Na oživení sídlišť dá vláda příští rok 200 milionů

P r a h a - Hřiště pro děti, parky se zelení, dostatek parkovacích míst pro auta, nebo cyklistické stezky - s budováním a financováním podobného vybavení, které chybí většině českých panelových sídlišť, by měl od příštího roku obcím a městům pomoci stát. Vláda totiž schválila program dotací na regeneraci panelových sídlišť a pro příští rok na něj přidělila 200 milionů korun. Narozdíl od nedávno schválené podpory oprav panelových domů, která má pomoci všem majitelům paneláků s opravami jednotlivých domů a bytů, mají být tyto nové dotace poskytovány pouze obcím.

Budou určeny na zlepšení životního prostředí, dopravního spojení a vybavení pro volný čas na sídlištích.

"První rok počítáme spíš s rozjezdem tohoto programu, většina obcí se na něj bude teprve připravovat, budou zpracovávat ankety mezi občany, stavební projekty. Další roky, až se úpravy sídlišť rozjedou naplno, se už na tyto dotace počítá s větším množstvím peněz," vysvětlila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Dagmar Plachá.

Co musí město udělat pro to, aby mohlo získat dotaci? "Musí mít schválený územní plán a musí vypracovat projekt regenerace sídliště. To je vlastně taková vize toho, jaké změny a úpravy si město v budoucnosti představuje. Podmínkou je, že se do tohoto projektu zapojí občané, třeba formou ankety," dodává ředitelka bytové politiky na ministerstvu Daniela Grabmüllerová.

Některá města a městské části, například Uherské Hradiště, Havířov, či Jižní Město v Praze již začala s přípravou projektů a chystají se, že v příštím roce o dotace požádají.

"Naše sídliště Jarošov-Louky bylo vybráno jako pilotní projekt, takže jsme zatím ze všech měst nejdál. Příští rok chceme začít s výstavbou hřiště a zpevnit plochu pro parkoviště. Pro příští rok počítáme s náklady přes milion korun a samozřejmě budeme žádat o novou dotaci," uvedl vedoucí odboru architektury z městského úřadu Uherské Hradiště Aleš Holý.

Jenom úprava malého sídliště Jarošov - Louky s patnácti domy podle pilotního projektu, který zpracoval Ústav územního rozvoje v Brně, bude trvat sedm let a spotřebuje se na ni 170 milionů korun.

"Když se srovná dvě stě milionů korun, které nabízí vláda jako částku na dotace do všech panelových sídlišť v zemi s tím, že úprava jediného malého sídliště na malém městě přijde takřka na stejné peníze, je patrné, že dotace nemohou stačit na všechno. Mohou třeba obcím pomoci alespoň zaplatit zpracování projektů, zbytek si ale budou asi muset z velké části hradit samy. I když pro obce v jejich situaci je každá koruna dobrá," míní arichitektka Marie Tomíšková z Ústavu územního rozvoje v Brně, která se na přípravě projektu pro Uherské Hradiště podílela.

Sídliště Praha-Petřiny, rok 1996 - byt, ze kterého se kvůli špatnému technickému stavu utrhl balkon.