Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Moravě vyroste první soukromá věznice

  1:00aktualizováno  1:00
V Česku začne zřejmě už do dvou let fungovat první soukromá věznice. Objekt pro 500 pachatelů těžších zločinů má začít růst na Moravě od konce příštího roku. Postaví ji za své peníze soukromá firma, která pak bude instituci 25 let provozovat. Na starosti bude mít i všechny vězeňské služby.

Vězení | foto: /CorbisProfimedia.cz

Soukromníci tak sice nebudou dělat přímo vězeňské dozorce, ale mohou se starat například o provoz budovy nebo o práci kamerových systémů.

Za pětadvacet let provozu by se dodavateli stavby měly v nájemném a platbách za služby uhradit všechny pořizovací náklady i s přiměřeným ziskem.

Stát tak získá objekt, na jehož vybudování by teď těžko hledal peníze, soukromník zase bude mít jistotu pětadvacetileté zakázky. "Navíc by provoz této věznice měl být levnější než u státních zařízení," říká Veronika Vokounová z ministerstva spravedlnosti.

"Jeden vězeň nás dnes stojí pět set korun denně. Předpokládáme, že zájemci o tuto zakázku do výběrového řízení nabídnou obhospodařování jednoho uvězněného za výhodnější cenu. Ukázaly to zkušenosti ze zahraničí, hlavně z Velké Británie, která je v tomto směru průkopníkem," dodává.

Nová věznice je jedním z pilotních projektů veřejně soukromého partnerství (public-private-partnership, tedy PPP), které při své schůzi v noci na čtvrtek schválila vláda.

Kabinet dal zelenou ještě dalším třem pilotním projektům PPP. Soukromníci mají za své peníze začít už napřesrok stavět soudní budovy v Ústí nad Labem a Karlových Varech – obě celkem asi za 600 milionů korun. A také úsek dálnice mezi Táborem a obcí Bošilec. Zatímco soudy se budou splácet podobně jako věznice, tedy nájemným a službami, dálnici pomůže splácet i mýtné vybrané od řidičů.

Koncesní zákon, který pro projekty veřejně soukromého partnerství vymezí podmínky, ještě neprošel Sněmovnou. Přesto se však v Česku chystá už šest těchto staveb. První dvě – novou silnici z Prahy na ruzyňské letiště a ubytovnu s parkovištěm v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích – schválila vláda na jaře.

Ještě letos by k těmto pilotním projektům měly přibýt další: tentokrát by mělo jít o stavby zadané ministerstvy školství a zdravotnictví.

Schválení dalších projektů vítá Asociace PPP sdružující firmy, které mají o účast na nich zájem. Ředitel Asociace Jan Šnajdr považuje v této chvíli za vhodné hlavně stavby nemovitostí. "Stavby justičních areálů a věznice jsou v zahraničí odzkoušené, jsou to jednodušší typy PPP projektů. Podobné objekty se tímto systémem stavějí například v Maďarsku a ve většině zemí Evropské unie. U dopravní infrastruktury je ale situace komplikovanější," říká.

Pro větší využití veřejně-soukromého partnerství u nových dálničních úseků u nás podle něj totiž ještě chybějí podmínky – hlavně zákon o vyvlastňování pozemků ve veřejném zájmu, což může zdržet včasné předávání stavebních pozemků investorovi, a také zákon o mýtném. "Zatím bychom se měli soustředit hlavně na ty projekty, které se už dají realizovat," říká Jan Švagr.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz