Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Praze 11 vyrostlo největší české obchodní centrum

  11:04aktualizováno  11:04
Změna pro desetitisíce lidí, kteří žijí na pražském Jižním Městě, ale i pro mnohé další. Proč? Kvůli nákupům a zábavě. Ve středu se zde otevře Centrum Chodov, které navíc bude největší obchodní zónou v celé republice.
Nový komplex na Chodově slibuje nákupy i zábavu

Nový komplex na Chodově slibuje nákupy i zábavu | foto: Michal ŠulaMF DNES

Kdo nebyl poslední dva roky na Chodově, ten by dnes okolí stejnojmenné stanice metra v Praze 11 nepoznal. Přitom především řidiči pravidelně jezdící po dálnici na Brno mohli sledovat rychle rostoucí komplex pod rameny mnohdy více než deseti výškových jeřábů.

Základní kámen byl položen loni v květnu, ve středu se do první otevřené části vydají zákazníci s nákupními košíky a zájemci o poznání nových možností zábavy v této části města.

Projekt navazuje na dříve plánované kulturní a administrativní centrum Devětsil, které mělo být součástí závěrečné etapy výstavby sídlištního celku Jižní Město-Chodov. Je to přitom sotva týden, co se v Praze otevřelo další velké nákupní centrum s hypermarketem u stanice metra Skalka.

Desetitisíce metrů plochy
"Projekt Centra Chodov je největším obdobným komplexem v republice. Ve středu se otevře prvních 53 tisíc metrů čtverečních," uvedla Nataša Milinová, vedoucí oddělení maloobchodu mezinárodní realitní společnosti Jones Lang LaSalle v České republice.

Celkových téměř 150 tisíc metrů má být dokončeno v průběhu tří let. Mezi srovnatelné komplexy patří podle Milićové Centrum Černý Most s plochou 55 tisíc metrů čtverečních a Olympia Brno s 50 tisíci metry.

Náměstí je budoucností
V Centru Chodov zatím vznikly v rámci první etapy zhruba za čtyři miliardy korun prostory pro obchody, služby, kavárny a restaurace spolu se sportovním centrem, dětským koutkem a spoustou dalších míst pro využití volného času.

V nejnižším podlaží západní strany projektu vznikl hypermarket Hypernova. V dalších dvou podlažích centra po obou stranách silnice jej doplní prostory pro služby a obchody od malých butiků až po velké prodejce typu H&M, Zara či C&A.

V následujících letech bude stavba pokračovat. Spojovacím článkembude náměstí, které bude v přízemí obklopeno obchody, restauracemi a terasami, nad kterými budou byty a kanceláře.

Je otevření plus, nebo minus?
"Nové nákupní možnosti jsou pro mě určitě přínosem, ale nevím, jestli budou přínosem i pro peněženku," směje se Lída Kullová, která bydlí nedaleko. Třeba pro knížky dřív vždycky vyrážela do nějakého obchodu v centru, vyhovuje jí, že teď bude mít mimo jiné knihkupectví po ruce.

"A nebudu mít problém dostat se sem ani s kočárem," dodává budoucí matka v osmém měsíci těhotenství.

Projekt nebyl od počátku všemi vítán s nadšením. "První diskuse s občany byly bouřlivé. Hlavními tématy byla zeleň a dopravní řešení," zavzpomínala včera starostka jedenácté městské části Marta Šorfová s tím, že se společně s investorem snažili hledat kompromisy a to se podle ní dařilo.

"K dílčím změnám docházelo ještě i během stavby, měli jsme spoustu připomínek. Třeba protihluková opatření jsou ještě v běhu, ale věřím, že nyní už se lidé mohou těšit jen na ty příjemnější stránky," podotkla starostka s tím, že už se setkala s lidmi, kteří si zjišťovali, jaké značky obchodů se uvnitř objeví.

Primátor za kasou
První návštěvníci zítra zřejmě budou moci spatřit pražského primátora Pavla Béma, jak jim na pokladně jednoho z obchodů markuje jejich nákup. Tedy pokud "hlava města" dodrží své slovo.

Tato primátorova "brigáda" je výsledkem prohrané sázky s ředitelem investorské společnosti Rodamco Europe v ČR Robertem Neugröschelem.

Předmětem sázky při položení základního kamene byl termín otevření komplexu - zda se to povede do listopadu letošního roku. Vzhledem k tomu, že investor domluvený termín splnil, má primátor usednout za pokladnu. V případě, že by investor slib nedodržel, měl by za každý den prodlení vysadit v Praze jeden vzrostlý strom.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz