Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pražská burze se obchodovalo více než ve Vídni

  1:00aktualizováno  1:00
Pražská burza cenných papírů letos trhá rekordy a co do množství peněz, které se na ní protočí, poráží konkurenty v celé střední a východní Evropě včetně Vídně. Od ledna do září se v Česku prodaly a nakoupily cenné papíry téměř za 790 miliard korun, což pražskou burzu řadí na druhou pozici v regionu.

Pražské burze se daří jako nikdy před tím. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za měsíc září však byla na prvním místě, a předstihla tak i obchody ve Vídni. Oproti celému loňskému roku jsou už dnes obchody o třetinu vyšší.

"Jsou to historicky nejvyšší objemy. Očekáváme, že na konci roku dosáhneme bilionu korun," uvedl šéf pražské burzy Petr Koblic.

Zájem o české akcie podle něj táhne především velký zájem zahraničních investorů.
Je to však i díky systému, který výši obchodů v Česku oproti sousedním burzám nahrává. Firmy určené jako takzvaní tvůrci trhu musí udržovat určitý kurz akcií a "točit" peníze, i když nemají skutečnou objednávku.

V zahraničí se do výsledků burzy většinou započítávají jen reálné objednávky.

Do akcií jdou úspory
O obchody s akciemi však roste zájem nejen mezi finančními firmami a makléři, ale čím dál více se do akcií vrhají i jednotliví Češi. Jejich podíl na objemu obchodů na burze letos dosáhl 10 procent, což znamená, že makléřům svěřili k prodeji i koupi akcií téměř osmdesát miliard korun. Ještě před třemi lety se přitom jednotliví investoři podíleli na obchodech jen jedním až dvěma procenty.

"Letošní nárůst českých individuálních investorů je proti loňsku velmi citelný, jednoznačně jsou to desítky procent," říká Tomáš Gatěk z největší makléřské firmy Patria Finance. S kupní silou rostou i objemy peněz, které lidé do akcií ukládají.

"Jen u nás lidé letos investovali do akcií o 100 procent více než loni," říká Jan Schiesser z Atlantik Finanční trhy.

Obchodování na burze využívají spíše lidé, kteří chtějí do akcií vložit od sto tisíc korun výš. Pro drobné investory je určen druhý trh s akciemi, kterým je RM-Systém. Také ten letos hlásí rekordy – za tři čtvrtletí obchodoval za více než 2,5 miliardy korun.

"Největší zájem je letos o akcie ČEZ a Unipetrolu,“ říká Jiří Vodička z RM-Systému. Kolo štěstí podle něj vyhráli ti, kdo si před třemi lety koupili Mittal Steel Ostrava (Nová huť). Zatímco jedna akcie byla v roce 2002 na prodej za 44 korun, její současná cena je 2660 korun.

Hitem burzy je letos spolu s ČEZ a Unipetrolem také farmaceutická firma Zentiva, která se před rokem prodávala za 570 korun a na konci září stála dvojnásobek.


Konec špatného image
Burza a kapitálový trh vůbec podle Koblice ztrácejí image z počátku 90. let, kdy lidé o peníze svěřené obchodníkům spíše přicházeli. Jak zahraniční, tak domácí investoři se k akciím vracejí.

Burza chce podle Koblice přispět k důvěryhodnosti obchodování novou směrnicí, která zavede právě pro individuální investory limit pro nákupy akcií na úvěr od makléře.

"Teď žádný limit na úvěry není a je tu vážné riziko, že když klient nakoupí na dluh akcie, jejichž kurz pak klesne, makléř je okamžitě prodá, a investor tak přijde o všechny peníze," vysvětluje.

Opatření by mělo vést také k omezení velkých skoků kurzu, k nimž v poslední době došlo právě kvůli velkým výprodejům.

Například Unipetrol klesal o více než 10 procent za den. Řada makléřů však tvrdí, že omezení velkým skokům na trhu nezabrání.

"Propady jsou nejen u nás, ale v celém regionu. Především zahraniční investoři se kvůli inflaci, a tím zdražení peněz v USA stahují z trhů ve střední Evropě. Další vliv má i to, že zahraniční i domácí investoři před koncem roku vybírají své zisky," upozorňuje Tomáš Gatěk z Patrie.

Dalšímu rozvoji burzy by podle Koblice pomohly především nové emise akcií českých firem. Ačkoliv loni dala na burzu akcie nově Zentiva a letos vlastník televize Nova CME, celkový počet cenných papírů na burze  klesá. Nyní je jich už jen 40, přičemž drtivá většina obchodů se dělá asi jen se sedmi z nich.

"Bylo by dobré, kdyby stát dělal to, co vyspělá Evropa, a to je privatizace podniků přes burzu. Jenomže to je pro české politiky zřejmě příliš transparentní cesta," stěžuje si šéf burzy.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz