Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Praze 11 vyrostlo největší české obchodní centrum

  11:04aktualizováno  11:04
Změna pro desetitisíce lidí, kteří žijí na pražském Jižním Městě, ale i pro mnohé další. Proč? Kvůli nákupům a zábavě. Ve středu se zde otevře Centrum Chodov, které navíc bude největší obchodní zónou v celé republice.
Nový komplex na Chodově slibuje nákupy i zábavu

Nový komplex na Chodově slibuje nákupy i zábavu | foto: Michal ŠulaMF DNES

Kdo nebyl poslední dva roky na Chodově, ten by dnes okolí stejnojmenné stanice metra v Praze 11 nepoznal. Přitom především řidiči pravidelně jezdící po dálnici na Brno mohli sledovat rychle rostoucí komplex pod rameny mnohdy více než deseti výškových jeřábů.

Základní kámen byl položen loni v květnu, ve středu se do první otevřené části vydají zákazníci s nákupními košíky a zájemci o poznání nových možností zábavy v této části města.

Projekt navazuje na dříve plánované kulturní a administrativní centrum Devětsil, které mělo být součástí závěrečné etapy výstavby sídlištního celku Jižní Město-Chodov. Je to přitom sotva týden, co se v Praze otevřelo další velké nákupní centrum s hypermarketem u stanice metra Skalka.

Desetitisíce metrů plochy
"Projekt Centra Chodov je největším obdobným komplexem v republice. Ve středu se otevře prvních 53 tisíc metrů čtverečních," uvedla Nataša Milinová, vedoucí oddělení maloobchodu mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle v České republice.

Celkových téměř 150 tisíc metrů má být dokončeno v průběhu tří let. Mezi srovnatelné komplexy patří podle Milićové Centrum Černý Most s plochou 55 tisíc metrů čtverečních a Olympia Brno s 50 tisíci metry.

Náměstí je budoucností
V Centru Chodov zatím vznikly v rámci první etapy zhruba za čtyři miliardy korun prostory pro obchody, služby, kavárny a restaurace spolu se sportovním centrem, dětským koutkem a spoustou dalších míst pro využití volného času.

V nejnižším podlaží západní strany projektu vznikl hypermarket Hypernova. V dalších dvou podlažích centra po obou stranách silnice jej doplní prostory pro služby a obchody od malých butiků až po velké prodejce typu H&M, Zara či C&A.

V následujících letech bude stavba pokračovat. Spojovacím článkembude náměstí, které bude v přízemí obklopeno obchody, restauracemi a terasami, nad kterými budou byty a kanceláře.

Je otevření plus, nebo minus?
"Nové nákupní možnosti jsou pro mě určitě přínosem, ale nevím, jestli budou přínosem i pro peněženku," směje se Lída Kullová, která bydlí nedaleko. Třeba pro knížky dřív vždycky vyrážela do nějakého obchodu v centru, vyhovuje jí, že teď bude mít mimo jiné knihkupectví po ruce.

"A nebudu mít problém dostat se sem ani s kočárem," dodává budoucí matka v osmém měsíci těhotenství.

Projekt nebyl od počátku všemi vítán s nadšením. "První diskuse s občany byly bouřlivé. Hlavními tématy byla zeleň a dopravní řešení," zavzpomínala včera starostka jedenácté městské části Marta Šorfová s tím, že se společně s investorem snažili hledat kompromisy a to se podle ní dařilo.

"K dílčím změnám docházelo ještě i během stavby, měli jsme spoustu připomínek. Třeba protihluková opatření jsou ještě v běhu, ale věřím, že nyní už se lidé mohou těšit jen na ty příjemnější stránky," podotkla starostka s tím, že už se setkala s lidmi, kteří si zjišťovali, jaké značky obchodů se uvnitř objeví.

Primátor za kasou
První návštěvníci zítra zřejmě budou moci spatřit pražského primátora Pavla Béma, jak jim na pokladně jednoho z obchodů markuje jejich nákup. Tedy pokud "hlava města" dodrží své slovo.

Tato primátorova "brigáda" je výsledkem prohrané sázky s ředitelem investorské společnosti Rodamco Europe v ČR Robertem Neugröschelem.

Předmětem sázky při položení základního kamene byl termín otevření komplexu - zda se to povede do listopadu letošního roku. Vzhledem k tomu, že investor domluvený termín splnil, má primátor usednout za pokladnu. V případě, že by investor slib nedodržel, měl by za každý den prodlení vysadit v Praze jeden vzrostlý strom.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Najdete na iDNES.cz