Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mladoboleslavsku přibývají rodinné domy

  13:37aktualizováno  13:37
Rodinný domek s přilehlým pozemkem a bazén - jen v Mladé Boleslavi vznikly desítky takových objektů a jejich výstavba se rychle rozšiřuje i v okolních obcích. Většinou se staví takzvaně na zelené louce. Například v Mladé Boleslavi zabraly rodinné domky část chráněné krajinné oblasti Radouč a ustoupit jim musely zahrádkářské kolonie místních obyvatel.

„Zničili nám zahrádku a teď? Jen se podívejte, ta hrůza. Některé domky jsou hezké, ale támhleta hranatá stavba? Ta se sem vůbec nehodí,“ rozzlobila se obyvatelka nedalekého sídliště Eva Sedláčková.

Nevznikají přitom jen samostatné rodinné domy. Například v centru města končí práce na bytovém komplexu v Laurinově ulici. Desítky lidí se do bytů nastěhovaly již před Vánocemi. Nyní se do přízemních prostor začnou stěhovat živnostníci a podnikatelé, aby zde mohli otevřít obchody a další služby.

Rodinné domky vznikají i na okraji Mladé Boleslavi v Michalovicích, kde končí stavba několika desítek domů, a investoři tam plánují také sportovní středisko a dokonce uměle zasněžovaný lyžařský svah s vlekem. Pozadu nezůstávají ani Kosmonosy, kde vznikla v blízkosti koupaliště a nového tenisového areálu obytná zóna. „Nedaleko koupaliště plánujeme výstavbu asi šestasedmdesáti domů,“ upřesnil starosta Kosmonos Vladimír Dlouhý.

V některých oblastech Mladoboleslavska už kvůli masové výstavbě domů hrozily problémy s kanalizací. V Řepově například museli zvýšit kapacitu čističky odpadních vod.

Snad nejvíce se rodinné domy staví v obci Luštěnice, ležící asi deset kilometrů od Mladé Boleslavi. „Soukromá firma začala v lokalitě Slunečná s výstavbou sto čtrnácti řadových domků. Nyní je zkolaudováno asi třicet objektů a první majitelé už bydlí,“ řekl starosta Václav Jakubec.

Nové možnosti bydlení v obci vznikly nejdříve přestavbou objektů po sovětské armádě v bývalém vojenském prostoru. Stranou obce v blízkosti lesa tak během několika let vznikly nové čtvrti, kam už koncem roku začala dojíždět i městská hromadná doprava z Mladé Boleslavi.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

V lokalitě Zelená nejprve přestavěli tři panelové domy a vzniklo zde 229 bytů. Obec pak začala s pomocí státních dotací a finanční spoluúčasti budoucích nájemníků v nové čtvrti zvané Lesní se stavbou dalších 12 bytových objektů se 156 byty. „Do konce loňského roku jsme zkolaudovali tři domy a letos bychom měli dokončit dalších pět domů, ve kterých je vždy třináct bytů,“ uvedl Jakubec. Většina bytů je družstevních, zájemci v nich za dvoupokojové byty zaplatí ihned 300 tisíc korun, za třípokojové 500 tisíc a postupně je splácejí. Obec nyní dokončuje také jeden dům, ve kterém budou pouze nájemní byty. Na tento objekt získala dotaci ve výši 6,2 milionu korun.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz