Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Liberecku vyroste továrna za miliardu

  9:42aktualizováno  9:42
Už příští rok vyroste na Liberecku unikátní továrna. Jako první na světě bude vyrábět speciální polykarbonátová skla do automobilů s odolnou ochrannou vrstvou bránící poškrábání. Ty mají postupně nahradit tradiční materiály, tedy sklo.
Podnik bude jako první na světě vyrábět polykarbonátová skla

Podnik bude jako první na světě vyrábět polykarbonátová skla | foto: Profimedia.cz

Postavit ji chce firma CleverGlass, kterou letos založil liberecký podnik Cadence Innovation (dříve Peguform Bohemia). Do nového závodu vloží v příštích šesti letech miliardu korun. Vedení firmy vybíralo z dvanácti míst, zbyly už jen tři lokality.

Jedním z nejvážnějších adeptů na umístění moderního závodu firmy je Hrádek nad Nisou. Firma už představila jeho zastupitelům své plány a pozvala je i na exkurzi do svého libereckého závodu.

"Máme o takového investora zájem," potvrdil starosta Hrádku Martin Půta. Hrádek musí investovat miliony korun do rozvoje zatím nevyužitých pozemků v chystané průmyslové zóně. "Hrádek je pro nás zajímavý z pohledu budoucího napojení i na dálnici A4 v Německu," řekl generální ředitel Cadence Innovation Pavel Neuman.

Napojení na dálniční síť je pro firmu podle něj velmi důležité. Projekt je už po technické stránce v konečné fázi, probíhá jen upřesnění výpočtu návratnosti investice. Schvalovat ho budou ještě američtí majitelé.

Práci tu najde přes 200 lidí
Už příští rok počítá CleverGlass, že postaví pilotní část závodu, v které bude zkoušet vyrábět polykarbonátové sklo v sériové výrobě. Pak by se podnik rozšířil, zaměstnávat bude přes dvě stě lidí.

Polykarbonová skla se ve světě vyrábí, jejich většímu rozšíření brání to, že jdou při mechanickém namáhání lehce poškrábat. "Připravujeme takovou technologii, která bude mít tak odolnou ochrannou vrstvu, že bude možné materiál použít i na zadní sklo automobilu," dodal Neuman. Při přípravě výroby spolupracuje s americkou firmou Exatec.

Polykarbonové sklo je šetrné k životnímu prostředí
Podle investičního ředitele Cadence Innovation Luboše Kose má podobný materiál hlavně v automobilovém průmyslu velkou budoucnost.

"Dá se dobře tvarovat, je mnohem lehčí a bezpečnější než běžné sklo. Navíc je bez problémů recyklovatelné," vysvětlil Kos. Některé automobilky už polykarbonáty použily, například Renault nebo Mercedes. Firma ale nepočítá s tím, že by podobné materiály dodávala mimo automobilový průmysl.

Nastane jednou doba, kdy bude auto celé z polykarbonátových skel? "Osobně se domnívám, že v oblasti automobilových skel nebude náhrada tradičního skla tak rychlá a s takovým tržním podílem. I když možnost volnějšího designu, nižší hmotnosti, větší integrace může nasazení polykarbonátových skel výrazně urychlit," míní Neuman.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz