Zahrajete si oko?

Zahrajete si oko? - Internetová kasina obírají hráče v křeslech jejich domovů | foto: iDNES/Jan Janík

Na internetu se hraje o miliardy dolarů. Zatím

P r a h a - Nakreslené karty, animovaná kulička na virtuální ruletě a tikety s tipy na výsledky NHL vyplňované kliknutím myši. Všechno jen na monitoru počítače, ale ve hře jsou reálné peníze. Řeč je o internetových hazardních hrách, kde se za uplynulý rok prosázelo na celém světě 1,2 miliardy dolarů. A během příštích čtyř let má podle společnosti Datamonitor tato suma vzrůst na devítinásobek, na jedenáct miliard dolarů.

V současné době se internetovým hazardem zabývá podle průzkumu investiční společnosti Bear Stearns 250 společností, které lákají hráče na 650 webových herních stránkách.

Princip je prostý: sázející se na příslušné stránce zaregistruje, zadá číslo kreditní karty či bankovního účtu pro strhávání sázek a připisování výher.

Pak už mu v pohodlí domova nabízejí virtuální kasina celou škálu her - od klasické rulety přes blackjack až po poker či hrací automaty. A samozřejmě sázky na sportovní utkání na celém světě.

DVOJÍ PŘÍSTUP STÁTU: REGULACE NEBO ZÁKAZ

Zatímco hráči na všech kontinentech internetovou nabídku přivítali, vlády jejich nadšení nesdílejí. Jednotlivé státy USA mají pro internetový hazard rozličná omezení a potlačují jej.

A pokud Senát schválí zákon zakazující hazardní hry na počítačové síti, bude v USA provozování virtuálního kasina možno potrestat až čtyřmi lety vězení.

A třeba v jihokorejském Soulu zatkla policie v polovině ledna čtyři muže, kteří na svém kasinu vydělali za devět měsíců přes milion dolarů.

„Legislativa musí podchytit mezinárodní přesouvání peněz za sázky a výhry a jejich řádné zdanění,“ tvrdí Andrzej Sikorski, viceprezident východoevropského zastoupení společnosti GTech, která poskytuje systémy pro on-line sázení.

Její systém UWin! pro internetové hry již v Evropě zavádějí dánská a irská státní loterie. „Při registraci do irské internetové loterie je ale nutno zřídit si účet u irské banky a prokázat irské občanství.

Právě z daňových důvodů,“ dodává Sikorski. Podle něj zatím ještě nejsou východoevropské země na obdobné služby příliš připraveny, rychlejší rozvoj očekává po jejich vstupu do Evropské unie.

CENTRY KASIN JSOU KARIBIK I AUSTRÁLIE

Jenže počítačová síť hranice nezná a i tuzemští hráči mohou už nyní riskovat na síti. Negativní postoj Spojených států přispěl ke vzniku internetových herních rájů na karibských ostrovech, kde lze za určitý licenční poplatek kasina provozovat.

„Počet internetových heren, které jsou řízeny z Karibiku, už překročil 140 a tato oblast se rychle stává nejpopulárnějším místem pro jejich zakládání,“ tvrdí počítačová specialistka Anita Somwaruová z ostrůvku St. Croix.

Jedno z kasin umístěných na Cookových ostrovech ohlásilo za první čtyři dny provozu tržby přes čtyři miliony dolarů. Karibská oblast sice poskytuje výhodné podmínky pro podnikatele, pro hráče však skrývá vedle vrtkavé náhody i další rizika.

„Některá z těchto kasin řídí organizované gangy a jsem si jist, že nehrají s kompletními balíčky karet,“ říká Vin Glenn ze střediska pro pomoc závislým hráčům z australského Adelaide.

Austrálie rovněž poskytuje licence internetovým hernám, zároveň je však důsledně prověřuje. „Pravidelné kontroly testují férovost programů, které síťová kasina využívají, kontrolují účetnictví i výše přijatých sázek a vyplácených výher,“ popisuje analytik Bear Stearns Jason Ader.

V Austrálii fungovala koncem minulého roku desítka legálních a kontrolovaných herních a sázkařských stránek a jedno internetové kasino. To od svého otevření v květnu 1999 přijalo od sázkařů z celého světa vklady přes 30 milionů dolarů.

INTERNETOVÝ HAZARD MÁ TRADIČNÍ RIZIKA

Ani důsledné kontroly však nemohou zabránit tomu, aby internet nepřipravil vášnivé hráče o všechny jejich úspory. V polovině prosince přinesly agentury zprávu o čtyřicetileté Australance, která v průběhu šesti týdnů prohrála s pomocí kreditní karty a domácího počítače přes 20 tisíc dolarů.

„Když je někdo závislý na automatech, můžu mu poradit, aby se vyhýbal hernám. Ale počítač má doma nebo v práci už každý - a pak není úniku,“ stěžuje si Glenn.

Problematický je navíc také přístup dětí k internetovým hazardním hrám. Zde musí rodiče s pomocí monitorovacích programů hlídat, jaké stránky jejich potomci navštěvují, a případně přístup k vybraným adresám zablokovat.

I když zatím internetové sázení trpí některými dětskými nemocemi, podle odborníků bude v následujících letech následovat jeho bouřlivý rozvoj - tento obor totiž spojuje dvě rychle se rozvíjející oblasti - informační technologie a zábavu.

„Do budoucna očekávám, že špičku internetových loterií, sázek a hazardních her budou tvořit aliance internetových firem a tradičních loterií a heren. Tak se spojí nové produkty a služby se silnou a loajální klientelou, která bude mít zajištěnu zábavu, bezpečnost transakcí a férovost sázek,“ dodává Ader.

,