Na Mladoboleslavsku přibývají desítky bytů

  9:55aktualizováno  9:55
Výstavba bytových a rodinných domů v bývalém vojenském prostoru rychle pokračuje v Luštěnicích na Mladoboleslavsku. Do nových bytů se tento měsíc nastěhovalo dvacet šest rodin, třicet devět nových bytů vznikne do konce roku.
Nemovitost, dům, bydlení

Nemovitost, dům, bydlení | foto: Profimedia.cz

"Navíc plánujeme, že ještě letos začneme s výstavbou čtyř třináctibytových domů, které by měly být dokončeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

"Vše záleží na penězích. Dotaci už máme, teď sháníme peníze na dofinancování výstavby. Musíme si vzít úvěr,“ doplnil.nčeny příští rok nebo v roce 2007," řekl starosta Luštěnic Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení vznikaly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě. To bylo v roce 1997.

"Začali jsme rekonstrukcí tří panelových domů po vojácích. V nich je nyní dvě stě dvacet devět opravených bytů o velikosti od jedna plus jedna až tři plus jedna," uvedl Jakubec.

Do obce jezdí i městské autobusy z Boleslavi
Stranou obce tak během několika let vyrostly nové čtvrti, kam již loni začaly dojíždět i městské autobusy z Mladé Boleslavi.

Kromě bytů, které staví s pomocí dotací obec, v Luštěnicích buduje soukromá firma řadové rodinné domky. "Bude jich celkem sto čtrnáct, z toho zhruba šedesát je už zkolaudovaných a obydlených," podotkl starosta.

Luštěnice měly v roce 1991 necelých 880 obyvatel, o deset let později už to bylo skoro 1360 občanů. "K dnešku zde žije tisíc šest set padesát obyvatel, kteří jsou v Luštěnicích trvale hlášeni," řekl Václav Jakubec. Podle něj má však obec celkem ke dvěma tisícům občanů - zhruba tři stovky lidí, kteří zde žijí, nejsou v obci trvale hlášeny.

"To je docela problém, protože kvůli tomu už teď přicházíme o zhruba milion a půl korun ročně na daních. Ale nelze s tím nic dělat, nikoho nemůžeme nutit, aby se u nás přihlásil k trvalému pobytu," dodal starosta.

Do nových bytů a domků v Luštěnicích se stěhují lidé z okolí, ale také z Prahy. "Máme výhodu, že nedaleko je Mladá Boleslav. Mnoho lidí, kteří se k nám stěhují, jsou zaměstnanci Škody," řekl starosta. Počítá s tím, že po dostavění bytů přibude obci ještě asi dalších tisíc obyvatel.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V obci vznikne do příštího roku asi 500 nových bytů. S tím ovšem souvisí i problém s narůstajícím počtem malých dětí. Situace není podle Jakubce zatím kritická, ale v budoucnu bude nutné rozšířit základní školu. Na novou mateřskou školu obec nemá peníze, děti budou muset v dalších letech dojíždět do okolních školek. V luštěnické mateřské škole budou přednostně přijímány děti rodičů s trvalým pobytem v obci.

Vedení obce nyní řeší, co dál s asi 25 hektary pozemků v bývalém vojenském prostoru. "Chceme pokračovat s bytovou výstavbou. Máme v plánu vybudovat zároveň veškeré zázemí se službami, které lidé k žití potřebují," podotkl Václav Jakubec.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz