Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mladoboleslavsku přibývají desítky bytů

  9:55aktualizováno  9:55
Výstavba bytových a rodinných domů v bývalém vojenském prostoru rychle pokračuje v Luštěnicích na Mladoboleslavsku. Do nových bytů se tento měsíc nastěhovalo dvacet šest rodin, třicet devět nových bytů vznikne do konce roku.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

"Navíc plánujeme, že ještě letos začneme s výstavbou čtyř třináctibytových domů, které by měly být dokončeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

"Vše záleží na penězích. Dotaci už máme, teď sháníme peníze na dofinancování výstavby. Musíme si vzít úvěr,“ doplnil.nčeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení vznikaly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě. To bylo v roce 1997.

"Začali jsme rekonstrukcí tří panelových domů po vojácích. V nich je nyní dvě stě dvacet devět opravených bytů o velikosti od jedna plus jedna až tři plus jedna," uvedl Jakubec.

Do obce jezdí i městské autobusy z Boleslavi
Stranou obce tak během několika let vyrostly nové čtvrti, kam již loni začaly dojíždět i městské autobusy z Mladé Boleslavi.

Kromě bytů, které staví s pomocí dotací obec, v Luštěnicích buduje soukromá firma řadové rodinné domky. "Bude jich celkem sto čtrnáct, z toho zhruba šedesát je už zkolaudovaných a obydlených," podotkl starosta.

Luštěnice měly v roce 1991 necelých 880 obyvatel, o deset let později už to bylo skoro 1360 občanů. "K dnešku zde žije tisíc šest set padesát obyvatel, kteří jsou v Luštěnicích trvale hlášeni," řekl Václav Jakubec. Podle něj má však obec celkem ke dvěma tisícům občanů - zhruba tři stovky lidí, kteří zde žijí, nejsou v obci trvale hlášeny.

"To je docela problém, protože kvůli tomu už teď přicházíme o zhruba milion a půl korun ročně na daních. Ale nelze s tím nic dělat, nikoho nemůžeme nutit, aby se u nás přihlásil k trvalému pobytu," dodal starosta.

Do nových bytů a domků v Luštěnicích se stěhují lidé z okolí, ale také z Prahy. "Máme výhodu, že nedaleko je Mladá Boleslav. Mnoho lidí, kteří se k nám stěhují, jsou zaměstnanci Škody," řekl starosta. Počítá s tím, že po dostavění bytů přibude obci ještě asi dalších tisíc obyvatel.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V obci vznikne do příštího roku asi 500 nových bytů. S tím ovšem souvisí i problém s narůstajícím počtem malých dětí. Situace není podle Jakubce zatím kritická, ale v budoucnu bude nutné rozšířit základní školu. Na novou mateřskou školu obec nemá peníze, děti budou muset v dalších letech dojíždět do okolních školek. V luštěnické mateřské škole budou přednostně přijímány děti rodičů s trvalým pobytem v obci.

Vedení obce nyní řeší, co dál s asi 25 hektary pozemků v bývalém vojenském prostoru. "Chceme pokračovat s bytovou výstavbou. Máme v plánu vybudovat zároveň veškeré zázemí se službami, které lidé k žití potřebují," podotkl Václav Jakubec.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Najdete na iDNES.cz