motor už nepotřebuje samostatné tlakové mazání a je možné jej jakkoliv naklánět - a tedy sekat prudké svahy.

Přednedávnem se objevily i čtyřtaktní motory, lidé si je ale moc neoblíbili: jsou totiž o třetinu větší a těžší. "To je nepříjemné u stroje, který máte třeba pět hodin na zádech. To se pozná každé deko," tvrdí Martin Procházka.

Buben a lišta: účinné, ale drahé
S křovinořezy a vyžínači však nelze sekat rozsáhlé plochy, bylo by to příliš namáhavé. Ale co když mám rozsáhlý pozemek, na němž budu chtít sekat vysokou trávu? "Na nekvalitní povrch je lepší vzít bubnovou sekačku, s talířem a plovoucími noži, které se při nárazu na překážku bez zničení vrátí. Ty už ale stojí kolem 25 tisíc korun," doplňuje výčet možností Procházka.

Pokud je pozemek upravený, lze použít lištovou sekačku, jejíž cena začíná na úrovni 17 tisíc korun. "Hodí se, pokud chci trávu na krmení a mám pozemek bez kamení a velkých drnů. Radím nechat tak patnácti centimetrové strniště, aby se mezi zuby v liště nedostaly kamínky," říká Patrik Machek.

Křovinořez se dá použít také na zastřihávání živého plotu, a dokonce na zametání sněhu

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu psacích potřeb pro prvňáčky

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct inkoustových per a rollerů. Vybrali jsme takové psací potřeby, které výrobci nebo prodejci...

GLOSA: Při nákupu bez plastu přijdete nejméně o čtyři pětiny věcí

Členové Autonomní skupiny aktivistů proti plastu (ASAPP) polepili v jednom z...

Nakupovat „bez plastu“ jde už dnes. Jen se zákazník musí smířit s tím, že při výběru přijde o dobré čtyři pětiny věcí a...

McDonald’s mění receptury. Pod tlakem trendu zdravé výživy jsou i ostatní

McDonald’s

V USA už nabízí největší fast-foodový řetězec McDonald’s většinu burgerů bez konzervantů. Postupně by měly tyto...Najdete na iDNES.cz