Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na džungli platí křovinořez

  11:00aktualizováno  11:00
Udržovaný trávník je nádherný, ale bývá výsledkem úmorné práce. Na začátku je zaplevelená přerostlá zahrada - s ní si žádná rotační sekačka neporadí. A s pořádným svahem také ne.
Pozor: některé vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku

Pozor: některé vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku | foto: Profimedia.cz

Co udělat s pozemkem, zarostlým vysokou trávou s dužnatými stonky, tvrdými kopřivami, v níž se schovávají drny i kameny a možná i náletovými dřevinami? Tady pomůže jen křovinořez, případně výkonná strunová sekačka zvaná vyžínač, na velkých plochách sekačka bubnová.

Také zde platí: při nákupu nešetřete za každou cenu. Nejlevnější "strunovky" se totiž hodí pouze na dosekávání trávy u obrubníků či kolem stromů.

S nejlevnějšími se můžete spálit
Elektrické strunové sekačky se dají koupit už za 400 korun. Ale s nejlevnějším strojem se můžete spálit, a to doslova.

"Takové vyžínače mívají velký problém s chlazením a nemají tepelnou pojistku. Doporučuji s nimi pracovat maximálně pět až sedm minut, pak vypnout a nechat vychladnout. Jinak se motor může zničit," říká odborník na zahradní techniku firmy Hornbach Martin Procházka, který tvrdí, že ceny slušnějších vyžínačů začínají u devítisetkorunové hranice.

Tenká struna jen na trávu
Kvalitnější stroje mají další výhody: více a silnějších strun (dvě až čtyři), a tím větší záběr, robustnější konstrukci, teleskopické nastavení výšky tyče, naklápěcí hlavu, k některým lze přikoupit i kolečka pro snadnější manipulaci. Ceny se pohybují od zhruba tří až do 12 tisíc korun.

"Existuje i hlava s plastovými plovoucími noži, které se hodí na hrubší porost třeba s kopřivami a šťovíkem. Obyčejná struna 1,6 milimetru zvládne opravdu jen trávu," říká Procházka.

Vyžínače se také liší způsobem vysunování struny z rotační hlavy. Když se struna urazí, u nejobyčejnějších strojů ji musíte vytáhnout ručně, u poloautomatické zmáčknutím hlavy, nejkomfortnější ji pak vysunou odstředivou silou automaticky. Strunu je vždy třeba zarovnat vestavěným nožem, aby nebyla delší než ochranný kryt.

Víceúčelový křovinořez
Pro těžší práci je vhodné použít křovinořez. Může mít i strunu, pak se mu říká motorová kosa. Hlavní rozdíl není v tom, že je vybaven benzinovým motorem (existuje i několik elektrických křovinořezů), ale ve způsobu práce a držení.

Zatímco vyžínač se drží oběma rukama za rukojeť, křovinořez se zavěšuje na popruhy na záda či na rameno a ovládá se řídítky. Ve vyžínači také nelze použít nůž, pouze strunu. V křovinořezu obojí a ještě více: v příslušenství může být i pět nástavců, třeba na zametání sněhu, vyřezávání větví či kultivátor.

Nejlevnější motorové kosy v takzvané kategorii hobby se dají pořídit už za 3500 korun, "farmářská" třída pro častější používání stojí přes 10 tisíc korun, nejdražší profi stroje od 20 do 30 tisíc.

"Rozdíly jsou kromě komfortu - třeba antivibrační rukojeti - i ve výkonu motoru. Silnější zvládne právě sekání náletové buřiny buď speciální zubatou strunou nebo troj-, čtyř- či vícebřitým nožem. Jsou i nože, které vypadají jako řetěz motorové pily, ty stačí i na menší kmínky," říká prodejce zahradní techniky Husqvarna Patrik Machek.

Záleží na každém gramu
Naprostá většina motorů u křovinořezů je na rozdíl od sekaček dvoutaktní, to znamená, že se do nich používá benzin smíchaný s olejem v poměru 1:50. Výhodou je, že motor už nepotřebuje samostatné tlakové mazání a je možné jej jakkoliv naklánět - a tedy sekat prudké svahy.

Přednedávnem se objevily i čtyřtaktní motory, lidé si je ale moc neoblíbili: jsou totiž o třetinu větší a těžší. "To je nepříjemné u stroje, který máte třeba pět hodin na zádech. To se pozná každé deko," tvrdí Martin Procházka.

Buben a lišta: účinné, ale drahé
S křovinořezy a vyžínači však nelze sekat rozsáhlé plochy, bylo by to příliš namáhavé. Ale co když mám rozsáhlý pozemek, na němž budu chtít sekat vysokou trávu? "Na nekvalitní povrch je lepší vzít bubnovou sekačku, s talířem a plovoucími noži, které se při nárazu na překážku bez zničení vrátí. Ty už ale stojí kolem 25 tisíc korun," doplňuje výčet možností Procházka.

Pokud je pozemek upravený, lze použít lištovou sekačku, jejíž cena začíná na úrovni 17 tisíc korun. "Hodí se, pokud chci trávu na krmení a mám pozemek bez kamení a velkých drnů. Radím nechat tak patnácti centimetrové strniště, aby se mezi zuby v liště nedostaly kamínky," říká Patrik Machek.

Křovinořez se dá použít také na zastřihávání živého plotu, a dokonce na zametání sněhu

Autoři:Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Prázdné regály a ořezaný sortiment. Penny v Německu ukázal život bez včel

Prázdné regály v prodejně Penny v německém Hannoveru

Včely jsou užitečné, uvědomuje si to snad každý. Závislost lidí na tomto hmyzu je však mnohem větší, než si většina...

Kaufland prodával šizené masné konzervy z Polska

Šizené vepřové konzervy v řetězci Kaufland.

Státní zemědělská potravinářská inspekce zjistila další případ falšování masových konzerv. Je to už třetí případ v...

Najdete na iDNES.cz