Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na maximum si hudbu radši nedávejte, radí lékař

  11:00aktualizováno  11:00
O tom, že je sluch jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, asi nikdo nepochybuje. "Myslím, že je dokonce důležitější než zrak," říká Jan Paska, primář oddělení ORL z pražské Nemocnice Na Homolce.
Pouštět si hudbu do sluchátek je vhodné spíše v klidném prostředí.

Pouštět si hudbu do sluchátek je vhodné spíše v klidném prostředí. | foto: Profimedia.cz

"Sluchem totiž přijímáte podstatně víc informací než očima. Když přijdete o zrak, je to jistě tragédie, ale pořád jste schopni komunikovat. Když přijdete o sluch, jste na tom daleko hůř, ocitnete se totiž v tichu a naprosté izolaci," dodává primář oddělení, které se věnuje léčbě onemocnění nosu, krku a uší.

* Dá se říci, že sluchátka mohou poškodit sluch?
Když se používají věci, tak jak mají, pak neškodí. Sluchátka jsou výborná věc, protože díky nim můžete poslouchat hudbu ve velké kvalitě, ale nesmíte si dávat hlasitost na maximum, tím si hodně škodíte. Pro rekreační využití proti sluchátkům vůbec nic nemám, já sám je používám také, ale rozumně.

Obecně se dá říci, že našemu sluchu škodí nadměrný hluk kdekoli, nemusí to být jen sluchátka.

* Co se stane, když si budu pouštět hudbu hodně nahlas?
Když sluchátko dáte na maximum, je schopno udělat stejný hluk jako velký reproduktor. V podstatě jste ve stejném prostředí jako na velkém koncertě. Nadměrné vibrace membrány ve sluchátku způsobí velký akustický tlak, a tím se příliš rozechvívají buňky ve vnitřním uchu. Ty trpí natolik, že mohou i zemřít.

Představit si to můžete podobně, jako když slon šlape v porcelánu. Na poškození sluchu se významně podílejí nejen rychle nastupující silné zvuky, jako je třeba výstřel, prasknutí v telefonu či ve sluchátkách, ale také dlouhodobé působení hluku.

Funguje to tedy tak, že krátký, hlučný zvukový atak škodí stejně jako méně intenzivní, zato dlouhodobé působení silnějšího zvuku.

* Může se sluch také unavit?
Sluchová únava je fyziologická, daná dlouhým působením hluku, který snižuje práh slyšitelnosti. Zpočátku se vám dobrý sluch vrací do dvou až tří hodin, později to trvá celý den, až se třeba sluch k normálu nevrátí vůbec, práh slyšitelnosti zůstane o něco níže.

Tomu se říká, že jste si vyčerpali rezervu neboli schopnost úpravy do předešlého stavu. Když přísun hluku trvá delší dobu, buňky se unaví, vyčerpají a vy pak hůř slyšíte. Třeba takovému zvukaři, který má stále na uších sluchátka, se po směně zhorší sluch až o 30 procent.

* Jak poznám, že už dělám něco špatně a ničím si sluch?
To je velký problém, vy sama to většinou nijak nezpozorujete. Postupnými častými dávkami hlasité hudby do uší sluch ubývá pomalu, plíživě a zpočátku nepozorovaně.

Většinou vás na to upozorní až vaše okolí, kterému se zdá, že špatně slyšíte. Kromě toho, že si vše pouštíte moc nahlas, reagujete totiž nepřiměřeně, protože si spíš domýšlíte. Pokud by vám sluch ubyl třeba o 40 procent zcela náhle, například po návštěvě hlasitého koncertu, přijdete na to hned. Navíc vám může být špatně, máte závratě a můžete i zvracet.

* Mohu si takové potíže způsobit i sluchátky?
Výjimečně ano, a to i nevhodně volenou hudbou do sluchátek. Je to taková, která má v sobě hodně nečekaných zvukových nárazů a kde se značně mění hlasitost. Hlasitá hudba také vyvolává u člověka euforii, nejlépe ve spojení s alkoholem. To může působit podobně jako kterákoli jiná droga, a to už je nebezpečné.

Dalším nebezpečím sluchátek je jejich používání v hlučném prostředí. Pokud totiž chcete dobře slyšet hudbu, automaticky si přidáváte hlasitost, abyste přehlušili například rušné pozadí v dopravním prostředku. Na místě je tedy opatrnost a poradit mohu jedině toto: když je někde hluk, raději si další zvuky prostřednictvím sluchátek do hlavy už nepřidávejte.

* A dá se říci, zda některá sluchátka škodí víc a jiná méně?
Není v tom rozdíl. I ta jednoduchá sluchátka do uší bývají kvalitní. Záleží na tom, jak hlasitě si co do uší pouštíte. Mohlo by se zdát, že kvalitními sluchátky si škodíte víc, protože přenášejí vyšší akustický tlak, jenomže nekvalitní sluchátka sice nehrají tak silně, ale zase většinou šumí a praskají, a to škodí také.

* Jak jsou na tom lidé s naslouchátky? Mají nějakou nevýhodu?
Pokud má někdo naslouchátko a vzal by si další sluchátko, měl by vlastně dvě sluchátka v sobě, a to je zbytečné. Potom mu stačí klasická sluchátka, jen je potřebuje mít hlasitější. Lidé s horším sluchem mohou používat také speciální několikarežimová sluchátka.

Je možné si na nich například zesílit pouze zvuk v telefonu. Slyší pak silněji jen telefonní hovor a neruší je ostatní zesílené zvuky. Jednoduchá naslouchátka totiž zesilují všechny zvuky stejně a mnohým lidem je to až nepříjemné, stěžují si pak, že slyší i to, co nechtějí. Zdravý člověk si pozadí ani neuvědomuje, mozek si umí ze všech zvuků vytáhnout třeba jen řeč.

* Můžeme se nějak chránit před velkým hlukem?
Lidé, kteří pracují v hlučných provozech, by si měli sluch chránit a používat ochranné pomůcky, jako jsou špunty nebo speciální sluchátka, která na rozdíl od klasických zvuk tlumí, říká se jim hluchátka.

Dnes se již vyrábějí i taková sluchátka, která filtrují vysokou hladinu tónů a nízké kmitočty ponechají. V praxi to vypadá tak, že šepot slyšíte normálně a hlasité zvuky sluchátka odříznou.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Veterináři zabavili 26 tun výrobků z toxických vajec, řeší jejich likvidaci

Vejce, ilustrační snímek

Jihočeští veterináři řeší, jak zlikvidovat 26 tun vaječných výrobků, které obsahují látku fipronil. Jde o sypký...

Časopis se nemusí omlouvat výrobci minerálky, kterou zkritizoval v testu

Kohoutková voda (ilustrační foto)

Ústavní soud se ve čtvrtek zastal vydavatele spotřebitelského časopisu dTest. Odmítl stížnost výrobce vody Aquila...

Dvojí kvalita potravin je problém jen cizích výrobců, tvrdí šéf komory

Ilustrační snímek

Problém dvojité kvality potravin se podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana týká výhradně zahraničních...

Najdete na iDNES.cz