Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Ostravsku přibývá firem, které dluží za mzdy

  12:12aktualizováno  12:12
Chcete výplatu? Bohužel, budete si muset počkat. Taková slova slyší od svého zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji stále více lidí. Přestože se situace na trhu práce podle odborníků zlepšuje, ubývá nezaměstnaných a je zde také více volných míst, dlužníků mezi zaměstnavateli spíše přibývá.
Přibývá firem, za které platí dlužné mzdy zaměstnancům úřady práce

Přibývá firem, za které platí dlužné mzdy zaměstnancům úřady práce | foto: Profimedia.cz

Už šest let mohou úřady práce vyplatit zaměstnancům alespoň část mezd, které jim dluží zaměstnavatel. Umožňuje jim to zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

Dosud ale nikdy nepožádalo ostravský Úřad práce o výplatu dlužné mzdy tolik lidí jako v prvním pololetí letošního roku.

V letošním prvním pololetí podalo na Úřad práce v Ostravě žádost o výplatu mzdy sto jedenáct lidí, zatímco loni to bylo za stejné období jen čtyřicet žádostí.

"Na počtu podaných a vyřízených žádostí se dosti výrazně projevují i změny nového správního řádu. Ten nerozlišuje mezi žádostmi, které jsou místně příslušné a žádostmi, které je nutno po přijetí usnesením postoupit jinému místně příslušnému úřadu práce," uvedl Miroslav Seidler, který má na ostravském úřadu práce zákon o insolvenci na starosti.

Nicméně i tak bylo čistě ostravských žádostí o výplatu dlužné mzdy za zaměstnavatele osmdesát a týkaly se dvou desítek zaměstnavatelů. Loni to bylo šestnáct zaměstnavatelů. Jenom v Ostravě místní úřad práce v letošním prvním pololetí vyplatil lidem, kteří neobdrželi řádnou mzdu, bezmála jeden a půl milionu korun.

"Avšak skutečná celková částka, kterou zaměstnavatelé svým zaměstnancům jenom v Ostravě dluží, je vyšší, protože úřady práce v mnoha případech hradí jen část neuspokojených mzdových nároků," uvedla mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová. Zbývajících peněz se musí zaměstnanec domáhat soudní cestou.

Takové vymáhání dlužných výplat ale často není vůbec jednoduché. "Podali jsme na svého zaměstnavatele návrh na konkurs, ale nakonec jsme se dostali jen zhruba ke třetině svých dlužných mezd. Firma znovu podniká pod jiným jménem a náš zaměstnavatel se nám směje do obličeje," říká dvaačtyřicetiletá žena z Ostravy.

Pracovala tři roky u podnikatele s textilem a přišla řádově o desítky tisíc korun. Z obav před pomstou odmítá jméno firmy i zaměstnavatele zveřejnit.

Podobných lidí je v Moravskoslezském kraji více. Odborníci z úřadů práce tvrdí, že řada lidí na svého zaměstnavatele návrh na konkurs nepodá, protože se obává, že by tím stejně ničeho nedosáhla.

V prvním pololetí požádalo v Ostravě o výplatu mzdy sto jedenáct lidí, loni to bylo jen čtyřicet žádostí.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Další z rubriky

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Dům odborových svazů koupili majitelé Siko koupelen, chtějí postavit byty

Dům odborových svazů v Praze

Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. Novým majitelem je podle serveru E15.cz koupelnářská...

Najdete na iDNES.cz