Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mladoboleslavsku přibývají desítky bytů

  9:55aktualizováno  9:55
Výstavba bytových a rodinných domů v bývalém vojenském prostoru rychle pokračuje v Luštěnicích na Mladoboleslavsku. Do nových bytů se tento měsíc nastěhovalo dvacet šest rodin, třicet devět nových bytů vznikne do konce roku.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

"Navíc plánujeme, že ještě letos začneme s výstavbou čtyř třináctibytových domů, které by měly být dokončeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

"Vše záleží na penězích. Dotaci už máme, teď sháníme peníze na dofinancování výstavby. Musíme si vzít úvěr,“ doplnil.nčeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení vznikaly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě. To bylo v roce 1997.

"Začali jsme rekonstrukcí tří panelových domů po vojácích. V nich je nyní dvě stě dvacet devět opravených bytů o velikosti od jedna plus jedna až tři plus jedna," uvedl Jakubec.

Do obce jezdí i městské autobusy z Boleslavi
Stranou obce tak během několika let vyrostly nové čtvrti, kam již loni začaly dojíždět i městské autobusy z Mladé Boleslavi.

Kromě bytů, které staví s pomocí dotací obec, v Luštěnicích buduje soukromá firma řadové rodinné domky. "Bude jich celkem sto čtrnáct, z toho zhruba šedesát je už zkolaudovaných a obydlených," podotkl starosta.

Luštěnice měly v roce 1991 necelých 880 obyvatel, o deset let později už to bylo skoro 1360 občanů. "K dnešku zde žije tisíc šest set padesát obyvatel, kteří jsou v Luštěnicích trvale hlášeni," řekl Václav Jakubec. Podle něj má však obec celkem ke dvěma tisícům občanů - zhruba tři stovky lidí, kteří zde žijí, nejsou v obci trvale hlášeny.

"To je docela problém, protože kvůli tomu už teď přicházíme o zhruba milion a půl korun ročně na daních. Ale nelze s tím nic dělat, nikoho nemůžeme nutit, aby se u nás přihlásil k trvalému pobytu," dodal starosta.

Do nových bytů a domků v Luštěnicích se stěhují lidé z okolí, ale také z Prahy. "Máme výhodu, že nedaleko je Mladá Boleslav. Mnoho lidí, kteří se k nám stěhují, jsou zaměstnanci Škody," řekl starosta. Počítá s tím, že po dostavění bytů přibude obci ještě asi dalších tisíc obyvatel.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V obci vznikne do příštího roku asi 500 nových bytů. S tím ovšem souvisí i problém s narůstajícím počtem malých dětí. Situace není podle Jakubce zatím kritická, ale v budoucnu bude nutné rozšířit základní školu. Na novou mateřskou školu obec nemá peníze, děti budou muset v dalších letech dojíždět do okolních školek. V luštěnické mateřské škole budou přednostně přijímány děti rodičů s trvalým pobytem v obci.

Vedení obce nyní řeší, co dál s asi 25 hektary pozemků v bývalém vojenském prostoru. "Chceme pokračovat s bytovou výstavbou. Máme v plánu vybudovat zároveň veškeré zázemí se službami, které lidé k žití potřebují," podotkl Václav Jakubec.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz