Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na jihu Čech vrcholí vinobraní ve skleníku

  10:51aktualizováno  10:51
Netradiční vinobraní vrcholí v Omleničce na Českokrumovsku, kde stojí unikátní zasklený vinohrad, zřejmě jediný svého druhu v Čechách. Osmašedesátiletý Josef Sejk a jeho syn tam sklízejí hrozny, které vypěstovali v obrovském skleníku.
Letos se víno na jihu Čech nevyvedlo. Hrozny budou jen k jídlu.

Letos se víno na jihu Čech nevyvedlo. Hrozny budou jen k jídlu. | foto: plziDNES.cz

Když je dobrý rok, vyrobí z nich přes 100 litrů bílého i červeného vína, které plní do lahví s originálními vinětami. Letošní úroda se ale kvůli počasí tolik nevydařila, hrozny budou jen k jídlu.

Vinná réva je v této oblasti, která leží 720 metrů nad mořem, raritou. Sejkovi, původním povoláním strojaři, ji tu však jako své hobby pěstují už více než 40 let. Nejdřív na nechráněném svahu u chalupy, kde mívali úrodu vhodnou k výrobě vína tak jednou za tři roky. Aby se révě v drsném kraji lépe dařilo, zakryli pak vinohrad skleníkem o délce asi 30 a šířce osm metrů.

"Díky skleníku je cukernatost vyšší, palice jsou chráněné, slunce ohřívá i kameny a ty pak teplo odevzdávají kořenům," vypočítává výhody zaskleného vinohradu Josef Sejk mladší.

Pěstování vína se jeho otci ovšem dařilo hned od začátku - když roku 1964 v Omleničce zasadil první vzorky odrůdy Müller- Thurgau, byla sklizeň natolik úspěšná, že se přijeli podívat i odborníci z výzkumného ústavu vinařského z Moravy. "Byli překvapeni, jak tady víno dozrává, a odvezli si náš odolný materiál pro řízkování," vzpomíná.

Odborníci tehdy jihočeským pěstitelům poradili červenou odrůdu z Polska, jíž říkají Brzoúrodové. "Ta je v této nadmořské výšce ideální a menší mrazík jí nevadí. Kromě ní máme ještě ryzlink a müllerku," upřesňuje muž, který pracuje jako ředitel infocentra v Kaplici a doma chová mimo jiné daňky a ovce.

Letos Sejkovi sklidili přes 80 kilogramů hroznů, většinu však na jídlo. Tento rok se podle nich sklizeň moc nevyvedla, ovoce neuchránil ani skleník, protože mráz do něho pronikl otvory určenými k větrání. "Zpočátku to vypadalo, že všechno pomrzlo, ale pak se úroda zdála přece jen nadějná. Jenže na konci léta se do hroznů dala spousta včel a vos, takže začaly plesnivět," vysvětluje Sejk mladší, proč letos zůstane vinný sklep prázdný.

I na nepřející rok ale mají tito vinaři recept: révu přidají do slivovice a hruškovice. "Přirozenost hroznového cukru ve slivovici působí velice jemně, vůbec se nechce věřit, že tak jemná pálenka pochází z ovoce ze Šumavy," těší se muž, který letos plánuje vyrobit asi 400 litrů pálenky.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz