Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mladoboleslavsku přibývají rodinné domy

  13:37aktualizováno  13:37
Rodinný domek s přilehlým pozemkem a bazén - jen v Mladé Boleslavi vznikly desítky takových objektů a jejich výstavba se rychle rozšiřuje i v okolních obcích. Většinou se staví takzvaně na zelené louce. Například v Mladé Boleslavi zabraly rodinné domky část chráněné krajinné oblasti Radouč a ustoupit jim musely zahrádkářské kolonie místních obyvatel.

„Zničili nám zahrádku a teď? Jen se podívejte, ta hrůza. Některé domky jsou hezké, ale támhleta hranatá stavba? Ta se sem vůbec nehodí,“ rozzlobila se obyvatelka nedalekého sídliště Eva Sedláčková.

Nevznikají přitom jen samostatné rodinné domy. Například v centru města končí práce na bytovém komplexu v Laurinově ulici. Desítky lidí se do bytů nastěhovaly již před Vánocemi. Nyní se do přízemních prostor začnou stěhovat živnostníci a podnikatelé, aby zde mohli otevřít obchody a další služby.

Rodinné domky vznikají i na okraji Mladé Boleslavi v Michalovicích, kde končí stavba několika desítek domů, a investoři tam plánují také sportovní středisko a dokonce uměle zasněžovaný lyžařský svah s vlekem. Pozadu nezůstávají ani Kosmonosy, kde vznikla v blízkosti koupaliště a nového tenisového areálu obytná zóna. „Nedaleko koupaliště plánujeme výstavbu asi šestasedmdesáti domů,“ upřesnil starosta Kosmonos Vladimír Dlouhý.

V některých oblastech Mladoboleslavska už kvůli masové výstavbě domů hrozily problémy s kanalizací. V Řepově například museli zvýšit kapacitu čističky odpadních vod.

Snad nejvíce se rodinné domy staví v obci Luštěnice, ležící asi deset kilometrů od Mladé Boleslavi. „Soukromá firma začala v lokalitě Slunečná s výstavbou sto čtrnácti řadových domků. Nyní je zkolaudováno asi třicet objektů a první majitelé už bydlí,“ řekl starosta Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení v obci vznikly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě v bývalém vojenském prostoru. Stranou obce v blízkosti lesa tak během několika let vznikly nové čtvrti, kam už koncem roku začala dojíždět i městská hromadná doprava z Mladé Boleslavi.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V lokalitě Zelená nejprve přestavěli tři panelové domy a vzniklo zde 229 bytů. Obec pak začala s pomocí státních dotací a finanční spoluúčasti budoucích nájemníků v nové čtvrti zvané Lesní se stavbou dalších 12 bytových objektů se 156 byty. „Do konce loňského roku jsme zkolaudovali tři domy a letos bychom měli dokončit dalších pět domů, ve kterých je vždy třináct bytů,“ uvedl Jakubec. Většina bytů je družstevních, zájemci v nich za dvoupokojové byty zaplatí ihned 300 tisíc korun, za třípokojové 500 tisíc a postupně je splácejí. Obec nyní dokončuje také jeden dům, ve kterém budou pouze nájemní byty. Na tento objekt získala dotaci ve výši 6,2 milionu korun.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz