Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na peníze ze společného zdanění se bude čekat

  10:11aktualizováno  10:11
Statisíce rodin mohou příští rok obdržet peníze ze společného zdanění až o měsíc později než letos, tedy do konce května. Ministerstvo financí chce podle informací MF DNES prodloužit lhůtu na vrácení úspory ze společného zdanění. Z dnešních třiceti bude mít stát šedesát dní.
Společné zdanění může rodině přinést víc problémů než úspory. Ilustrační foto.

Společné zdanění může rodině přinést víc problémů než úspory. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Čas začíná finančním úřadům běžet od 1. dubna, takže peníze by mohly putovat zpět k lidem až do konce května. Důvodem je, že finanční úřady byly kvůli nárůstu daňových přiznání se zavedením společného zdanění a vracení přeplatků zahlceny.

"Znamenalo to neúměrné zatížení finančních úřadů, v krajních případech kritické omezení funkčnosti těchto úřadů s ohledem na nutnost dodržení třicetidenní lhůty pro vrácení," říká náměstkyně ministra financí přes daně Dana Trezziová.

Návrh by musel projít i rukama poslanců a senátorů. Zatím ovšem neopustil ani budovu ministerstva financí. "Rádi bychom ale, aby byl schválen," dodává Trezziová.

Podle informací MF DNES chtějí úředníci novelu zákona o dani z příjmu poslat do Sněmovny během ledna až února, aby už příští jaro platila. Na politické úrovni není rozhodnuto, protože o post ministra financí v nové vládě se ještě bojuje.

Pokud novela stihne projít, je pravděpodobné, že berní úřady delší lhůty v řadě případů využijí. "Vloni úřady nestíhaly, ale lhůtu 30 dnů buď stihly, nebo v této lhůtě poslaly výzvu k doplnění údajů," popisuje daňová poradkyně Ludmila Malimánková z firmy Fučík & partneři.

Poskytnutí většího komfortu daňovým úředníkům původně nemělo být jedinou změnou ve společném zdanění na příští rok. Ministerstvo financí pracovalo také na vylepšení, že by daňové přiznání pro rodiny bylo na jednom formuláři. Nemuseli by tak růžové papíry vyplňovat manželka i manžel, protože údaje se na obou listinách opakují. Z toho však prozatím sešlo. Žádná taková změna se podle náměstkyně Trezziové nechystá.

Jedinou příznivou, ale malou novinkou tak bude to, že peníze ze společného zdanění bude moci získat i vdova či vdovec, pokud partner či partnerka v daném roce zemřeli. To dosud nešlo. Novelu v tomto znění už navrhli lidovečtí poslanci.

Prokleté společné zdanění
Letos to bylo poprvé, kdy rodiny s dětmi obdržely od státu zpátky peníze zaplacené na daních, pokud si manželé rozdělili mezi sebe příjmy. Novinky využilo více než 350 tisíc manželských párů a úřady jim vrátily čtyři miliardy korun. To znamená v průměru jedenáct tisíc korun na jednu společně daněnou rodinu.

Platí, že čím větší je rozdíl v příjmech mezi ženou a mužem, tím více vydělají. Nejvíce mohly rodiny získat až padesát tisíc korun.

Společné zdanění chystala sociálnědemokratická vláda po několik let, ale i tak v něm stihla udělat vážné chyby. Nejprve hrozilo, že by si rodiny musely na dosáhnutí úspory půjčit. S tím, jak musí daňové přiznání podávat manžel i manželka, totiž zákon nařizoval, aby do konce března nejprve jeden z manželů zaplatil daň z na něj převedených příjmů. A teprve v dubnu by dostali oba peníze zpět.

Tuhle vadu stihlo ministerstvo financí provizorně odstranit. Na další problém narazili rodiče s dětmi, když šli na úřad žádat o přídavek na dítě či na bydlení. Počítačové systémy finančních a sociálních úřadů nebyly schopné kvůli zavedení společného zdanění spolupracovat, takže si neuměly obstarat informace pro výplatu dávek. Žadatelé o dávky, kteří společně zdanili, tak museli ještě navíc běžet pro opis daňového přiznání na finanční úřad.

Tisíce párů, jež si dělily mezi sebe příjmy, pak v půlce roku čelily žádostem finančních úřadů o zaplacení dodatečných záloh. Pokud totiž byly například na manželku napsané příjmy z pronájmu bytu či nějaké jiné, vyskočily její příjmy spolu s půlkou manželových snadno nad hranici, kdy musí dvakrát ročně platit nemalé zálohy.

Ministerstvo to napravilo tak, že doporučilo rodinám požádat si o neplacení záloh a finančním úřadům takovým žádostem vyhovět. Ani v tom se v příštím roce nic nemění.

Největší změna = zrušení
Největší změnou u společného zdanění v budoucnu by tak mohlo být jeho zrušení. Pokud by se nově se rýsující vládě podařilo prosadit jednotnou sazbu daně z příjmu, mezi avizovanými 17 až 19 procenty, skončí i společné zdanění. To se však nebude týkat příštího roku.

Zrušit společné zdanění doporučil už bývalému ministru financí Bohuslavu Sobotkovi tým expertů složený z úředníků, daňových odborníků a podnikatelů, který zkoumal, jak vylepšit zákon o daních z příjmu.

Česko šlo totiž proti proudu vyspělých zemích, kde společné zdanění spíše ruší: i proto, že odrazuje matky od návratu do práce.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Čtvrtina kuřecích prsou obsahovala salmonelu, antibiotika ne

Ilustrační snímek

Kuřecí prsní řízky mají díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin punc zdravého masa. Analýza jedenácti...

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Taxikáři znovu hrozí protesty, memorandum s Uberem považují za hru o čas

Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám už druhý den (9....

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat...

Najdete na iDNES.cz