Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Moravě vyroste první soukromá věznice

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku začne zřejmě už do dvou let fungovat první soukromá věznice. Objekt pro 500 pachatelů těžších zločinů má začít růst na Moravě od konce příštího roku. Postaví ji za své peníze soukromá firma, která pak bude instituci 25 let provozovat. Na starosti bude mít i všechny vězeňské služby.

Vězení | foto: /CorbisProfimedia.cz

Soukromníci tak sice nebudou dělat přímo vězeňské dozorce, ale mohou se starat například o provoz budovy nebo o práci kamerových systémů.

Za pětadvacet let provozu by se dodavateli stavby měly v nájemném a platbách za služby uhradit všechny pořizovací náklady i s přiměřeným ziskem.

Stát tak získá objekt, na jehož vybudování by teď těžko hledal peníze, soukromník zase bude mít jistotu pětadvacetileté zakázky. "Navíc by provoz této věznice měl být levnější než u státních zařízení," říká Veronika Vokounová z ministerstva spravedlnosti.

"Jeden vězeň nás dnes stojí pět set korun denně. Předpokládáme, že zájemci o tuto zakázku do výběrového řízení nabídnou obhospodařování jednoho uvězněného za výhodnější cenu. Ukázaly to zkušenosti ze zahraničí, hlavně z Velké Británie, která je v tomto směru průkopníkem," dodává.

Nová věznice je jedním z pilotních projektů veřejně soukromého partnerství (public-private-partnership, tedy PPP), které při své schůzi v noci na čtvrtek schválila vláda.

Kabinet dal zelenou ještě dalším třem pilotním projektům PPP. Soukromníci mají za své peníze začít už napřesrok stavět soudní budovy v Ústí nad Labem a Karlových Varech – obě celkem asi za 600 milionů korun. A také úsek dálnice mezi Táborem a obcí Bošilec. Zatímco soudy se budou splácet podobně jako věznice, tedy nájemným a službami, dálnici pomůže splácet i mýtné vybrané od řidičů.

Koncesní zákon, který pro projekty veřejně soukromého partnerství vymezí podmínky, ještě neprošel Sněmovnou. Přesto se však v Česku chystá už šest těchto staveb. První dvě – novou silnici z Prahy na ruzyňské letiště a ubytovnu s parkovištěm v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích – schválila vláda na jaře.

Ještě letos by k těmto pilotním projektům měly přibýt další: tentokrát by mělo jít o stavby zadané ministerstvy školství a zdravotnictví.

Schválení dalších projektů vítá Asociace PPP sdružující firmy, které mají o účast na nich zájem. Ředitel Asociace Jan Šnajdr považuje v této chvíli za vhodné hlavně stavby nemovitostí. "Stavby justičních areálů a věznice jsou v zahraničí odzkoušené, jsou to jednodušší typy PPP projektů. Podobné objekty se tímto systémem stavějí například v Maďarsku a ve většině zemí Evropské unie. U dopravní infrastruktury je ale situace komplikovanější," říká.

Pro větší využití veřejně-soukromého partnerství u nových dálničních úseků u nás podle něj totiž ještě chybějí podmínky – hlavně zákon o vyvlastňování pozemků ve veřejném zájmu, což může zdržet včasné předávání stavebních pozemků investorovi, a také zákon o mýtném. "Zatím bychom se měli soustředit hlavně na ty projekty, které se už dají realizovat," říká Jan Švagr.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz