Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pokutu od revizora se nevyplatí zapomenout, jinak se stovky změní v tisíce

  11:23aktualizováno  11:23
- Cestovat bez lístku v autobuse nebo tramvaji je poněkud riskantní cesta k úspoře peněz.Stačí natrefit na revizora a stane se pravý opak - jízdu načerno v autobuse »odmění« až tisícovkou, v tramvaji, trolejbuse či metru dvěma sty korunami.
Od okamžiku, kdy revizor přistihl černého pasažéra, začíná běžet asi čtrnáctidenní lhůta, kterou má člověk na úhradu dluhu. Když v ní zaplatí, sankce se nezvyšuje. Smůlu má ovšem ten, kdo se snaží na celou záležitost zapomenout - částka pak postupně narůstá a naděje, že pokuta půjde do ztracena, je malá.

Z třiceti korun se stalo třináct set

Cestující, která si nepřála být jmenována, neboť její dluh u Dopravních podniků stále trvá, také »zapomněla«. Z pokuty ve výši třicet korun za to, že při kontrole revizora u sebe neměla tramvajenku s ročním kuponem, se za pět let stalo třináct set korun. Leckdo se asi zeptá, proč se pět let vyhýbala zaplacení mizerných tří desetikorun? Odpověď je jednoduchá: myslela, že se na její prohřešek zapomnělo. Zhruba po půl roce od chvíle, kdy ji přistihl revizor, dostala výzvu k zaplacení zmíněné pokuty plus penále, dohromady tři sta korun. Měsíc dopis nosila v kabelce a pak ho někde vytratila. Čtyři roky byl klid. Před měsícem dostala obálku se sumou, která ji vyděsila: má zaplatit 1300 korun. Začala pátrat po příčinách vysokého penále - zjistila, že dopis obíhal po různých poštách asi dva roky. Protože nebydlí na adrese svého trvalého bydliště, obálka ji nenašla. »Penále mi obludně narostlo, ale já jsem o tom, že mě Dopravní podniky stále vedou na seznamu dlužníků, nic nevěděla,« brání se žena. Podle vyjádření Šárky Petříčkové z advokátní kanceláře má smůlu. »Když není v případě zásilky do vlastních rukou adresát zastižen ani v náhradním termínu a uplyne třídenní lhůta pro vyzvednutí na poště, považuje se poslední den této lhůty za den doručení. A to i přesto, že se adresát o uložení písemnosti na poště nedozvěděl,« uvádí Petříčková. Spor o zaplacení pokuty se tedy může táhnout celá léta. A pokud je prohřešků více, je konečná srážka z výplaty uskutečněná v jediný den svou výší dost nepříjemná. »Pokutu a soudní výlohy za přestupek z roku 1994 mi strhli z výplaty o čtyři roky později - společně se sankcemi za černou jízdu v dalších letech,« říká Tomáš Janda z Prahy. Soud mu naúčtoval celkem šest tisíc korun - za čtyři jízdy načerno v letech 1994 až 1996. »Všechny čtyři částky mi soud strhl z výplaty v jediný den, pochopitelně přesně před odjezdem na dovolenou. »Navíc jsem se nevyhnul diskusím v zaměstnání, mzdová účetní na mě křičela, že jsem ostuda podniku.« říká Janda.

Postup jednotlivých firem se někdy liší

Pražský dopravní podnik podle mluvčí Zuzany Knoblochové jízdu načerno zaeviduje v počítači jako přestupek. »Pokud ji někdo do patnácti dnů nezaplatí, předáme věc advokátní kanceláři,« říká. V tom okamžiku je třeba vedle původních dvou set korun počítat s další stokorunou výdajů. Částka zahrnuje výlohy za právní zastoupení a poštovné. Advokátní kancelář pak na své náklady člověka vyzve, aby dluhy zaplatil - pokud ani potom nereaguje, záležitost řeší soud. »Velice snadno se pak pokuta může vyšplhat až na tisíc tři sta korun,« uvádí Zuzana Knoblochová. Dopravní podnik pak navíc může použít i velice účinný nástroj k uhrazení svých pohledávek exekuci, tedy zabavení majetku či přímou srážku ze mzdy. »Věřitel přitom není před podáním žaloby povinen dlužníka znovu upomínat. Argument cestující, že o žalobě nevěděla, a tudíž nebude platit úrok z prodlení, nebude mít v případném soudním řízení naději na úspěch,« říká Petříčková. Podobně se chová i brněnský Dopravní podnik. Jeho mluvčí Hana Pohanová vysvětluje: »Po čtrnácti dnech, kdy nebyla pokuta za černou jízdu zaplacena, se částka zvyšuje z dvou set korun na na čtyři sta a u ostatních linek zůstává na dvou stovkách.« Cestující pak má dalších třicet dnů na zaplacení dluhu. Když ani tato cesta není úspěšná, poslední instancí je opět soud. U něj se však už hraje o 600 korun za jízdu načerno na autobusové lince a o dvě stě korun při jízdě tramvají nebo trolejbusem.

Kolik stojí jízda načerno?

Město Pokuta (v Kč) Podmínky zaplacení
v autobuse v tramvaji ostatní

Brno 200 200 200 úhrada do 14 dnů, po 30 dnech
je věc předána soudu
Hradec Králové 200 - 200 úhrada do 3 dnů, po 30 dnech
je věc předána advokátní kanceláři
Ostrava 200 200 200 úhrada do 7 dnů, jinak se platí až
1000 korun u soudu
Praha 400 200 200 úhrada do 15 dnů, potom je záležitost
předána advokátní kanceláři

Pramen: Dopravní podniky

Co může dělat revizor?

* Provádět kontrolu v dodržování přepravních podmínek
* V případě nedostatků ukládat peněžité pokuty
* Odebírat neplatné a falešné cestovní doklady
* Dávat cestujícím rady, pokyny, upozornění nutné k zachování bezpečnosti při přepravě
* Rozhodovat o právu přepravit cestujícího nebo jeho zavazadlo

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz