Pouštět si hudbu do sluchátek je vhodné spíše v klidném prostředí.

Pouštět si hudbu do sluchátek je vhodné spíše v klidném prostředí. | foto: Profimedia.cz

Na maximum si hudbu radši nedávejte, radí lékař

O tom, že je sluch jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, asi nikdo nepochybuje. "Myslím, že je dokonce důležitější než zrak," říká Jan Paska, primář oddělení ORL z pražské Nemocnice Na Homolce.

"Sluchem totiž přijímáte podstatně víc informací než očima. Když přijdete o zrak, je to jistě tragédie, ale pořád jste schopni komunikovat. Když přijdete o sluch, jste na tom daleko hůř, ocitnete se totiž v tichu a naprosté izolaci," dodává primář oddělení, které se věnuje léčbě onemocnění nosu, krku a uší.

* Dá se říci, že sluchátka mohou poškodit sluch?
Když se používají věci, tak jak mají, pak neškodí. Sluchátka jsou výborná věc, protože díky nim můžete poslouchat hudbu ve velké kvalitě, ale nesmíte si dávat hlasitost na maximum, tím si hodně škodíte. Pro rekreační využití proti sluchátkům vůbec nic nemám, já sám je používám také, ale rozumně.

Obecně se dá říci, že našemu sluchu škodí nadměrný hluk kdekoli, nemusí to být jen sluchátka.

* Co se stane, když si budu pouštět hudbu hodně nahlas?
Když sluchátko dáte na maximum, je schopno udělat stejný hluk jako velký reproduktor. V podstatě jste ve stejném prostředí jako na velkém koncertě. Nadměrné vibrace membrány ve sluchátku způsobí velký akustický tlak, a tím se příliš rozechvívají buňky ve vnitřním uchu. Ty trpí natolik, že mohou i zemřít.

Představit si to můžete podobně, jako když slon šlape v porcelánu. Na poškození sluchu se významně podílejí nejen rychle nastupující silné zvuky, jako je třeba výstřel, prasknutí v telefonu či ve sluchátkách, ale také dlouhodobé působení hluku.

Funguje to tedy tak, že krátký, hlučný zvukový atak škodí stejně jako méně intenzivní, zato dlouhodobé působení silnějšího zvuku.

* Může se sluch také unavit?
Sluchová únava je fyziologická, daná dlouhým působením hluku, který snižuje práh slyšitelnosti. Zpočátku se vám dobrý sluch vrací do dvou až tří hodin, později to trvá celý den, až se třeba sluch k normálu nevrátí vůbec, práh slyšitelnosti zůstane o něco níže.

Tomu se říká, že jste si vyčerpali rezervu neboli schopnost úpravy do předešlého stavu. Když přísun hluku trvá delší dobu, buňky se unaví, vyčerpají a vy pak hůř slyšíte. Třeba takovému zvukaři, který má stále na uších sluchátka, se po směně zhorší sluch až o 30 procent.

* Jak poznám, že už dělám něco špatně a ničím si sluch?
To je velký problém, vy sama to většinou nijak nezpozorujete. Postupnými častými dávkami hlasité hudby do uší sluch ubývá pomalu, plíživě a zpočátku nepozorovaně.

Většinou vás na to upozorní až vaše okolí, kterému se zdá, že špatně slyšíte. Kromě toho, že si vše pouštíte moc nahlas, reagujete totiž nepřiměřeně, protože si spíš domýšlíte. Pokud by vám sluch ubyl třeba o 40 procent zcela náhle, například po návštěvě hlasitého koncertu, přijdete na to hned. Navíc vám může být špatně, máte závratě a můžete i zvracet.

* Mohu si takové potíže způsobit i sluchátky?
Výjimečně ano, a to i nevhodně volenou hudbou do sluchátek. Je to taková, která má v sobě hodně nečekaných zvukových nárazů a kde se značně mění hlasitost. Hlasitá hudba také vyvolává u člověka euforii, nejlépe ve spojení s alkoholem. To může působit podobně jako kterákoli jiná droga, a to už je nebezpečné.

Dalším nebezpečím sluchátek je jejich používání v hlučném prostředí. Pokud totiž chcete dobře slyšet hudbu, automaticky si přidáváte hlasitost, abyste přehlušili například rušné pozadí v dopravním prostředku. Na místě je tedy opatrnost a poradit mohu jedině toto: když je někde hluk, raději si další zvuky prostřednictvím sluchátek do hlavy už nepřidávejte.

* A dá se říci, zda některá sluchátka škodí víc a jiná méně?
Není v tom rozdíl. I ta jednoduchá sluchátka do uší bývají kvalitní. Záleží na tom, jak hlasitě si co do uší pouštíte. Mohlo by se zdát, že kvalitními sluchátky si škodíte víc, protože přenášejí vyšší akustický tlak, jenomže nekvalitní sluchátka sice nehrají tak silně, ale zase většinou šumí a praskají, a to škodí také.

* Jak jsou na tom lidé s naslouchátky? Mají nějakou nevýhodu?
Pokud má někdo naslouchátko a vzal by si další sluchátko, měl by vlastně dvě sluchátka v sobě, a to je zbytečné. Potom mu stačí klasická sluchátka, jen je potřebuje mít hlasitější. Lidé s horším sluchem mohou používat také speciální několikarežimová sluchátka.

Je možné si na nich například zesílit pouze zvuk v telefonu. Slyší pak silněji jen telefonní hovor a neruší je ostatní zesílené zvuky. Jednoduchá naslouchátka totiž zesilují všechny zvuky stejně a mnohým lidem je to až nepříjemné, stěžují si pak, že slyší i to, co nechtějí. Zdravý člověk si pozadí ani neuvědomuje, mozek si umí ze všech zvuků vytáhnout třeba jen řeč.

* Můžeme se nějak chránit před velkým hlukem?
Lidé, kteří pracují v hlučných provozech, by si měli sluch chránit a používat ochranné pomůcky, jako jsou špunty nebo speciální sluchátka, která na rozdíl od klasických zvuk tlumí, říká se jim hluchátka.

Dnes se již vyrábějí i taková sluchátka, která filtrují vysokou hladinu tónů a nízké kmitočty ponechají. V praxi to vypadá tak, že šepot slyšíte normálně a hlasité zvuky sluchátka odříznou.

,